Facebook Google+ Twitter

Łódź. Pomnik pamięci więźniów politycznych

Będąc na Starym Cmentarzu w Łodzi przy ulicy Ogrodowej, warto zobaczyć pomnik Pamięci Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego z lat 1939-1956.

Pomnik Pamięci Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939-1956 / Fot. P.GłowackiNa Starym Cmentarzu w Łodzi przy ulicy Ogrodowej, można zobaczyć pomnik Pamięci Więźniów Politycznych z Okresu Stalinowskiego od roku 1939 do 1956.

O historii pomnika opowiada mi kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, pan Grzegorz Wróbel.

Od tego
momentu zaczyna się wypowiedź kustosza... Napisał Pan, że opowiada on historię pomnika...
Tymczasem ten akapit mówi o czymś innym...

- Od 1939 do 1956 roku w Łodzi działało trzydzieści organizacji niepodległościowych. Największą spośród nich była Armia Krajowa. Niektóre organizacje zbrojne były bardzo groźne, tak jak Konspiracyjne Wojsko Polskie, które liczyło 3 tys. osób. Robili akcje typu rozbrajanie więzienia w Radomsku z odbiciem więźniów z Radomska. Były również niewielkie organizacje typu " Biała Tarcza " czy " Orlęta Andersa ". Za dowcip o Bierucie czy Stalinie, można było dostać 3 lata więzienia.

Dopiero tu zaczyna się fragment o pomniku

Mogiła na Starym Cmentarzu jest symboliczna, prochy więźniów często spoczywają w niewiadomych miejscach w Łodzi, które były rozstrzelane w latach 1945-1956. (
Kto był rozstrzelany ?
więźniowie, prochy, czy miejsca?) Tak powiedział Panu kustosz???
Niemożliwe....


Niektórzy byli wieszani w Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 19 - mówi Kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Grzegorz Wróbel.

W latach 1945-1956 było wykonanych 70 wyroków śmierci w Łodzi. Najbardziej wyjątkowym bohaterem był Stanisław Sojczyński ps. " Warszyc " organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego, jak również August Emil Fieldorf ps. " Nil " generał brygady Wojska Polskiego.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.