Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź. Decyzja radnych: dwadzieścia placówek edukacyjnych do likwidacji

Redakcja
Wejście do Urzędu Miasta Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 104. W Dużej Sali Obrad, w środę odbywa się sesja poświęcona m.in. likwidacji kilku łódzkich szkół.
Wejście do Urzędu Miasta Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 104. W Dużej Sali Obrad, w środę odbywa się sesja poświęcona m.in. likwidacji kilku łódzkich szkół.
Ponad dziesięć godzin trwała ósma sesja Rady Miejskiej w Łodzi. Były to wyjątkowe obrady ponieważ radni głosowali uchwały na temat zamknięcia lub przekształcenia kilku łódzkich placówek oświatowych. Nauczyciele przeszli do działania, zajęli część sali, a uczniowie balkon. Były transparenty, gwizdy, okrzyki.

Ósma sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się z trzynastominutowym opóźnieniem. Można powiedzieć, że była to sesja podwyższonego ryzyka. Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem obrad przed budynkiem łódzkiego magistratu pojawiły się policyjne radiowozy. W bramie oraz na półpiętrze porządku pilnowały wzmocnione siły straży miejskiej.

Dzisiejsza sesja była wyjątkowa z uwagi na podjęcie decyzji o likwidacji lub przekształceniu ponad 20 łódzkich placówek oświatowych. Na balkonie Dużej Sali pojawiło kilkuset uczniów i przedstawicieli likwidowanych placówek. Od kilku dni, odkąd wiceprezydent Krzysztof Piątkowski poinformował opinię publiczną o możliwości zamykania niektórych szkół, nie milkły protesty w ich obronie. W ruch w środę szły gwizdki, transparenty i własne aparaty gębowe. Radni nad tymi kontrowersyjnymi punktami zagłosowali dopiero późnym wieczorem. Nauczyciele i uczniowie mówią wspólnie, że nie poddadzą się i sprawy tak łatwo nie odpuszczą.

Przeczytaj - minuta po minucie - relację ze środowej sesji Rady Milejskiej w Łodzi:

- Proszę państwa to są trudne decyzje. Od tygodnia nic więcej nie robiłem tylko spotykałem się z dyrektorami, przedstawicielami rad pedagogicznych i rodziców. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, że nasze dziecko do szkoły, do której trafi może mieć lepsze warunki - mówił tuż po zakończeniu sesji wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, odpowiedzialny w magistracie za edukacje.

Godz. 22:25: Zakończenie VIII sesji Rady Miejskiej w Łodzi.

Godz. 21.52: Zakończyło się głosowanie w sprawie uchwał od punktu 10 do punktu 30. Decyzją większości radnych likwidacji ulegną: Szkoła Podstawowa nr 40 przy ul. Ksawerego Praussa 2, Szkoła Podstawowa nr 141 przy ul. Zakładowej 35, Szkoła Podstawowa nr 203 przy ul. Pomorskiej 437, Gimnazjum nr 4 przy ul. Juliana Tuwima 12a, Gimnazjum nr 20 przy ul. Olimpijskiej 9, Gimnazjum nr 24 przy ul. Ogrodowej 28a, Gimnazjum nr 45 przy ul. Wincentego Kadłubka 33, XXVIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tadeusza Mostowskiego 23/27, XXXVI Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Drewnowskiej 171, XL Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 przy ul. Drewnowskiej 88, XLI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Pojezierskiej 45/51, XLVI Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 przy ul. Stefana Żeromskiego 115, LI Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 przy ul. Stanisława Przybyszewskiego 73/75, LV Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 przy ul. Strykowskiej 10/18, szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 przy ul. Adama Naruszewicza 35, szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11 przy ul. Księży Młyn 13/15, szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 14 przy ul. Henryka Siemiradzkiego 4/8, szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 w Łodzi przy ul. Żabiej 10/12, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Łodzi przy ul. Spadkowej 11. Poza tym przekształcone zostanie Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 przy ul. Sopockiej 3/5 oraz Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3 przy ul. Przełajowej 5.

Godz. 21.45: "Żenada! Żenada! Żenada!" krzyczą protestujący. Radni podjęli uchwałę o likwidacji już 12 szkół.

Godz. 21.36: Rozpoczęły się obrady. Trwa głosowanie...

Godz. 20.23: Elżbieta Królikowska-Kińska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej zarządziła godzinną przerwę. W tym czasie odbędzie się spotkanie z przewodniczącymi klubów. Obrady wznowione będą około 21.30. Protestujący krzyczą "My nie wyjdziemy".

Godz. 20.20: Właśnie skończył przemawiać Witold Rosset, przewodniczący Komisji Finansów, Budżetu i Polityki Podatkowej. Grzegorz Matuszak zwrócił uwagę, że mówiono o wszystkich kosztach, tylko nie o tych społecznych związanych z ludźmi.

