Facebook Google+ Twitter

Łódź: rozbiórka zabytkowych koszar

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-25 10:55

W Łodzi burzony jest zabytkowy przedwojenny kompleks koszarowy. Miejskie i wojewódzkie służby ochrony zabytków postanowiły zezwolić inwestorowi na zastąpienie zabytkowego obiektu współczesną zabudową.

Koszary 31. pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi - stan jesień 2009 / Fot. fotobolas.blox.plDo 1914 roku koszary były używane przez armię Carskiej Rosji, stacjonował w nich rosyjski pułk piechoty. W okresie Pierwszej Wojny Światowej, aż do 1918 roku koszary służyły armii niemieckiej. Od listopada 1918 roku i odzyskania Niepodległości przez Polskę koszary służyły odrodzonemu Wojsku Polskiemu. Stały się domem 31 pułku Strzelców Kaniowskich, jednego z dwóch pułków piechoty stacjonujących w okresie międzywojennym w Łodzi. Pułk ten zasłynął w historii zaciętymi walkami o Polskę w latach 1918-21 biorąc udział w walkach w Wielkopolsce,na Wołyniu, Wileńszczyźnie. Walczył również w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku u boku bratniego łódzkiego 28 pSK. Żołnierze 31 pSK bronili Zamościa, przyczyniając się walnie do powstrzymania Armii Konnej Siemiona Budionnego.

W okresie międzywojennym pułk stacjonował w Łodzi w koszarach przy dzisiejszej ul. Legionów. Pod koniec lat 30-tych rozpoczął się proces przenosin do Sieradza. W pułku służył bardzo wielu młodych mężczyzn z Łodzi i najbliższych okolic. W 1939 roku 31 pSK walczył w ramach Armii Łódź, płacąc krwawą cenę, za próbę wykonania niemożliwego wówczas zadania - obrony Polski.Po ciężkich walkach nad Wartą, piłk był w ciągłym odwrocie. Zasłynął zdobyciem Mszczonowa, za co sztandar 31 pSK został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Plakat sobotniej akcji pożegnania koszar. / Fot. fotobolas.blox.plWedług informacji, do których udało się nam dotrzeć, pozwolenie na rozbiórkę koszar wydano już w 2008 roku. Gdy sprawa nabrała rozgłosu, w marcu 2010 roku zaczęły się próby zablokowania wyburzenia i próby wciągnięcia obiektu na listę chronionych zabytków Łodzi. Niestety, zabiegi te okazały się bezskuteczne. Wojewódzkie i miejskie służby ochrony zabytków nie okazały zainteresowania, dając tym samym inwestorowi zielone światło. Na skutek ich bierności, inwestor w "majestacie" prawa wyburzy te niepozorne z wyglądu, ale bogate historią, łódzkie koszary i w ich miejscu wybuduje byle jaką współczesną architekturę, nijak nie związaną z tym miejscem.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych w najbliższą sobotę, 26 czerwca pod budynek dawnych koszar 31 pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi. W związku z planowanym wyburzeniem obiektu, którego proces de facto już się rozpoczął, stowarzyszenie historyczne "Strzelcy Kaniowscy" wspierane przez miłośników Łodzi, chciałoby zorganizować coś na kształt symbolicznego pożegnania tego obiektu. W związku z tym, w sobotę pod koszarami 31pułku Strzelców Kaniowskich, w rejonie skrzyżowania ulic Legionów i Cmentarnej w Łodzi, pojawią się odtworzone sylwetki żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Będzie można zobaczyć umundurowanie i wyposażenie żołnierzy pułku z lat 1918-39. Prawdopodobnie uda się również zaprezentować nieco dokumentów, zdjeć i pamiątek związanych z pułkiem m.in. ulotki, plakaty, zdjęciai
zapiski rozmów. Wstępnie, wsparcie zadeklarowały Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Stowarzyszenie "Łódź Eksploracja". Prawdopodobnie uda się namówić autora popularnej publikacji o Garnizonie Łódzkim, do wygłoszenia mini wykładu o historii 31 pułku Strzelców Kaniowskich.

Wszystko wskazuje jednak na to, że skromna wystawa będzie czynna w godzinach 11-16.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.