Facebook Google+ Twitter

Łódź. Pomóżmy uratować niszczejącą kaplicę Karola Scheiblera

Kaplica Scheiblera na łódzkim cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy Ogrodowej jest przykładem największego dzieła architektury cmentarnej na świecie. Od 1945 roku sukcesywnie niszczona i dewastowana, teraz wymaga natychmiastowej renowacji!

Kaplica Scheiblera powstała w latach 1885 - 1888 według projektu dwóch warszawskich architektów. | fot. Daniel Siwak Po śmierci jednego z największych łódzkich fabrykantów Karola Scheiblera, żona Anna Scheibler poleciła znanemu łódzkiemu architektowi Hilaremu Majewskiemu rozpisanie w 1883 roku konkursu na projekt kaplicy-mauzoleum. Pięć lat później kaplica została w pełni ukończona.

Niestety od 1945 roku kaplica wraz z terenem cmentarza zostaje bezkarnie dewastowana i rozkradana. Co więcej krypta grobowa rodziny Scheiblerów zostaje sprofanowana a szczątki zmarłych i trumny zniszczone. W dalszym okresie jest jeszcze gorzej. Z każdym rokiem ząb czasu odciska się mocnym śladem na gotyckiej budowli.

Dopiero w roku 1978 pod kierunkiem Jacka Tyrowicza wykonano szczegółową inwentaryzację kaplicy, zamurowano wszystkie okna oraz ogrodzono teren wokół niej. W 1991 roku parafia ewangelicko-augsburska dokonuje remontu dachu. W zeszłym roku odnowione zostały wrota boczne i główne.

Pomóżmy uratować kaplicę Scheiblera

Kaplica Karola Scheiblera. | fot. Daniel Siwak- Kwesta Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w  Łodzi będzie już jedenasta. Natomiast kwesta Fundacji na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera będzie trzecia - opowiada Łucja Robak członek zarządu fundacji. - Do tej pory udało nam się zebrać zaledwie 30 tysięcy złotych za co odnowiono napis "Pamięci Karola Scheibler", wrota wejściowe oraz drzwi boczne - dodaje.

Na całościowe odrestaurowanie łódzkiego zabytku według wyliczeń fundacji potrzeba 4 - 6 mln zł. Jest to ogromna suma bez, której gotycka budowla autorstwa Edwarda Lilpopa i Józefa Dziekońskiego ulegnie bezpowrotnemu zniszczeniu. Ważne jest to aby renowacja rozpoczęła się jak najszybciej ponieważ kaplica z dnia na dzień niszczeje w zastraszającym tempie.

Kontakt do fundacji:
Fundacja na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera
ul. Legionów 81, tel. 042 633-80-23
e-mail: scheibler.lodz@op.pl
www.scheibler.org.pl

Zobacz też:
Fotogaleria. Kaplica Karola Scheiblera w Łodzi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.11.2006 12:54

Może ta kwestia była już omawiana przez wyżej wymienioną fundację i ludzi, którym leży na sercu los kaplicy, ale nie jestem tego taka pewna, skoro o pomoc finansową prosi się zwykłych ludzi. Mianowiecie zastanawia mnie, czy nie ma możliwości ubiegania się o środki na renowację z funduszy unijnych, UNESCO lub innych tego typu organizacji? Jeżeli jest coś takiego jak lista najbardziej zagrożonych zabytków świata i kaplica tam trafiła, to chyba mamy do czynienia z dość znanym i cenionym obiektem, tworzącym dziedzictwo nie tylko Łodzi, nie tylko Polski, ale i całej Europy.
Może należałoby się w tej sprawie zwrócić bezpośrednio do fundacji, ale nie wiem, czy fundacja jest sprawna, bo na pewno nie jest sprawna jej strona internetowa - przynajmniej nie pod podanym wyżej adresem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