Godz. 20.10: Niestety w sprawie pilnej przemawia teraz radny Maciej Rakowski. Następna w kolejce jest Małgorzata Niewiadomska-Cudak. Protestujący chcą zadawać pytania skandują "Chcemy mówić!". To chyba jednak nie koniec...

Godz. 20.05: Być może w tym momencie padają ostatnie pytania dzisiejszego wieczoru. Na tablicy informacyjnej nie ma już nowych nazwisk.

Godz. 20.02: Oprócz protestujących nauczycieli, rodziców i uczniów równie wyrwali są także dziennikarze relacjonujący wydarzenie. Jest ekipa TVP Łódź, TVN24, MM Łódź, Halo Łódź, Radia Łódź, RMF FM. Większość od poczatku. Wcześniej była m.in. Toya, Radio Planeta, Gazeta Wyborcza.

Godz. 19.36: Małgorzata Niewiadomska-Cudak pyta o rozwój szkolnictwa zawodowego w Łodzi. Na balkonie zostali najwytrwalsi. Widać przedstawicieli Gimnazjum nr 4, Szkoły Podstawowej nr 40 czy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 14.

Godz. 19.24: Radny Berger nie życzy sobie, aby dyrektor Szafran mówiła, że jego pytania są złośliwe.

Godz. 19.17: Od kilku minut pytania zadaje radny Jarosław Berger. Licząc od poczatku, to już ponad dziewięć godzin obrad. Licząc od rozpoczęcia dyskusji o likwidacji, mijają już prawie cztery i pół godziny. Końca nie widać...

Godz. 18.59: Radna Ewa Majchrzak pyta w obliczu przytoczonych słów premiera Donalda Tuska, o faktyczne przyczyny likwidacji wytypowanych łódzkich szkół. - To Państwo podejmujecie decyzje o likwidacji, a nie ja - skwitowała Zdanowska.

Godz. 18.49: Na pytanie radnego Piotra Borsa, o powód likwidacji Gimnazjum nr 4 przy Tuwima. Wiceprezydent Piątkowski odpowiada, że musi być zlikwidowane z uwagi na brak drogi pożarowej co zagraża bezpieczeństwu uczniów.

Godz. 18.47: Pytania nadal zadają radni SLD. Na liście kolejkowej są jeszcze Ewa Majchrzak, Anna Adamska-Makowska, Władysław Skwarka, Bogusław Hubert, Jarosław Berger i Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

Godz. 18.26: Radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak pyta po raz kolejny o kwestię dojazdów dzieci z likwidowanych szkół oraz między innymi co stanie się z budynkami likwidowanych placówek i jaki był wynik ewaluacji Kuratorium Oświaty w 51. liceum.

Godz. 18.10: Radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak zapytała prezydent Zdanowską czemu nie było konsultacji społecznych w sprawie likwidacji szkół.

Godz. 18.04: Na mównicę okrzykami "Czekamy! Czekamy! Czekamy!" oraz "Do odpowiedzi" została wywołana Hanna Zdanowska. Protestujący nie byli zadowoleni z jej odpowiedzi.

Godz. 18.00: - Należy podjąć odważne decyzje jeśli chodzi o restrukturyzacje sieci szkół i tak też mówiłem na różnych spotkaniach z mieszkańcami - odpowiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Godz. 17.59: Radny Maciej Rakowski skierował - bezpośrednio do prezydent Zdanowskiej i pośrednio do wiceprezydenta Piątkowskiego pytanie. Czy we wcześniejszej kampanii wyborczej mieliście Państwo odwagę przedstawić swoją wizję rozwoju edukacji.

Godz. 17.57: Nieoficjalnie wiadomo, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński miał dzwonić do Czesława Telatyckiego, szefa PiS w Łodzi. Tematem rozmowy miała być ewentualna rezygnacja z planów likwidacji szkół w mieście.

Godz. 17.42: Koniec przerwy, ale końca nie widać. Radni SLD zadają bardzo szczegółowe pytania. Wraz ze startem sesji w ruch poszły transparenty.

Godz. 17.32: Przerwa nadal trwa. Na razie nie widać, aby sesja miała się szybko rozpocząć. Na tablicy widnieje informacja, iż jeszcze sześciu radnych zgłosiło się do zadawania pytań.

Godz. 17.20: Grupa protestujących jest nieco mniejsza niż kilka godzin temu. Ci, którzy zostali czekają na konkretną decyzję władz miasta.

Godz. 17.00: Została zarządzona kolejna przerwa w obradach. Tym razem dłuższa, do 17.30.

