Facebook Google+ Twitter

Łódź. Wystawa "Deja vu" nestora fotografii Eugeniusza Hanemana

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-07 19:10

Do 28 maja br. w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Piotrkowskiej 102 można oglądać wystawę nestora polskiej fotografii Eugeniusza Hanemana. Tytuł ekspozycji to "Deja vu".

"Łodzie rybackie" (1934). / Fot. Eugeniusz Haneman Wystawa, odbywająca się w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, w całości poświęcona jest tematyce morskiej. To jedna z niewielu tematycznych wystaw tego artysty.

"Morze! Jakże w pełni trafny temat podsumowujący dorobek mistrza Eugeniusza. Można powiedzieć, iż jest on bardzo reprezentacyjny dla fotograficznego, artystycznego i estetycznego myślenia tego twórcy. Wybór tego motywu dla wystawy w ŁTF-ie pomyślany przez kuratorów Sławomira Grzanka i Piotra Szczegłowa, jest postanowieniem doskonałym. Ważnym i istotnym z wielu względów. "Morze" jako mocny artystycznie cykl nie był pokazywany osobno (o dziwo!) nigdy. Był ciągle pokazywany i istniał na wystawach przeglądowych i retrospekcyjnych, ale tylko jako jeden z wątków tematycznych. "Morze" jak to wyraźnie widać na tej wystawie – to bardzo zwięzła definicja i "teoria" fotografii Pana Eugeniusza. To doskonałe i przemyślane kompozycje pejzażowe" - pisze o tej wystawie Andrzej Różycki.


"O świcie - Karwia" (1964). / Fot. Eugeniusz Haneman Eugeniusz Haneman, artysta fotografik, urodzony w Warszawie 14 kwietnia 1917 r. Od najmłodszych lat zafascynowany był fotografią. Dyplom fotografa uzyskał w 1940 roku. W 1947 r. został członkiem ZPAF, a w 1950 r. członkiem ŁTF. W 1940 r. rozpoczął pracę zawodową. Początkowo w zakładzie "Portret przy kawie", a następnie w ekskluzywnym atelier "Van Dyck" przy Al. Jerozolimskich w Warszawie. Wybuch powstania zamknął ten etap zawodowej działalności E. Hanemana. Po drugiej wojnie światowej na kilka lat zmienił profesję. Został operatorem filmowym. Pracował w Krakowie, gdzie był operatorem Polskiej Kroniki Filmowej. Prowadził też zajęcia z fotografiki w Instytucje Filmowym. Od 1946 r. pracował w Łodzi jako operator w studio Filmów Kukiełkowych, a potem w Wytwórni Filmów Oświatowych. Od 1953 r. poświęcił się działalności pedagogicznej w szkole filmowej w Łodzi.Jednak najważniejszym rozdziałem jego biografii jest własna twórczość fotograficzna, która przyniosła mu sukcesy artystyczne.


"Okręt widmo" (1976). / Fot. Eugeniusz Haneman Odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Warszawski Krzyż Powstańczy. Otrzymał także: medal Jana Bułhaka nadany przez ZPAF, medal 150-lecia Fotografii, AFIAF tytuł Światowej Federacji Sztuki Fotograficznej, Złotą Odznakę Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, medal za zasługi dla PWSFTviT w Łodzi, Złote Skrzydła – statuetkę od Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, a w 2007 r. uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.

Źródło: materiały prasowe

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

G.K
  • G.K
  • 11.05.2012 11:23

Ciekawa i potrzebna relacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.