SPROSTOWANIE: Budowla autorstwa Edwarda Lilpopa i Józefa Dziekońskiego jest neogotycka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację, o tym na czym się w ogóle nie znamy to nie piszemy... Miałem już taką lekcję a klimatach politycznych (dziękuje naczelnemu za tą lekcję) Ale jeśli chodzi o ten przypadek to jak pisałem, korzystałem z 2 źródeł i z informacji, które przekazała mi p. Robak... Poprostu miałem przeświadczenie, że te wiarygodne źródła na których się opierałem mają prawdziwe informacje. Okazuje się, że jednak nie do końca :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przesadzam, nie przesadzam ... Trudno powiedzieć. Osobiście piszę tylko o tym, na czym się chociaż trochę znam. Dzięki temu jest mało prawdopodobne, żebym strzeliła taką gafę. I odwrotnie, jeśli się na czymś nie znam, to o tym nie piszę :) :) Oczywiscie, że nie możemy się znać na wszystkim :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo nie przesadzasz troszkę :-( Nie możemy się przecież znać na wszystkim :-/ Jeśli chodzi o różnicę między gotykiem i neogotykiem to chyba trzeba z przykrością edukować przewodników PTTK i członków fundacji :-( Tak zostałem poinformowany a poza tym opierałem się na na 2 źródłach więc czyżby była w nich taka ogromniasta pomyłka? Adamie specjalnie nic nie pisałem o oknach ponieważ na galerii to widać... A na Dolny Śląsk jeśli będę miał okazje to na pewno przyjadę :-]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ups, Daniel Twoja reakcja na słuszną skądinąd krytykę (między gotykiem i neogotykiem jest pięćsetletnia!!!!! różnica): "Uwagę o neogotyckim stylu przekaż do PTTK i fundacji, nie do mnie! Takie informacje zostały mi przekazane... " wydaje mi się lekko nieelegancka:( :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. Nie przekazuję do PTTK, bo Ty piszesz o tym.
2. Informacje się sprawdza.
3. Co to za lista? Nic o niej nie ma w artykule. Czemu?
4. Ja się pytam co z tymi oknami, nic nie stwierdzam.
5. Nie przyjadę na Ogrodową, bo po to jest w24, żebym mógł o tym przeczytać.
6. Nie jestem znawcą ale jestem trochę praktykiem. Moje uwagi są konstruktywne.
7. Przyjedź kiedyś na Dolny Śląsk i jedź na prowincję zobaczyć jak wyglądają niegdyś wspaniałe dwory, folwarki, zamki. Zrozumiesz, co to jest prawdziwa ruina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to nie w Łodzi ktoś wpadł na pomysł Banku Drugich Śniadanek? Prosze obok afiszy o akcji dopisać (pod spodem, ale nie na drugiej stronie kartki), że na ruinę potrzeba 5 mln zł. czy ktos sie podejmie tego ciekawego zajęcia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwagę o neogotyckim stylu przekaż do PTTK i fundacji, nie do mnie! Takie informacje zostały mi przekazane... Uważam, że stwierdzenie o oknach jest nietrafione! W budowli, która trafia na listę stu najbardziej zagrożonych zabytków świata można by było zostawić zamurowane okna niewstawiając w nie witraży? A jak nie wiesz na czym polega niszczenie "w zastraszającym tempie" tej budowli to zapraszam do Łodzi na Ogrodową... Widzę, że chyba jesteś znawcą więc sam ocenisz... Poza tym dowodem są okna, fragmenty fasady czy anioły... Od wewnątrz kaplica jest zamknięta dla zwiedzających...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwagi: nie gotyckiej tylko neogotyckiej
Mam takie zastrzeżenie, że zdjęcia tak naprawdę nie ilustrują dewatsacji, o której mówisz. Wręcz przeciwnie: odrestaurowano bramę, dodano tablicę pamiątkową, wykonano remont dachu. Wierzę, że potrzeba jeszcze kasy na dalsze remonty ale wierz mi, widziałem budynki, nie koniecznie cemntarne, w o wiele gorszym stanie. Anioły przymocowane stalowymi linami? Stosuje się takie zabezpieczenia dość często. Najgorsze wrażenie na Twoich zdjęciach robią te zamurowane okna. Ale też nie ma w tekście informacji, czy będą wstawione szyby. Więc pojawia się pytanie: na co będą przeznaczone wspomniane środki? I na czym tak naprawdę polega niszczenie "w zastraszającym tempie" tej budowli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.