Godz. 16.35: Balkon wiedzie prym w skandowaniu. Teraz słyszymy okrzyki "Zdanowska kłamczucha". Chwilę później radna Anna Adamska - Makowska pyta o koszt utrzymania jednego ucznia na przestrzeni ostatnich lat.

Godz. 16.10: Radni, głownie lewicy, kierują rożne bardzo szczegółowe zapytania w sprawie likwidowanych szkół. Na pytania odpowiada cały czas Dorota Szafran.

Godz. 16.05: W imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej odpowiada Dorota Szafran z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi. Radna Ewa Majchrzak pyta o koszt utrzymania uczniów w zlikwidowanych szkołach.

Godz. 16.02: Radny Jarosław Berger pyta prezydent Hannę Zdanowską o ZSP nr 5, dlaczego podjęto decyzje o likwidacji znajdującego się tam liceum pomimo dobrej sytuacji tej szkoły.

Godz. 16.00: Obrady po kolejnej przerwie wznowione.
Godz. 15.53: Dorota Szafran w atmosferze haseł "Walczmy o Łódź" oraz "Żenada" kończy swoje wystąpienie. Zarządzona jest 10-minutowa przerwa.

Godz. 15.42: Rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 203 przy ul. Pomorskiej 437, skandują "My chcemy naszej szkoły" i "Przestań kłamać". W ruch poszły gwizdki i transparenty!

Godz. 15.31: "Wydział Edukacji do likwidacji!". Takie okrzyki dochodzą zgromadzonych z balkonu Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej.

Godz. 15.25: Rozpatrzenie porządku sesji od punktu 10 do punktu 30. Dorota Szafran tłumaczy, że jest to dopiero próba informacji o zamiarze likwidacji placówek, pokazuje zgromadzonym prezentację multimedialną dotyczącą szkolnictwa w Łodzi.

Godz. 15.22: Ponowne głosowanie nad wnioskiem radnego Rakowskiego o odesłanie uchwał o likwidacji szkół do Komisji Statutowej Rady Miejskiej. Za przyjęciem takiego wniosku było 13 radnych, przeciw 27. Wniosek znów nie przeszedł.

Godz. 15.19: W głosowaniu nad wnioskiem radnego Rakowskiego, za przyjęciem takiego wniosku było 11 radnych, przeciw 30. Wniosek nie przeszedł. Trwają dalsze obrady.

Godz. 15.17: Radny Maciej Rakowski zgłosił wniosek o odesłanie uchwał do Komisji Statutowej Rady Miejskiej.

Godz. 15.15: Ponowne głosowanie nad wnioskiem radnego Walska, dotyczącego wspólnego procedowania uchwał od punktu 10 do punktu 30. Za było 26 radnych, nikt się nie sprzeciwił.

Godz. 15.14: Radny Władysław Skwarka zgłosił zastrzeżenie, że podczas głosowania nie można zarządzać przerwy.

Godz. 15.11: W trakcie głosowania nad wnioskiem radnego Walska, dotyczącego wspólnego procedowania, sam postulant wybiegł z sali, a wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej zarządziła pięć minut przerwy.

Godz. 15.08: Na sali pojawiła się prezydent Hanna Zdanowska oraz wiceprezydent Marek Cieślak.

Godz. 15.05: Radny Mateusz Walasek złożył wniosek o wspólne procedowanie uchwał od punktu 10 do punktu 30 (uchwały związane z likwidacją szkół) dla ułatwienia procedowania całości.

Godz. 15.00: Elżbieta Królikowska-Kińska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej rozpoczęła obrady po przerwie. Trwają informacje o trybie i sposobie załatwienia interpelacji i zapytań radnych.

Godz. 14.42: Rozpoczęcie sesji ma nastąpić prawdopodobnie o godzinie 15. Najwytrwalsi cały czas okupują balkon.

Godz. 14.15: Nauczyciele mogą swobodnie się przemieszczać czy wyjść do toalety. Kilkunastu strażników stoi na pierwszym i drugim piętrze. - Regulujemy po prostu ilość osób, ale to dla bezpieczeństwa wszystkich - mówi Dariusz Grzybowski, komendant Straży Miejskiej w Łodzi.
Godz. 13:45: Zarządzona została godzinna przerwa w obradach. Po 14.45 głosowane będą punkty dotyczące likwidacji poszczególnych szkół.

Godz. 13:30: Przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia dokumentu pod nazwą "Strategia promocji i komunikacji marketingowej marki Łódź na lata 2010-2016". Za było 28 radnych, przeciw 9.

Godz. 13.06: Przedstawiciele protestujących chyba skapitulowali. Rozbolały ich nogi? Poszli na obiad? Najwidoczniej tak, ponieważ reprezentacja nauczycieli - na sali i na balkonie - z kilkuset zmniejszyła się do kilkudziesięciu osób.

