Facebook Google+ Twitter

Łódź przegrała z Warszawą bitwę o kształcenie wojskowych lekarzy

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-04-25 07:45

Na niczym spełzły wieloletnie starania Uniwersytetu Medycznego o reaktywację Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Minister obrony narodowej postanowił, że kształceniem lekarzy dla armii zajmie się stołeczna... Wojskowa Akademia Techniczna.

Łódzka WAM była jedyną uczelnią w kraju, którą kończyli medycy w stopniu oficera. Po jej likwidacji w 2003 roku w armii szybko zaczęło brakować lekarzy. Dlatego Uniwersytet Medyczny zaczął walczyć o odbudowanie WAM, choćby w szczątkowej formie. Również dla Ministerstwa Obrony Narodowej stało się jasne, że lekarzy dla wojska kształcić gdzieś trzeba. Okazało się, że nie w Łodzi. Właśnie klamka zapadła. Minister obrony Aleksander Szczygło oświadczył w poniedziałek rektorowi Uniwersytetu Medycznego, że MON wybiera Warszawę. Za słowami poszły już czyny, stołeczna WAT dostała z resortu obrony rozdzielnik nakazujący jej przyjąć latem 60 studentów na kierunek medyczny.

- Jesteśmy uczelnią techniczną i oczywiście nie mamy możliwości, by kształcić przyszłych lekarzy - przyznaje Jerzy Markowski, rzecznik WAT. - Studenci będą do nas przypisani jedynie formalnie. Faktycznie będą się uczyć w cywilnej Akademii Medycznej, a zajęcia kliniczne będą się odbywać w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Po co taka kombinacja? Przecież łódzki Uniwersytet Medyczny, który jest spadkobiercą WAM, mógłby studentów uczyć samodzielnie. Ma kadrę, doświadczenie, warunki dydaktyczne, sześć szpitali klinicznych oraz akademiki, które w każdej chwili mogą zostać przemianowane na koszary. Aby ten sam efekt osiągnąć w Warszawie, trzeba będzie skorzystać z usług aż trzech ośrodków naukowych, rozrzuconych po mieście. / Fot. Fot. Dziennik Łódzki

I jeszcze jedna zagadka - skąd ta nagła zmiana? Jeszcze dwa tygodnie temu minister Szczygło dawał władzom UM nadzieję na korzystne dla Łodzi rozwiązanie.

Niestety, na nurtujące nas pytania nie otrzymaliśmy wczoraj z Ministerstwa Obrony Narodowej żadnej odpowiedzi. Rektor Lewiński również nie był rozmowny. Za pośrednictwem rzecznika krótko zrelacjonował jedynie przebieg wizyty u szefa MON.

Być może odpowiedzi należy szukać w zmianach personalnych, które zaszły ostatnio w MON. Odwołano szefa Wojskowej Służby Zdrowia, generała Marka Kondrackiego, który dał się poznać jako zwolennik reaktywacji WAM w Łodzi.

- Jego miejsce zajął w poniedziałek pułkownik Waldemar Banasiak, dotychczasowy dyrektor... Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, który wspólnie z WAT i AM będzie teraz kształcił medyków dla armii - zauważa jeden z profesorów UM. - A może decyzja ministra Szczygły to reakcja na ostatni ranking wyższych uczelni, w którym Uniwersytet Medyczny w Łodzi spadł z miejsca drugiego na dziesiąte, ostatnie w kraju...

***

Czy płynie z nami sternik?Kiedy Dell postanowił wybudować w Łodzi montownię komputerów, a Philips postawił tu europejskie centrum administracyjne, zacząłem wierzyć, że dla miasta wreszcie skończyły się chude lata. Centralne położenie, skrzyżowanie autostrad, druga co do wielkości aglomeracja w Polsce... Atuty Łodzi, powtarzane jak mantra przez lokalnych decydentów, przestały brzmieć pusto.

Mój optymizm mocno przygasł, gdy na rynkach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu tłum szalał, wymachując szalikami w narodowych barwach. Euro 2012 ominęło Łódź. Jeszcze tego samego dnia mój przygaszony optymizm osłabł jeszcze bardziej - Philips zakomunikował, że rezygnuje z prowadzenia centrum administracyjnego. Kolejny cios zadało teraz warszawskie lobby. Łódź przegrała ze stolicą batalię o wskrzeszenie Wojskowej Akademii Medycznej, choć stolica naszego województwa jest najlepiej przygotowana do kształcenia medyków w mundurach.

To niestety świadczy, że drugie (jeszcze) miasto w Polsce, mimo ogromnego potencjału, spada do drugiej ligi. Rządzący zdają się tego nie zauważać. A może nie mają pomysłu na miasto? Oby Łódź nie zamieniła się w łódkę bez sternika, bo wtedy będzie już tylko dryfować.

Piotr Brzózka, Jacek Pająk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.