Facebook Google+ Twitter

Łódź. Znamy już oficjalne wyniki referendum

Miejska Komisja Wyborcza w Łodzi opublikowała oficjalne wyniki referendum w Łodzi. Według nich w referendum wzięło udział 133 714 osób. To wystarczająca frekwencja. Większość głosujących była za odwołaniem prezydenta Jerzego Kropiwnickiego.

Łodzianie głosują w lokalu wyborczym przy ul. Olimpijskiej 9 w referendum o odwołanie przed końcem kadencji prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiHerb Łodzi / Fot. www.wikipedia.orgZa odwołaniem Jerzego Kropiwnickiego z zajmowanego stanowiska głosowało 127 874 mieszkańców (ponad 96 proc. głosujących), przeciw było 4 951 łodzian. Uprawnionych do głosowania było 602 298 mieszkańców Łodzi. Frekwencja w referendum wyniosła 22,2 proc. uprawnionych. Za ważne uznano 132 825 głosy. Po 8 latach Kropiwnicki straci urząd prezydenta miasta. Zastąpi go komisarz, wyznaczony przez premiera Donalda Tuska.

Referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Kropiwnickiego zorganizowano z inicjatywy Sojuszu Lewicy Demokratycznej 17 stycznia 2010 roku. Na kartach kartach do głosowania umieszczone było jedno pytanie:"Czy jesteś za odwołaniem Jerzego Kropiwnickiego z funkcji prezydenta Łodzi?". Wyborcy mogli wybrać jedną z dwóch możliwych odpowiedzi: "TAK" lub "NIE". Prezydent Jerzy Kropiwnicki referendum śledził ze szpitala, do którego trafił w czwartek 14 stycznia.

Jerzy Kropiwnicki / Fot. www.wikipedia.orgJerzy Kropiwnicki prezydentem Łodzi był od 2002 roku. W 2002 roku w II turze wyborów Jerzego Kropiwnickiego poparło 88 176 wyborców, Krzysztofa Jagiełło 67 075. Natomiast w 2006 roku w II turze Kropiwnicki otrzymał 104 979 głosów, a Krzysztof Kwiatkowski 83 538 głosów.

Inicjatorami odwołania prezydenta miasta byli politycy SLD, którzy zarzucali Jerzemu Kropiwnickiemu liczne podróże zagraniczne (które nie przyniosły zdaniem Sojuszu miastu nic dobrego), porażkę w staraniach o organizację meczów podczas EURO 2012, paraliż Plakat Partii Demokratycznej demokraci.pl / Fot. demokraci.pl komunikacyjny miasta (wynikający z fatalnej organizacji robót drogowych), wydanie pieniędzy na fontannę na Placu Dąbrowskiego, niefrasobliwe zaciąganie kolejnych kredytów.

Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości nazywając referendum "polityczną awanturą". Poparcie dla prezydenta Kropiwnickiego wyrazili działacze NSZZ "Solidarność", Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Stowarzyszenia Kupców w Łodzi, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie.

Źródła:
http://www.tvn24.pl/
http://ww6.tvp.pl/
http://www.dzienniklodzki.pl/
http://www.gazetaprawna.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Co takiego frekwencja? trochę ponad 20%

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2010 23:14

Dokładnie jak pisze Norbert. 2:0 dla mieszkańców. SLD/Lewica nie ma takiego poparcia jakie by wynikało z frekwencji. Zresztą za odwołaniem Prezydenta Łodzi głosowali nie tylko zwolennicy lewicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dokładnie Norbercie popieram ten tok MYŚLI

Komentarz został ukrytyrozwiń

to może inaczej - dla aktywnych i zainteresowanych mieszkańców
czemu niektórym wszystko kojarzy się z polityka? był zły wyleciał, po co trzymać złego gospodarza
jak dla mnie następny prezydent Częstochowy może być z partii przyjaciół Kubusia Puchatka, aby tylko dobrze zarządzał miastem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Norbercie... 2:0 dla mieszkańców? Jeśli już to dla garstki mieszkańców, a raczej bardziej dla SLD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to mamy 2:0 dla mieszkańców najpierw Częstochowa teraz Łódź, które miasto następne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Także uważam, że epokę pana Kropiwnickiego mamy już za sobą. Już wczoraj, obserwując frekwencję wyborczą na moim osiedlu w jednym punktów do głosowania - wiedziałam, że referendum będzie ważne. Skoro nastąpiła taka społeczna mobilizacja, można było przypuszczać, że ludzie idą się opowiedzieć przeciwko rządom pana Jerzego Kropiwnickiego. Czyżby coś drgnęło w społecznej świadomości? Oby!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2010 19:23

Polska musi odrzucić symbole... i to wszystkie! Pan Artur ma racje. Czy można sie cieszyć z referendum i frekwencji skoro w miejsce jednego politycznego trupa przyjdzie polityk nie gwarantujący zwrotu w traktowaniu wyborców. Jedynie w przeciwieństwie do poprzednika, może bardziej ukryje swoje emocje.
Ta sama obłuda, ta sama hipokryzja, będzie królować w łódzkim magistracie... jak dotychczas.. tyle, że moze stanie się jeszcze bardziej ukryta w ,,uśmiechach''.
Nie wierzę w wielkie zmiany w tym samym teatrze!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze - czas by wkońcu "poszło po rozum do głowy" to fakt - bo na POLSCE SONDAŻOWEJ to my daleko nie zajedziemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż...następna kasa w błoto. Kropiwnicki odwołany-przyjdzie nowy...i nie sądzę, że wiele się zmieni.
Jedynym optymistycznym akcentem jest frekwencja...czyżby społeczeństwo polskie mądrzało ?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.