Facebook Google+ Twitter

Łódź. Znamy już oficjalne wyniki referendum

Miejska Komisja Wyborcza w Łodzi opublikowała oficjalne wyniki referendum w Łodzi. Według nich w referendum wzięło udział 133 714 osób. To wystarczająca frekwencja. Większość głosujących była za odwołaniem prezydenta Jerzego Kropiwnickiego.

Łodzianie głosują w lokalu wyborczym przy ul. Olimpijskiej 9 w referendum o odwołanie przed końcem kadencji prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiHerb Łodzi / Fot. www.wikipedia.orgZa odwołaniem Jerzego Kropiwnickiego z zajmowanego stanowiska głosowało 127 874 mieszkańców (ponad 96 proc. głosujących), przeciw było 4 951 łodzian. Uprawnionych do głosowania było 602 298 mieszkańców Łodzi. Frekwencja w referendum wyniosła 22,2 proc. uprawnionych. Za ważne uznano 132 825 głosy. Po 8 latach Kropiwnicki straci urząd prezydenta miasta. Zastąpi go komisarz, wyznaczony przez premiera Donalda Tuska.

Referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Kropiwnickiego zorganizowano z inicjatywy Sojuszu Lewicy Demokratycznej 17 stycznia 2010 roku. Na kartach kartach do głosowania umieszczone było jedno pytanie:"Czy jesteś za odwołaniem Jerzego Kropiwnickiego z funkcji prezydenta Łodzi?". Wyborcy mogli wybrać jedną z dwóch możliwych odpowiedzi: "TAK" lub "NIE". Prezydent Jerzy Kropiwnicki referendum śledził ze szpitala, do którego trafił w czwartek 14 stycznia.

Jerzy Kropiwnicki / Fot. www.wikipedia.orgJerzy Kropiwnicki prezydentem Łodzi był od 2002 roku. W 2002 roku w II turze wyborów Jerzego Kropiwnickiego poparło 88 176 wyborców, Krzysztofa Jagiełło 67 075. Natomiast w 2006 roku w II turze Kropiwnicki otrzymał 104 979 głosów, a Krzysztof Kwiatkowski 83 538 głosów.

Inicjatorami odwołania prezydenta miasta byli politycy SLD, którzy zarzucali Jerzemu Kropiwnickiemu liczne podróże zagraniczne (które nie przyniosły zdaniem Sojuszu miastu nic dobrego), porażkę w staraniach o organizację meczów podczas EURO 2012, paraliż Plakat Partii Demokratycznej demokraci.pl / Fot. demokraci.pl komunikacyjny miasta (wynikający z fatalnej organizacji robót drogowych), wydanie pieniędzy na fontannę na Placu Dąbrowskiego, niefrasobliwe zaciąganie kolejnych kredytów.

Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości nazywając referendum "polityczną awanturą". Poparcie dla prezydenta Kropiwnickiego wyrazili działacze NSZZ "Solidarność", Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Stowarzyszenia Kupców w Łodzi, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie.

Źródła:
http://www.tvn24.pl/
http://ww6.tvp.pl/
http://www.dzienniklodzki.pl/
http://www.gazetaprawna.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Co takiego frekwencja? trochę ponad 20%

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2010 23:14

Dokładnie jak pisze Norbert. 2:0 dla mieszkańców. SLD/Lewica nie ma takiego poparcia jakie by wynikało z frekwencji. Zresztą za odwołaniem Prezydenta Łodzi głosowali nie tylko zwolennicy lewicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dokładnie Norbercie popieram ten tok MYŚLI

Komentarz został ukrytyrozwiń

to może inaczej - dla aktywnych i zainteresowanych mieszkańców
czemu niektórym wszystko kojarzy się z polityka? był zły wyleciał, po co trzymać złego gospodarza
jak dla mnie następny prezydent Częstochowy może być z partii przyjaciół Kubusia Puchatka, aby tylko dobrze zarządzał miastem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Norbercie... 2:0 dla mieszkańców? Jeśli już to dla garstki mieszkańców, a raczej bardziej dla SLD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to mamy 2:0 dla mieszkańców najpierw Częstochowa teraz Łódź, które miasto następne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Także uważam, że epokę pana Kropiwnickiego mamy już za sobą. Już wczoraj, obserwując frekwencję wyborczą na moim osiedlu w jednym punktów do głosowania - wiedziałam, że referendum będzie ważne. Skoro nastąpiła taka społeczna mobilizacja, można było przypuszczać, że ludzie idą się opowiedzieć przeciwko rządom pana Jerzego Kropiwnickiego. Czyżby coś drgnęło w społecznej świadomości? Oby!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2010 19:23

Polska musi odrzucić symbole... i to wszystkie! Pan Artur ma racje. Czy można sie cieszyć z referendum i frekwencji skoro w miejsce jednego politycznego trupa przyjdzie polityk nie gwarantujący zwrotu w traktowaniu wyborców. Jedynie w przeciwieństwie do poprzednika, może bardziej ukryje swoje emocje.
Ta sama obłuda, ta sama hipokryzja, będzie królować w łódzkim magistracie... jak dotychczas.. tyle, że moze stanie się jeszcze bardziej ukryta w ,,uśmiechach''.
Nie wierzę w wielkie zmiany w tym samym teatrze!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze - czas by wkońcu "poszło po rozum do głowy" to fakt - bo na POLSCE SONDAŻOWEJ to my daleko nie zajedziemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż...następna kasa w błoto. Kropiwnicki odwołany-przyjdzie nowy...i nie sądzę, że wiele się zmieni.
Jedynym optymistycznym akcentem jest frekwencja...czyżby społeczeństwo polskie mądrzało ?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.