Facebook Google+ Twitter

Łódź w liczbach: mieszkańcy więcej zarabiają ale spada ich liczba

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-10-27 07:44

Według najnowszych danych, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w województwie łódzkim wynosi 2 tys. 162 zł i 14 gr.

fot. Damian Klamka– To o 4,7 proc. więcej niż rok temu. Płace wzrosły, ale i tak ciągle łódzka pensja jest o 400 zł niższa od przeciętnej w Polsce – mówi Stanisław Kaniewicz z łódzkiego Urzędu Statystycznego. Urząd właśnie podsumował sytuację regionu po trzech kwartałach br.

Najwyższy wzrost płac zanotowano w firmach produkujących wyroby z metali (o 13,1 proc.), maszyny i urządzenia (o 11,9 proc.).

Jednocześnie w ostatnich 9 miesiącach wzrosła wartość sprzedaży detalicznej. Osiągnęła poziom o prawie 15 proc. wyższy niż rok temu. Łodzianie nabyli o 35 proc. więcej samochodów, farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego.

– Dane te świadczą, że ludzie wrócili do sklepów, a to znaczy, że mają pieniądze – dodaje Stanisław Kaniewicz.

Dobre wiadomości to także spadek bezrobocia. Na koniec września w urzędach pracy było zarejestrowanych 167,3 tys. osób, a to o 14,8 proc. mniej niż rok temu. O 40 proc. wzrosła liczba ofert pracy. Mimo to o jeden etat stara się aż 28 osób.

Kiepsko jest natomiast w budownictwie. We wrześniu oddano do użytku tylko 293 mieszkania, a od początku roku 2 tys. 948 (o 6 proc. mniej niż przed rokiem).

Spada też liczba ludności miasta. Według danych na 30 czerwca w Łodzi żyje 764 tys. mieszkańców. Od grudnia 2005 ubyło 3,5 tys. osób. Według szacunków już w II kwartale przyszłego roku Łódź będzie nie drugim, a trzecim co do wielkości miastem Polski, bo wyprzedzi nas Kraków.

(iwo) – Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy każde województwo będzie miało taki artykuł? Może wszystkie zamieścić tabelarycznie w jednej publikacji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.