Facebook Google+ Twitter

Łódź. Zakończył się Festiwal Mediatravel

Projekcją filmu o Kambodży zakończył się trwający w Łodzi od wtorku Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel.

 / Fot. Andrzej MuszyńskiFestiwal Mediatravel kierowany jest do twórców filmów, fotografii, internetu, prasy i radia. Jego celem jest próba odpowiedzenia na pytanie, czy fenomen dzisiejszej cywilizacji to w głównej mierze rzeczywistość wykreowana przez media, czy też coś głębszego, a więc tradycja, obyczaje, religia. Mediatravel jest miejscem spotkań osobowości zainspirowanych mediami, ale przede wszystkim człowiekiem, społeczeństwem, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, różnorodnością kulturową i religijną.

 / Fot. Joanna MostowskaPrzez cały czas trwania festiwalu w Galerii Łódzkiej można było zapoznać się z wystawą fotograficzną „Ostatnie takie miejsca na Ziemi”, będącą podróżą po wszystkich kontynentach oraz odległych wyspach rozrzuconych po bezkresnych oceanach. Natomiast wernisaż Pawła Chara „Moje Światy” prezentowany był w łódzkiej Galerii Carte Blanche. W Łódzkim Domu Kultury wyświetlane były filmy zakwalifikowane do konkursu o nagrodę World Mediatravel.

 / Fot. Paweł CharaGośćmi specjalnymi Festiwalu byli między innymi Roman Czejarek, dziennikarz radiowy i telewizyjny, który podzielił się ze słuchaczami swoimi wrażeniami i doświadczeniami z pobytu w Syrii i Jacek Walczak, który przybliżył tajemnicę słynnego kalendarza Azteków.

Ostatnie trzy dni Mediatravel wypełnione były relacjami osób, które wzięły udział w wyprawach do odległych miejsc. Zaczęło się od opowieści o pobycie w Kirgistanie. Marcin Kruczyk i Wojtek Chaładaj zachwycili natomiast fotograficzną relacją z najdzikszego rejonu pakistańskiego Karakorum, gdzie pojechali zdobyć Purian Sar North - jeden z niezdobytych jeszcze wierzchołków w drugim pod względem wysokości paśmie górskim na świecie.
 / Fot. Paweł Chara
Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka, uczestnika pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje przypomniał o sukcesie Polaków w 1939 roku, którzy zdobyli Nanda Devi, najtrudniejszy szczyt himalajski. Owego wyczynu dotychczas żadnemu Polakowi nie udało się powtórzyć. O rowerowej wyprawie przez Himalaje opowiedzieli natomiast Cezary Śliwakowski i Agata Borowska-Jocz. Ale to tylko niektóre z zaprezentowanych na Festiwalu opowieści podróżników. Każde fascynowały, wywoływały lawinę pytań słuchających.

Festiwal obfitował także w liczne spotkania z kulturoznawcami i religioznawcami, którzy podczas wykładów i paneli dyskusyjnych przybliżali zainteresowanym tematykę orientalnych zakątków świata. Organizatorzy zapowiadają kolejna edycje już za rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.