Facebook Google+ Twitter

Łódź zaprasza nocą do muzeów

Od kilku lat łódzkie muzea w jedną noc w roku udostępniają bezpłatnie swoje zbiory. W tym roku na wspólne podziwianie ekspozycji stałych oraz na przeróżne niespodzianki zapraszają 19 maja. Z oferty można skorzystać od godz. 18 do 1 w nocy.

Noc Muzeów jest formą promocji i popularyzacji zbiorów muzealnych danego miasta poprzez przygotowanie nietypowego programu ekspozycji. Współpracujące instytucje muzealne i galerie prezentują w godzinach nocnych (stąd nazwa) dodatkowe atrakcje. Noc Muzeów organizowana jest w całej Europie.

Łódzkie zaprezentują specjalnie przygotowane wystawy i inne atrakcje.
W tegorocznej „Nocy Muzeów” biorą udział:
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Plac Wolności 14,
Muzeum Fabryki, ul. J. Karskiego 5,
Muzeum Historii Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15,
Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1,
Muzeum Książki Artystycznej, ul. Tymienieckiego 24,
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kilińskiego 101 (Park Sienkiewicza),
Muzeum Sztuki, ul. Więckowskiego 36,
Rezydencja „Księży Młyn”, Przędzalniana 72,
Muzeum Tradycji Niepodległościowych, ul. Gdańska 13,
Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz, ul. Zgierska 147,
Miejska Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 44 (Park Sienkiewicza),
Łódź Art Center, ul. Tymienieckiego 3,

Przewodnim hasłem Nocy Muzeów w Muzeum Tradycji Niepodległościowych będzie „Muzeum żyje noc-ą",
Muzeum udostępni wystawy stałe i czasowe, wydawnictwa muzealne, filmy dokumentalne, zaprezentuje rekonstrukcje potyczki z 1939 r., konkurs modelarski oraz inne atrakcje (np. na dziedzińcu zewnętrznym kuchnia polowa będzie serwować żołnierską grochówkę). Będzie można samodzielnie wykonać, pod „fachowym okiem”, wybrany modelu sprzętu wojskowego. Muzeum zaprasza na wystawę „Harcerskie dekady. Harcerstwo w latach 1944–1996.”, a Oddział w Radogoszcz
na ognisko harcerskie od godz. 21. Wieczornicę poprowadzą instruktorzy ZHP. Chętni będą mogli posłuchać gawęd harcerskich seniorów, piosenek i recytacji.

Muzeum Historii Miasta Łodzi zaprasza do obejrzenia oryginału Konstytucji 3. maja - najstarszej konstytucji w Europie oraz na wystawę czasową „Edukacja wizualna. Wybrane dyplomy z lat 1990-2007.”

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne udostępni w tę noc następujące wystawy:
„Pieniądz na ziemiach Polskich”,
„Szare jak ziemia, barwne jak pamięć” i wystawę czasową ze zbiorów Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie p.t. ”Troja. Sen Henryka Schliemana”.
Specjalnie na tę noc przygotowano: pokaz wytwarzania narzędzi z krzemienia używanych w epoce kamienia, bicie okolicznościowej pamiątkowej monetki, mała wystawa przygotowana przez Dział Widowisk Lalkowych Muzeum, na której prezentowane będą: Miś Uszatek i jego pokoik z filmu na dobranockę p.t. „Miś Uszatek” oraz lalka „Gagatek” z przedstawienia w Krakowie w Teatrze „Groteska” animowana przez Romana Polańskiego w latach 50. oraz spektakl teatralny o godz. 22.30 na scenie przed Muzeum p.t. „Duchy Muzeum”, który zostanie zakończy pokazem sztucznych ogni.

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na: przedpremierowy pokaz wystawy Trans-tkanina. W kręgu tkaniny PWSSP i ASP w Łodzi, projekcje filmów dotyczących projektowania ubioru, pokaz kolekcji ubioru przygotowany przez studentów II, III i IV roku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Muzeum Sztuki zaprasza na zwiedzanie wystawy Swingujący Londyn i stałej ekspozycji "Sztuka i polityka". Dodatkowo na dziedzińcu muzeum odbędzie się koncert.

Muzeum Fabryki wprowadzi zwiedzających
w atmosferę dawnej fabryki, m.in. na pogrążonych w ciemności ścianach budynków i rynku Manufaktury pojawi się odblask rozświetlonych światłem okien pracującej tkalni. Pokazowi towarzyszyć będzie huk pracujących maszyn – nietłumiony, autentyczny (pokaz powtarzany co godzinę), a w zaciemnionej sali wewnątrz muzeum pojawiać się będzie „duch tkacza”. Z hermetycznych naczyń, otwieranych na moment wydobywać się będą autentyczne zapachy fabryki.

Muzeum Książki Artystycznej proponuje: koncert pt. Improwizacje muzyczne - sesja prowadzona przez Darka Adriańczyka (gitara) i Mariusza Stopnickiego (trąbka), w którym wezmą udział zaproszeni muzycy jazzowi, wystawę fotograficzną Aldborough House Martiny Galvin w ramach FotoFestival 2007 (Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi) i stałą kolekcję książek artystycznych i zabytkowych urządzeń drukarskich Muzeum Książki Artystycznej.

Muzeum Przyrodnicze Katedry Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza do oglądania kolekcji ptaków krajowych i rzadko spotykanych w muzeach przyrodniczych w kraju bogaty zbiór szkieletów, kolekcje owadów, zwłaszcza motyli oraz wystawę tematyczną „Sieć życia - zróżnicowanie form w królestwie zwierząt”.

"Japońskie szaleństwo" odbędzie się na Księżym Młynie. Zwiedzanie pałacu Herbsta z przewodnikami, prezentacja gry na yakumogoto - tradycyjnym instrumencie japońskim w wykonaniu Anny Krysztofczyk (rozpocznie się o godz. 21), działania interaktywne polegające na zapoznaniu się z prawidłami sztuki pisania znaków japońskich "I ty możesz zostać początkującym pisarzem" oraz prezentacja multimedialna "Ceremonia herbaty" o godz. 21 i 22 oraz pokaz pirotechniczny o 0.00.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wystawa " Horyzont zdarzeń" - Warszawski festiwal fotografii artystycznej noc muzeów 2009 - zobacz w jakim kierunku idzie polska fotografia. Sprawdź to: http://www.youtube.com/watch?v=k84elz6eMnU

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.