Facebook Google+ Twitter

Łódź: W sobotę muzea otworzą swoje drzwi

Już po raz piąty łódzkie placówki muzealne udostępnią swoje zbiory mieszkańcom miasta. Wszystko w ramach corocznej akcji „Noc Muzeów”.

Sonda

Czy wybierasz się na tegoroczną edycję Nocy Muzeów?

Na zdjęciu pokazane jest Muzeum Fabryki. Znajduje się ono w Manufakturze czyli dawnym imperium Izraela Poznańskiego. / Fot. Daniel SiwakW nocy z 16 na 17 maja, od godz. 18.00 do 1.00, wszyscy łodzianie będą mogli bezpłatnie zwiedzać dwadzieścia dwie łódzkie placówki muzealne. To aż o siedem placówek więcej niż podczas ubiegłorocznej edycji. W tym roku po raz pierwszy będziemy mogli zwiedzać między innymi: Muzeum Sztuki "ms2" otwarte na terenie Manufaktury, Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego w historycznym pałacu Alfreda Biedermanna, Muzeum Uniwersytetu Medycznego czy studio Se-Ma-For w budynku EC 1.

Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie oferują jutrzejszej nocy łódzkie muzea. Oto kilka propozycji dla łodzian. Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) zaprasza do odwiedzenia trzech stałych wystaw: „Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 - 2002”, „Z dziedzictwa wyprowadzić dalsze twórcze ciągi – kolekcja tkaniny podwójnej w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa” oraz „Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa”. Z wystaw czasowych polecam: „Foto-gobelin” - wystawa współczesnej tkaniny artystycznej inspirowanej fotografią i III Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny”.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne (plac Wolności 14) tej nocy zaprasza na stałą wystawę etnograficzną pt. „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć” oraz na wystawę numizmatyczną pt. „Pieniądz na ziemiach polskich”. O godzinie 18.00, na scenie przed budynkiem muzeum, odbędzie się przedstawienie pt. „Kopciuszek”. O godz. 21.00 wystąpi zespołu tańca „Flamenco” a o 22.00 tradycyjnie przygotowano pokaz sztucznych ogni.

Muzeum Sztuki - Pałac Herbsta w tym roku po raz kolejny otwiera swoja podwoje. Cały teren będzie można zwiedzać w zorganizowanych grupach. / Fot. Daniel SiwakZwiedzanie Pałacu Herbsta to kolejna – poza odwiedzeniem Muzeum Sztuki ms oraz Muzeum Sztuki ms2 - propozycja Muzeum Sztuki w Łodzi. Zwiedzanie w grupie 50 osobowej odbywa się o godzinie: 18.20, 19.00, 19.40, 20.20, 21.00, 21.40, 22.20, 23.00 oraz 23.40. Bezpłatne wejściówki wydaje kasa muzeum od godz.18.00 aż do wyczerpania. Poza tym zwiedzający mogą wziąć udział w dwóch prezentacjach multimedialnych – o godzinie 20.00 i 22.00 - „Smak i zapach pomarańczy – nocne opowieści o ogrodzie Herbstów” odbywających się w Sali Balowej. Grupy nie mogą liczyć więcej niż 130 osób a bezpłatne wejściówki wydaje kasa muzeum od godz.18.00 aż do wyczerpania.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych (ul. Gdańska 13) zaprasza na stałą wystawę pt. „Drogi do Niepodległej". W 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości". Jej główną ideą jest ukazanie walki o tożsamość narodową od upadku Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku poprzez okres niewoli narodowej do odzyskania suwerenności państwowej w latach 1918-1921. W ekspozycję wkomponowane zostały zespoły eksponatów o charakterze militarnym: oryginały i kopie umundurowania, elementy wyposażenia wojskowego, broń - pistolety, rewolwery, karabiny, bagnety, szable i tasaki.

Tradycyjnie podczas „Nocy Muzeów” w Muzeum Tradycji Niepodległościowych obędą się pokazy grup rekonstrukcyjnych. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Drużyna Zaciężna Księżnej Anny”, będzie prezentować sprzęt, uzbrojenie rycerskie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy”, zaprezentuje sprzęt i uzbrojenie Wojska Polskiego 1939 roku natomiast Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł”, zaprezentuje sprzęt i uzbrojenie armii niemieckiej I i II wojny światowej, w tym niemiecki punkt medyczny z II wojny światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapowiada się ciekawa noc. Może nawet ciekawsza niż w stolicy. Ale jak tu być w dwóch miejscach na raz? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.