Facebook Google+ Twitter

Łódzcy funkcjonariusze biorą najwięcej łapówek w Polsce!

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-10-28 08:30

Aż 44 policjantów z Łodzi i województwa łódzkiego zatrzymali w tym roku pod zarzutem łapownictwa funkcjonariusze z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. To najwięcej w Polsce!

W całym w kraju pod zarzutem przyjmowania korzyści materialnych funkcjonariusze BSW zatrzymali 177 policjantów - mówi nadkom. Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Z policyjnych statystyk wynika również, że Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi przoduje też pod względem zatrzymanych funkcjonariuszy, podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Co piąty zatrzymany w kraju policjant służy w garnizonie łódzkim!

Wśród grzechów łódzkich funkcjonariuszy są m.in. nadużycie pełnionej funkcji, niedopełnienie obowiązków służbowych, poświadczenie nieprawdy, oszustwa, fałszerstwa, kradzieże, ujawnienie tajemnicy służbowej, a nawet udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Rekordzistą pod względem liczby przedstawionych mu zarzutów jest tymczasowo aresztowany 29-letni st. post. Zbigniew S. z łódzkiej drogówki.

- Jest podejrzany m.in. o płatną protekcję, podżeganie do przyjmowania korzyści majątkowych, oszustwa i ujawnienie tajemnicy służbowej. W sumie przedstawiono mu trzynaście zarzutów - mówi prok. Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

W tym roku policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji zatrzymali także mł. insp. Grzegorza M., naczelnika wydziału ekonomicznego łódzkiego zarządu Centralnego Biura Śledczego. Jest podejrzany o przyjęcie łapówki od łódzkiego dilera samochodów.

Z ustaleń prokuratury wynika, że do skorumpowania stróża prawa doszło w kwietniu 2001 r., kiedy Grzegorz M. nie zajmował jeszcze stanowiska kierowniczego w łódzkim wydziale CBŚ. Prowadził wówczas sprawę, w której Andrzejowi D. przedstawiono zarzuty paserstwa na kwotę ponad 400 tys. zł. Wtedy za rozstrzygnięcia korzystne dla Andrzeja D. otrzymał w użytkowanie daewoo lanosa, którego po dwóch miesiącach kupił po preferencyjnej cenie. Za auto zapłacił o 23 tys. zł mniej niż wynosiła jego oficjalna cena.

Wśród zatrzymanych, którym zarzuca się wręczanie łapówek za zdanie egzaminów na prawo jazdy, znaleźli się: mł. insp. Zbigniew P., zastępca dowódcy oddziału prewencji KWP oraz dwaj jego podwładni - sierżanci Zbigniew P. i Mariusz D.

- Tak duża liczba wykrytych przestępstw popełnianych przez policjantów, to efekt wzorowej współpracy kierownictwa Łódzkiego Garnizonu Policji z łódzkim wydziałem Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji - mówi podinsp. Dariusz Banachowicz, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. - Część zatrzymanych w tym roku funkcjonariuszy, to osoby podejrzane o dokonanie przestępstw w minionych latach. Biuro Spraw Wewnętrznych często wraca do starych spraw. Działa to prewencyjnie na czynnych zawodowo policjantów. Mają oni świadomość, że nawet po latach nie unikną odpowiedzialności karnej za łamanie prawa. (em)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kto się tak uwziął na tę Łódź? Nie za dużo tych negatywów? Czasami coś pozytywnego, ale z perspektywy Gdyni, czytam ciągle hiobowe wieści...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.