Godz. 12.55: Radny Maciej Rakowski zwraca uwagę, iż porządek obrad został źle opracowany, ponieważ temat najbardziej oczekiwany został zaplanowany na koniec obrad.

Godz. 12.43: W Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej od kilkudziesięciu minut jest Dariusz Grzybowski, komendant Straży Miejskiej w Łodzi. Obserwuje ci chwila rozwój sytuacji. Na razie protestujący cierpliwie czekają.

Godz. 12.38: Trwa rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji dokumentu pod nazwą "Strategia promocji i komunikacji marketingowej marki Łódź na lata 2010-2016". Mówi p.o. dyrektora Biura Promocji Bartłomiej Wojdak.

Godz. 12.33: Przewodnictwo nad obradami przejmuje wiceprzewodniczący Grzegorz Matuszak.

Godz. 12.25: Sesja trwa. Rozpatrywany jest bieżący porządek obrad

Godz. 12.05: Obrady zostały wznowione w normalnym już trybie. Protestujący nadal stoją w sali obrad, jednak nie przeszkadzają w prowadzeniu kolejnej sesji. Okupowany przez uczniów balkon przerzedził się, ze 140 osób została mniej więcej połowa.

Godz. 12.02: Pojawia się kolejna prośba o opuszczenie Dużej Sali Obrad przez nauczycieli i uczniów. Protestujący krzyczą "Nie wyjdziemy! Nie wyjdziemy!".
Godz. 11.57: Wiceprzewodnicząca apeluje o opuszczenie sali obrad oraz tworzenie grup delegatów. Pozostałych prosi o wyjście. Nikt się nie rusza, powiewają znów czarne flagi, słychać gwizdy.

Godz. 11.53: Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Królikowska-Kińska informuje, że przedstawiciele szkół będą mogły wziąć udział w obradach. Muszą wyznaczyć po trzech delegatów z każdej placówki. Zapisy przed Dużą Salą obrad, ale dalej oglądać mogą tylko na balkonie i bez uczniów. Młodzi ludzie skandują "My chcemy tu zostać".

Godz. 11.52: Nadal nie wznowione zostały obrady. Za to uczniowie na balkonie nie dają za wygraną. Słychać "Łódź potrafi odwołać prezydenta!". Skąd łodzianie to znają?

Godz. 11.50: Miała być debata,ale jej nie ma. Za to słychać gwizdy, bardzo głośne gwizdy. Oczywiście dobiegające z balkonu.

Godz. 11.41: Obrady ósmej sesji Rady Miejskiej nadal się nie rozpoczęły. Z balkonu słychać okrzyki "Oddajecie diety na szkoły", "Wydział Edukacji do likwidacji".

Godz. 11.32: Na Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi atmosfera nie opada. Kilkunastu nauczycieli i uczniów stoi przy wejściu z czarnymi flarami i transparentami.

Godz. 11.28: Komisja Edukacji dobiega końca. Przed jej drzwiami z protestującymi rozmawia Dariusz Joński. Część osób przenosi się ze sztandarami i hasłami do Dużej Dali Obrad.

Godz. 10.46: W końcu rozpoczyna się Komisja Edukacji. Jej członkowie w tym Grażyna Gumińska, są oburzeni sytuacją. Nie można podejmować takich decyzji bez konsultacji i opiniowania w komisji.

Godz. 10.45: Członkowie Komisji Edukacji pytają czy na posiedzeniu pojawi się prezydent Zdanowska i wiceprezydent Piątkowski. Pytanie czy władze na tą zwołaną na szybko komisję, zostały zaproszone.

Godz. 10.43: Sala komisyjna. Nadal obrady Komisji Edukacji nie zostały rozpoczęte. Członkowie czekają na radnych PiS oraz prezydent Hannę Zdanowską i wiceprezydenta Krzysztofa Piątkowskiego.

Godz. 10.23: Elżbieta Królikowska-Kińska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej zarządziła godzinną przerwę na obrady Komisji Edukacji. Sesja ma zostać wznowiona o godzinie 11.30.

Godz. 10.20: Radny Tomasz Trela wnioskuje o zdjęcie uchwał ponieważ jego zdaniem są one nieprzygotowane.

Godz. 10.17: Radny Piotr Adamczyk wnosił o półgodzinną przerwę. Z balkonu Dużej Sali Obrad Słychać było okrzyki "Jeszcze nie zaczęli i już się zmęczyli".

Czytaj także:
- W łódzkim magistracie trwa protest nauczycieli i uczniów przeciw likwidacji szkół
- Sesja Rady Miejskiej podwyższonego ryzyka
- Piątkowski nie przyszedł na spotkanie dotyczące likwidacji łódzkich szkół
- Kolejne protesty w obronie szkół w Łodzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto