Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6890 miejsce

Łódź reaktywowała najstarsze kino w Polsce

Kultowe filmy, industrialne wnętrze, czerwone fotele i stare projektory – to wszystko czeka na miłośników kinematografii w hotelu Stare Kino w którym właśnie reaktywowano najstarsze kino w Polsce.

Kameralna sala kinowa w piwnicy hotelu Stare Kino w centrum Łodzi / Fot. Paulina IwaniakCzy wiecie, że w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 120, pod koniec XIX w. bracia Krzemińscy otworzyli pierwsze, stałe kino na ziemiach polskich? Na cześć tego wydarzenia powstał hotel Stare Kino Cinema Residence. Teraz właściele obiektu postanowili reaktywować kino, które niegdyś mieściło się pod tym adresem. Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie.

Na debiutanckim seansie wyświetlono trzy Polskie Kroniki Filmowe. Niepowtarzalnego klimatu dodały dawne projektory z których na 35 mm taśmach filmowych zaprezentowano dokumenty z czasów PRL-u. Jak podkreśla koordynator kina Szymon Wacławski, wszystkie seanse w nowym kinie będą wyświetlane ze starych projektorów. - To dzięki współpracy z kinem Tatry udało nam się powrócić do tradycji i odtworzyć atmosferę dawnych bioskopów. - dodaje.

W pierwszym repertuarze nowego kina znalazły się ponadczasowe dzieła, takie jak „Ziemia Obiecana”, „Zakazane piosenki” czy „Popiół i diament”. Jest to specjalny cykl filmowy przygotowany we współpracy z kinem Tatry i PGNiG Transatlantyk Festivalem, który ze swoją szóstą edycją przeniósł się do Łodzi. Głównym celem cyklu jest zaprezentowanie widzom uznanych dzieł polskiej kinematografii, filmów zarówno kultowych, jak i tych nieco mniej znanych.

Bilety na pokazy w cenie 10 zł są do nabycia w hotelu Stare Kino Cinema Residence w centrum Łodzi. Szczegółowy repertuar można znaleźć na stronie Starego Kina lub na facebookowym profilu hotelu.

„Gabinet Iluzji” tak nazywało się pierwsze kino w Polsce założone przez braci Krzemińskich w 1899 r. przy ul. Piotrkowskiej 120. Była to ulubiona rozrywka łódzkich fabrykantów. Obecnie pod tym adresem funkcjonuje filmowy hotel Stare Kino, który swoim wystrojem nawiązuje do historii kinematografii. Teraz właściciele obiektu reaktywowali kino, które niegdyś mieściło się w tej kamienicy.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję bardzo za miły komentarz. Niestety z powodu małej ilości filmów, kino braci Krzemińskich nie funkcjonowało długo - różne źródła mówią, że pod tym adresem działało ok. pół roku. Jednak najstarszym kinem, funkcjonującym bez przerwy od momentu powstania jest szczecińskie kino "Pionier".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiedziałam, że to w Łodzi otwarto pierwsze stałe kino... :) Ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.