Facebook Google+ Twitter

Łódź. Za rok mniej przeciążonych ciężarówek w regionie łódzkim

Do końca września przyszłego roku, nawet o połowę może zmniejszyć się liczba przeciążonych aut ciężarowych, które pokonują drogi województwa łódzkiego. W regionie zainstalowany będzie nowoczesny system preselekcyjnej kontroli pojazdów.

Na pięć pojazdów ciężarowych, dwa mogą być przeładowane. Dzięki systemowi preselekcji Inspekcja Transportu Drogowego lub policja będzie mogła szybko zatrzymać taki pojazd. Na zdjęciu: droga krajowa nr 14 w miejscowości Głowno. / Fot. Daniel Siwak Inteligentne systemy transportu - monitorowanie obciążenia dróg. Tak nazywa się projekt wdrażany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi, którego zakończenie planowane jest na koniec września 2011 roku.

Głównym elementem projektu wartego ponad 9,5 mln złotych, jest wprowadzenie preselekcyjnego systemu monitoringu pojazdów. O co dokładnie chodzi? Punkt preselekcji to wyznaczone miejsce na drodze, gdzie odbywa się w sposób komputerowy, kompleksowe ważenie i mierzenie przejeżdżającego przez ten punkt pojazdu.

Włodzimierz Fisiak, marszałek Województwa Łódzkiego cieszył się, że już zmodernizowanych Witold Stępień, wicemarszałek Województwa Łódzkiego oraz Włodzimierz Fisiak, marszałek Województwa Łódzkiego. / Fot. Daniel Siwakzostało ponad 500 kilometrów dróg. Władze województwa podkreślają, że każda z nich to nie tylko nowa nawierzchnia, oznakowanie czy poprawa jej geometrii, ale także kontrola co na tych drogach się dzieje. Jednym z elementów jest właśnie wdrażany projekt.

- To będzie system ośmiu punktów ważenia preselekcyjnego, które zlokalizowane będą na naszych drogach wojewódzkich. To także siedemnaście kamer, które będą monitorować natężenie ruchu pojazdów na drogach wojewódzkich - tłumaczył Witold Stępień, wicemarszałek Województwa Łódzkiego odpowiedzialny za transport.

Każde z 8 stanowisk wagowych będzie dokonywało pomiaru: obciążenia ze względu na oś, Przy ważeniu wagami przenośnymi każda z osi ważona jest oddzielnie. W preselekcji ważony i mierzony jest cały pojazd. / Fot. Daniel Siwakprędkość każdej osi, całkowitego obciążenia, ilość osi pojazdu, rozstawu osi, długości pojazdu, prędkości, dopuszczalnego maksymalne obciążenie pojazdu. Automatycznie system wykona zdjęcie pojazdu oraz zanotuje jego numery rejestracyjne. Dzięki temu ani kierowca ani właściciel firmy transportowej nie będzie miał możliwości wykręcenia się od kary.

System preselekcyjny może eliminować w teorii także przeładowane busy pasażerskie. Na zdjęciu: kontrola łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Pabianicach. / Fot. Daniel Siwak Mapa systemu preselekcji i monitorowania pojazdów w województwie łódzkim. / Fot. Biuro Prasowe Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.