Facebook Google+ Twitter

Łódź. Trzy błędy na jednej tablicy. Wpadka miejskich urzędników?

Uroczystościom odsłonięcia nazwy placu 4 czerwca 1989 roku towarzyszyła wielka pompa. Jednym z gości był marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Niedawno urzędnicy zamontowali trzy nowe słupki z nazwą placu. Wszystkie trzy z błędami w nazwach.

Placem 4 czerwca 1989 roku nazwano parking przed gmachem łódzkiego ośrodka Telewizji Polskiej na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Narutowicza. / Fot. Daniel SiwakZ pomysłem upamiętnienia w Łodzi daty pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce wyszli sami mieszkańcy miasta. Do tego wniosku od razu przychylił się wiceprezydent Łodzi Marcin Bugajski. Nie trzeba było też długo poszukiwać odpowiedniego miejsca, które mogłoby nosić tą historyczną nazwę.

Placem 4 czerwca 1989 roku nazwano parking przed gmachem łódzkiego ośrodka Telewizji Polskiej - na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Narutowicza. Przed oficjalną uroczystością teren został uporządkowany. Wymieniono chodniki po obu stronach placu, posadzono nowe kwiaty oraz wylano dywanik asfaltowy przy wjeździe od strony telewizji.
- Zapraszam na tę uroczystość wszystkich łodzian, a szczególnie tych, którzy urodzili się 4 czerwca 1989 roku. Mamy dla nich specjalną niespodziankę i wspólny tort - mówiła kilka tygodni temu podczas konferencji wiceprezydent miasta Wiesława Zewald.

Trzy tygodnie temu oficjalnie odsłonięto tablicę z nową nazwą tego placu. Na uroczystości, której elementem był także marsz pt. "Od 4 czerwca do wolności" pojawił się m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (Komorowski urodził się tego właśnie dnia - przyp. autora), pełniący funkcję prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński, przewodniczący rady miejskiej Tomasz Kacprzak, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak.

Wpadka miejskich urzędników?


Plac 4 czerwca 1989 roku znajduje się u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. / Fot. Daniel SiwakPodczas czerwcowych uroczystości dokonywano odsłonięcia tablicy, która ustawiona była frontem do gmachu Telewizji Polskiej. Kilkanaście dni temu ta została zdemontowana, a na całym terenie okalającym plac zostały zamontowane trzy nowe - od ulicy Sienkiewicza, przy skrzyżowaniu oraz przy wjeździe na parking od Narutowicza.

Koszt jednej pojedynczej tablicy Systemu Informacji Miejskiej bez słupka to około 500 złotych. / Fot. Daniel SiwakNa nowych niebieskich tablicach widnieje napis "Plac 4Czerwca 1989 roku". Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że napis ma błędy. W języku polskim nazwa terenu, jakim jest plac, powinna byś napisana małą literą. Tą samą zasadę stosujemy do ulic, rond, skwerów czy kopców. Drugi z błędów polega na tym, że pomiędzy cyfrą "4" a nazwą miesiąca powinien być odstęp. Trzeci błąd to pisownia nazwy miesiąca. W tym wyrażeniu powinna być napisana małą literą.

Wiadomości24.pl zapytają w poniedziałek urzędników Zarządu Dróg i Transportu, jak to możliwe, że dopuszczone do zainstalowania zostały tablice Systemu Informacji Miejskiej z błędami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

U nas jest ulica - 17 Stycznia 1920 r.
Stycznia - pisane z dużej litery

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zarzut dotyczący pisowni słowa "plac" podtrzymuję ;) - link Gratuluję, Danielu, konsekwencji w drążeniu tematu tablic. :)
Jeśli chodzi o zapis miesiąca, który w tym przypadku odnosi się do konkretnego wydarzenia (daty), w moim odczuciu jest poprawny.
Jak piszą poznaniacy o swojej ulicy: ul. 28 Czerwca 1956 r. - http://www.urbanity.pl/ulica3331/ul-28-czerwca-1956-r
Brak spacji też mnie razi. Może wzięło się to z pośpiechu? ;)
Bo żeby było śmieszniej - tablica była zmieniana - link ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osoba odpowiedzialna za to powinna za zmianę tablicy zapłacić z własnej kieszeni. Ale cóż, pewnie zapłacą podatnicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to ci GAFA... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)))
W łódzkim ZDiT brakuje polonistów?
link

Spostrzegawczość obserwatorów z wiadomosci24 korektorem w ZDiT? ;)
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo za spostrzegawczość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jeszcze nic - w tym miejscu w ogóle nie ma placu. To tak samo, jak z rondem Solidarności - nie ma ronda, ale radni przegłosowali, że jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.