Facebook Google+ Twitter

Łódzcy drogowcy chcą postawić policjanta na każdym skrzyżowaniu?

Autorzy opracowania pod nazwą "Analiza oceny punktualności na liniach komunikacji zbiorowej, na odcinkach ulic objętych ograniczeniami w sierpniu i wrześniu 2010 ruchu samochodowego" informują, że zmiany wprowadzone m.in. na ulicy Zielonej i Narutowicza przyniosły efekty. Jednak niewystarczająca liczba patroli straży miejskiej i policji sprzyjała łamaniu przepisów oraz ograniczała efekty zmian.

Sierpień 2010. Nakaz jazdy w prawo niektórzy kierowcy traktowali jako zielone światło do łamania przepisów. / Fot. Daniel SiwakJakie były wyniki "eksperymentu drogowego" na ulicy Kilińskiego oraz Zielonej i Narutowicza? Łódzki Rzecznik Niezmotoryzowanych uzyskał dokument, opatrzony pieczątką dyrektora Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Macieja Winsche, w drodze wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

Wspomniany dokument nazywa się "Analiza oceny punktualności na liniach komunikacji zbiorowej, na odcinkach ulic objętych ograniczeniami w sierpniu i wrześniu 2010 ruchu samochodowego". Zapisane są w nim wnioski co do sierpniowego i wrześniowego pilotażu zmian, jakie miały nadać priorytet dla komunikacji miejskiej w centrum Łodzi.

Czytamy w nim między innymi, że należy dążyć do efektywniejszego przestrzegania przepisów bez konieczności zmian w rozkładach. Autor (lub autorzy) wskazują, iż pozytywne dla Analiza oceny punktualności na liniach komunikacji zbiorowej, na odcinkach ulic objętych ograniczeniami w sierpniu i wrześniu 2010 ograniczeniami ruchu samochodowego. / Fot. Daniel Siwak komunikacji miejskiej skutki zmian, uwypuklą się przy założeniu przestrzegania przez kierowców przepisów ruchu drogowego.

We wnioskach początkowych jest mowa o niewystarczającej liczbie patroli straży miejskiej i policji, co wzmacniało poczucie bezkarności kierowców i sprzyjało łamaniu przepisów ruchu drogowego, a w konsekwencji co ograniczało a wręcz niweczyło efekty jakie przyświecały zmianom.

Wydział Transportu Zbiorowego i MPK Łódź wspólnie twierdzą, że na wąskich ulicach o charakterze magistralnym dla sieci transportu zbiorowego, należy stosować ograniczenia możliwości wjazdu dla pojazdów nie dojeżdżających do celu nie zlokalizowanego na danym odcinku drogi. Są to skutecznie stosowane w krajach Europy Zachodniej metody uspokajania ruchu w centrum.

Wskazane jest między innymi powtórzenie testów w październiku. Natomiast MPK wniosło o utrzymanie ograniczeń na obu odcinkach ulic i wprowadzenie nowych ograniczeń dla indywidualnych pojazdów na północnym kawałku ulicy Kilińskiego. W jednym z wniosków końcowych czytamy, że zmniejszenie czasów przejazdów na ulicy Kilińskiego wskazuje na właściwy kierunek zmian (i rzeczywistą realizację zapisów polityki transportowej).

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.