Facebook Google+ Twitter

Łódź: protest przeciwko bezprawnym zakazom fotografowania

Kilkadziesiąt osób, fotografów amatorów i zawodowców protestowało przeciwko bezprawnemu zatrzymaniu przez ochroniarzy fabryki Gillette studentki fotografii z USA.

Fot:
Michał AndrzejakStacey - amerykańska studentka fotografii - przybyła do Łodzi, aby wykonać dokumentację fotograficzną, której tematem jest rewitalizacja zabytków. Wyjątkowa pod tym względem Łódź wydała jej się szczególnie atrakcyjna. Niegdyś tętniące przemysłem miasto, w którym od kilku lat stare fabryki przystosowywane są do pełnienia funkcji biur, centrów rozrywki i handlu obfituje w budynki znakomicie wpisujące się w jej zadanie. Jednym z punktów tej wycieczki był budynek przy ulicy Wodnej - przedwojenny kompleks, w którym w czasie wojny mieściła się niemiecka fabryka, a obecnie jeden z zakładów amerykańśkiego koncernu Gillette.

Stacey próbowała uzyskać zgodę Gillette na fotografowanie terenu wewnątrz. Nie udało jej się, zatem postanowiła poprzestać na sfotografowaniu budynku z ulicy. Po zrobieniu pierwszych zdjęć zareagowali ochroniarze pilnujący kompleksu - zakazali jej wykonywania dalszych fotografii, a co gorsza bezprawnie ją zatrzymali. Studentka została zamknięta w biurowym pomieszczeniu i wypuszczono ją dopiero po wykasowaniu z aparatu wkonanych zdjęć.

Fot:
Michał AndrzejakWywołało to falę oburzenia łódzkiego świata fotograficznego. Na forach internetowych rozpoczęła się wymiana informacji na temat tego i podobnych zajść. Okazało się, że nie tylko Stacey miała takie problemy. Wielu fotografów podczas robienia zdjęć łódzkich obiektów fabrycznych, także tych o charakterze zabytkowym, wielokrotnie spotykała się z nieuzasadnioną reakcją właścicieli budynków lub ich pracowników.

Spontanicznie postanowili więc spotkać się przed siedzibą Gillette i fotografując obiekt zaporotestować przeciwko niezgodnym z prawem praktykom. Spotkanie przebiegło w pokojowej atmosferze, słychać było jedynie charakterystyczny odgłos fotograficznych migawek. Ochrona tym razem nie reagowała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Koleżanka była w Niemczech w latach 80. Weszła na pokład okrętu marynarki wojennej, a Polacy byli przeciez zza żelaznej kurtyny. Robiła zdjęcia. A w Polsce nawet teraz mamy sporo tabliczek zakazująch wykonywania zdjęć. U wejścia do stoczni wisi taka sobie a muzom... Co na to Unia i Helsinki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Info o akcji: http://www.wolno.fotografowac.prv.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łał, jestem pełen podziwu dla tych ludzi. Fotografików, oczywiście!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystraszyli się, czy co? Pewnie i tak dalej będą robić tak, jak robili...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.