Facebook Google+ Twitter

Łódź z okien samolotu Cesna

5 września mieszkańcy i sympatycy Łodzi otrzymali niecodzienny i piękny prezent. Tego właśnie dnia m.in. miały miejsce dwa powiązane ze sobą kulturalne wydarzenia. Łączy je osoba fotografa Jacka Kusińskiego.

Fragment zabudowy placu Wolności. Po lewo Muzeum Archeologiczne, a po prawo Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego. / Fot. Mirosława Kasowska O godzinie 17.30 w łódzkiej Galerii 87 mieszczącej się przy ul. Piotrkowskiej 87 odbył się wernisaż wystawy tego autora. Ekspozycja nosi tytuł „Miasto” – identyczny jak gruby album samodzielnie przygotowany i wydany przez artystę, którego pierwsze egzemplarze tego dnia dotarły do Łodzi z gdańskiej drukarni. Oba wydarzenia były uwieńczeniem dwuletniej pracy artysty.

Ulica Narutowicza z gmachami filharmonii i TVP. / Fot. Mirosława Kasowska Miasto z lotu ptaka
Zarówno na ten tom jak i na wystawę wiele osób czekało od dawna. Dlaczego? Bo artystyczne, barwne zdjęcia Łodzi autorstwa Jacka Kusińskiego, jak na warunki polskie, zostały zrobione nietypowo, a mianowicie - z... powietrza. Nie co dzień robi się w naszym kraju artystyczne fotografie z samolotu. Zresztą nie tylko w Polsce, bo jest to duże i drogie przedsięwzięcie logistyczne. W tej chwili to jedyna okazja, żeby zobaczyć Łódź z góry, z lotu ptaka. Tym bardziej, że uwiecznione zostało aparatem profesjonalisty świetnie znającego Łódź i mającego duże doświadczenie w przedstawianiu jej widoków.

Kamienice przy ul. Piotrkowskiej. / Fot. Mirosława Kasowska Prace pochodzą z lat 2006-2008. Żeby je wykonać artysta odbył nad miastem kilkadziesiąt lotów lekkim samolotem Cesna. Fotografie robił w różnych porach roku, dnia, ze zmiennej wysokości i przy użyciu różnego sprzętu. Prace te mają kilka walorów. Nie tylko są dziełami artystycznymi, ale i ważnymi dokumentami, których wartość trudno przecenić.

Cerkiew Katedralna. / Fot. Mirosława Kasowska Wystawa
Obejrzeć na niej możemy 25 fotogramów dużego formatu. Świetnej jakości odbitki o wymiarach 70 x 100 cm przygotowało łódzkie Foto Studio 72.
Z niższego pułapu przyglądamy się np. Kościołowi pw. Zesłania Ducha Świętego stojącemu przy placu Wolności, Cerkwi Katedralnej usytuowanej przy ul. Kilińskiego czy dawnej bramie wiodącej do fabryki Izraela Poznańskiego. Wśród szeregu kamienic ciągnących się wzdłuż ul. Piotrkowskiej rozpoznać można Hotel Grand. Jest też Rynek Bałucki i Akademia Muzyczna przy ul. Gdańskiej. Widzimy ulice Kościuszki i Narutowicza z gmachem TVP i łódzkiej filharmonii. Wyjątkowo cenne jest ujęcie okolic dworca Fabrycznego, które z racji na przebudowę tej części miasta już niedługo zupełnie się zmieni. Łącznie z tym, że ta sławna stacja kolejowa dosłownie zniknie z powierzchni ziemi, bo zostanie przeniesiona pod ziemię.

Akademia Muzyczna i jej okolice. / Fot. Mirosława Kasowska W pracach tych śmiało można dopatrywać się elementów malarskich. Tworzy je idealne oświetlenie, powtarzalność motywów, kolorystyka, struktura czy geometryczność uwiecznionych miejsc. Niezwykle malowniczo prezentuje się np. kaplica Karola Scheiblera sfotografowana wraz z zimowym otoczeniem żydowskiego cmentarza.

Podczas wernisażu. / Fot. Mirosława Kasowska Zdjęcia nie są opatrzone podpisami, co – jak powiedział Wiadomościom24.pl Jacek Kusiński – oglądającym się podoba, bo mają wielką przyjemność i zabawę, gdy samodzielnie muszą rozpoznać sfotografowane miejsca. Ekspozycję w Galerii 87 można oglądać do 14 września. Później prezentowana będzie w kompleksie hotelowo-sportowym Stacja Nowa Gdynia w Zgierzu k/Łodzi przy ul. Sosnowej 1.

Okładka albumu "Miasto". / Fot. Mirosława Kasowska Album
Z kolei album zawiera około 200 zdjęć. Duże wrażenie robi już sama okładka. Miasto wyłania się na niej spod chmur będących na pierwszym planie. Tom podzielony jest na siedem części. Ich tytuły to: „Początek”, „Plac Wolności”, „Piotrkowska”, „Zaginiona dzielnica”, „Ludzie”, „Fabryki” i „Brama Europy”.

Atrakcją pozycji są także świetnie dobrane cytaty z: „Hotelu Savoy” Józefa Rotha, „Zaginionej dzielnicy” Pawła Spodenkiewicza, „Opisu miasta Łodzi” Oskara Flatta, „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” przygotowanego przez Janusza S. Bienia i Katarzynę Poleszak oraz „Miasta proletariuszy” Iwana Timkowskiego-Kostina.

Praca Jacka Kusińskiego. / Fot. Mirosława Kasowska Dodatkową zaletą tego unikalnego tomu jest interesująca, nowoczesna i pełna klasy oprawa graficzna autorstwa Jadwigi Szczegłów. Najbliższe spotkanie z autorem odbędzie się 14 września o godzinie 12 w Stacji Nowa Gdynia. Książka będzie w sprzedaży za kilka dni.

Jacek Kusiński i Jadwiga Makarewicz Szczegłów podczas otwarcia wystawy. / Fot. Mirosława Kasowska Jacek Kusiński to jeden z fotografów wyjątkowo zafascynowany wypełnioną kontrastowymi klimatami Łódź. Uwiecznia ją od lat 80. ubiegłego wieku. Zaczynał od czarno-białych reportażowych portretów przypadkowo spotkanych mieszkańców miasta. Jest autorem zdjęć do albumów: „Piotrkowska – spacer pierwszy”, „Piotrkowska – spacer drugi” i „Ulica Piotrkowska”. Każda z tych książek z racji na wysoką jakość zamieszczonych w niej zdjęć cieszy się dużym zainteresowaniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Mała Beata
  • Mała Beata
  • 26.01.2011 13:07

ogromna fascynacja.. szacunek dla "miasta" - szkoda że nakład wyczerpany..
Beata

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówiąc inaczej...Łódź, jakiej nie znamy.

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+). Ale co do samego FD4K, to uważam, że jakoś z roku na rok jest jakby gorzej i wiele osób mi już to mówiło... A i w tym roku z obsługą dziennikarzy te z nie najlepiej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem, widziałem, ale ten materiał również obejrzalem z duza przyjemnością :)) Plus !

Komentarz został ukrytyrozwiń

superrr;_);-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.