Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14642 miejsce

Łódź: Wolontariusze wybudowali "ogród sensoryczny"

Kładka terapeutyczna z pochylnią i oczko wodne znalazły się m.in. w "ogrodzie sensorycznym", który powstał na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sierakowskiego w Łodzi. Wszystko za sprawą wolontariuszy "z biznesu".

Fragment "ogrodu sensorycznego". / Fot. Daniel SiwakDom Pomocy Społecznej dla dzieci upośledzonych umysłowo przy ulicy Sierakowskiego 65 znajduje się w samym centrum Osiedla Młodych na łódzkich Bałutach. Za sprawą Regionalnego Centrum Wolontariatu oraz wolontariuszy-pracowników ING Banku Śląskiego w Łodzi podopieczni placówki zyskali nowe miejsce do poznawania świata zewnętrznego. "Ogród sensoryczny" bo o nim mowa powstał na terenie łódzkiego DPS-u.

Innowacja w rehabilitacji dzieci upośledzonych


"Ogród sensoryczny" jest całkowicie innowacyjnym pomysłem. Najistotniejszym elementem ogrodu jest Wolontariuszki z ING Banku Śląskiego wykańczają oczko wodne, do którego wpuszczone zostaną rybki. / Fot. Daniel Siwakwyposażenie go w przyrządy i pomoce niezbędne do poznania przez podopiecznych zjawisk zachodzących w przyrodzie. Ogród został podzielony w taki sposób, by stworzyć miejsca do stymulacji wzrokowej, słuchowej, dotykowej i węchowej. Zaletą projektu jest możliwość zrealizowania ciekawych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i terapeutycznych na świeżym powietrzu co spowodować może zmniejszenie u podopiecznych napięć psycho-społeczno-fizycznych, w tym napadów autoagresji i stanów lękowych.

- Podczas studiów na Akademii Pedagogiki Specjalnej pokazywano nam przykłady różnych pracowni rehabilitacyjnych, gdzie wykorzystuje się rośliny. Ponieważ u nas jest ograniczenie powierzchniowe pomyślałam sobie, że można zagospodarować kawałek ogrodu - opowiada Joanna Cieślak, instruktor terapii zajęciowej i pomysłodawczyni projektu. - Dzięki tej inwestycji nasi podopieczni będą mogli poczuć bezpieczeństwo, a płynąca woda ich zrelaksuje - wiemy to z bieżących doświadczeń - dodaje Cieślak.

Nie jesteśmy bezdusznymi ludźmi


Efektom końcowym przyglądają się wspólnie wolontariusze, dyrektor regionu Adam Sar, wiceprezydent Łodzi Halina Rosiak, dyrektor DPS-u Grażyna Biernacka oraz zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Andrzej Kaczorowski. / Fot. Daniel Siwak"Ogród sensoryczny" powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy-pracowników ING Banku Śląskiego w Łodzi w ramach programu "Wolontariat Biznesu", w którego realizację na terenie Łodzi włączyła się ta korporacja. Program ma angażować pracowników wielkich korporacji w działalność wolontarystyczną na rzecz środowiska lokalnego. Każdy z pracowników firm biorących udział w wolontariacie pracowniczym może poświęcić jeden dzień w roku na pomoc potrzebującym.

- Przeglądając przedsięwzięcia jakie moglibyśmy zrealizować ważne dla nas było to, by instytucja, która potrzebuje pomocy potrafiła sprecyzować jakie są jej potrzeby. Projekt przedstawiony przez panią dyrektorWolontariusze przy pracy... / Fot. Daniel Siwak Biernacką był najlepszy - mówi Adam Sar, dyrektor ds. bankowości korporacyjnej ING Banku Śląskiego w Łodzi. Muszę powiedzieć, że największy problem jest w tym jak robić selekcje wśród naszych pracowników, bo wiele osób było zdecydowanych pomagać przy tym projekcie. Nawet muszę się przyznać, że część tego ogródka przekopałem sam - dodaje dyrektor Sar.

Podopieczni DPS-u przy ulicy Sierakowskiego podpatrują prace wolontariuszek "z biznesu". / Fot. Daniel Siwak- W regulaminie pracy mamy możliwość poświęcenia jednego dnia na działalność wolontarystyczną. A jeśli jest taka okazja chętnie ją wykorzystujemy i poświęcamy czas, by pomóc innym. Wszyscy, którzy są dziś ze mną zareagowali bardzo pozytywnie, że możemy pomóc, choć zdaliśmy sobie sprawę jak bardzo ta pomoc jest potrzebna dopiero gdy tu przyszliśmy - opowiada z uśmiechem wolontariuszka Anna, która na co dzień jest naczelnikiem Wydziału Klienta Korporacyjnego.

* Na terenie Łodzi program "Wolontariat Biznesu" realizuje Regionalne Centrum Wolontariatu i tam wszystkie zainteresowane firmy mogą uzyskać szczegółowe informacje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jolu chyba nie wskoczył plus hehe ;-) Chyba, że miał być tylko komentarzowy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wolontariat Biznesu" - brawo!
(+) dla Daniela

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

daniel... wielki powrót ;) [+]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.