Facebook Google+ Twitter

Łódź. W sobotę obchody 110-lecia linii tramwajowej do Pabianic

W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz linii do Konstantynowa Łódzkiego, a na początku tego roku linii do Zgierza. Teraz pora na jubileusz tramwajów do Pabianic.

W programie przewidziano przejazd wagonem Sanok z 1928 roku, z prywatnej kolekcji Tomasza Adamkiewicza. / Fot. Daniel SiwakNa jubileusz zapraszają Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, Urząd Miasta Pabianic oraz Tomasz Adamkiewicz, który jest właścicielem dwóch zabytkowych tramwajów. Obchody 110-lecia linii tramwajowej do Pabianic rozpoczną się o godzinie 11, w najbliższą sobotę, przed siedzibą pabianickiego magistratu (ul. Zamkowa 16).

W programie przewidziano przejazd wagonem Sanok z 1928 roku, z prywatnej kolekcji Tomasza Adamkiewicza. Jego remont zajął tramwajowemu miłośnikowi ponad dziesięć lat i kosztował blisko 120 tys. złotych. Wszyscy chętni będą mogli załapać się na przejazd zielonym Sanokiem do godziny 14. Adamkiewicz jest też właścicielem wagonu 5N z lat 70. o numerze bocznym 154. W planach ma jeszcze remont doczepki do "enki".

Prace budowlane nad liniami podmiejskimi ruszyły jesienią 1899 roku. Jako pierwszy - 17 stycznia 1901 roku uruchomiono odcinek pabianicki. Dwa dni później - 19 stycznia 1901 roku, szynowce pojechały do Zgierza. Dziewięć lat później można było pojechać do Konstantynowa Łódzkiego, a w 1922 do Ozorkowa.

Czytaj także:
- Łódź. Do Pabianic i Ksawerowa linią 41, na bilecie czasowym
- Łódź. Tramwaje linii "41" znów na trasie do Pabianic?
- Łódź: Jest porozumienie! Tramwaje do Pabianic będą nadal kursować
- Pabianice: tramwaj zwany pożegnaniem?

- 110 lat tramwajów w Zgierzu
- 100 lat linii tramwajowej Łódź - Konstantynów (ZDJĘCIA)
- Najstarsza łódzka szyna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.