Facebook Google+ Twitter

Łódzcy przedsiębiorcy zatrudniają budowlańców z Rumunii

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-07-30 09:40

Właściciele firm budowlanych nie mają wyjścia. Odpływ z Polski pracowników fizycznych oraz inżynierów jest tak duży, że bez natychmiastowego wsparcia z zagranicy, głównie ze Wschodu, budownictwo czeka zapaść. W takiej sytuacji znalazła się australijska firma Opal Property Developments, budująca łódzkie lofty.

- Osiem miesięcy szukaliśmy pracowników. Korzystaliśmy z pomocy urzędów pracy, zamieszczaliśmy ogłoszenia w prasie. Bezskutecznie - mówi Dorota Urawska z Opal Property Developments. I tak w Łodzi pojawiła się pierwsza duża grupa robotników z Rumunii. - To fachowcy z doświadczeniem w realizacji podobnych projektów, w tym także renowacyjnych i rewitalizacyjnych, zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza nią - dodaje Dorota Urawska.

Na polskich budowach robotnicy fizyczni, murarze, glazurnicy, kierowcy - zarabiają nawet 2,5 tys. zł na rękę, a operatorzy specjalistycznych maszyn czy pracownicy nadzoru - dwa razy tyle. Ale to stanowczo za mało, by zatrzymać polskich budowlańców w kraju. Na zagranicznych budowach dostają od 8 tys. zł do nawet 20 tys. zł.

Brakuje wszystkich: od pomocników majstrów po inżynierów. Adam Handzelewicz, właściciel firmy budowlanej Vester z Kutna, w ciągu kilku miesięcy stracił 15 najbliższych współpracowników. Dwa kolejne podania o długoterminowe, bezpłatne urlopy leżą na jego biurku. Pracownicy wybierają się na budowę do Szwecji. - Przerażające jest to, że wśród skierowanych do mnie z urzędu pracy robotników żaden nie chciał podjąć pracy - mówi Handzelewicz. - Chyba zacznę szukać ludzi do pracy za granicą. Natychmiast jestem gotów zatrudnić 50 osób.

Pierwsza na zatrudnienie dużej grupy zagranicznych robotników zdecydowała się australijska firma Opal Property Developments, budująca w Łodzi lofty "U Scheiblera". Od kilkunastu dni na budowie pracuje 50 Rumunów. Do Łodzi przyjechali: inżynierowie, specjaliści od zarządzania projektem, majstrowie i wykwalifikowani robotnicy. Pracują obok 130 Polaków. Za kilka miesięcy, w miarę postępu prac, rumuńska brygada będzie coraz liczniejsza. W przyszłym roku mają stanowić większość załogi budującej lofty.

Nie ukrywają, że przyjechali tu za chlebem. - To już mój kolejny długi wyjazd zagraniczny - mówi inżynier Constantin Burtea. - Wcześniej pracowałem w Izraelu i w Niemczech. Wiceprezes Regionalnej Izby Budownictwa w Łodzi twierdzi, że polskie firmy muszą szybko zdecydować się na ściąganie budowlańców z zagranicy. - Pracownicy ze Wschodu muszą trafić na place budów. Ktoś musi kontynuować prace. Inaczej wiele inwestycji stanie - mówi Adam Handzelewicz, wiceprezes Regionalnej Izby Budownictwa i właściciel firmy Vester.

Sytuację na budowlanym rynku pracy miała poprawić rządowa decyzja o ułatwieniach w zatrudnianiu pracowników z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Jest ona jednak niekorzystna dla inwestorów budowlanych, gdyż zawiera klauzulę, że robotnicy mogą pracować 3 miesiące, po których muszą na pół roku opuścić Polskę. Ratunkiem wydaje się być ściągnięcie Rumunów i Bułgarów. Członkowie tzw. młodej Unii nie muszą starać się o żadne pozwolenia. Zatrudnienie pracowników z krajów pozaunijnych jest także możliwe. Jednak skomplikowana, wielotygodniowa procedura zdobywania pozwolenia zniechęca wielu inwestorów.

Pensje w polskim budownictwie nie należą do niskich. Pracownicy fizyczni, murarze, glazurnicy, kierowcy - zarabiają nawet do 2,5 tys. zł na rękę, a operatorzy specjalistycznych maszyn czy nadzór - dwa razy tyle. Ale co z tego, gdy na zagranicznych budowach dostają tyle samo, ale w euro.


Marek Machwitz, Adam Socha

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

areks1967
  • areks1967
  • 27.12.2011 13:04

..ktos chory pisal ten artykul!!!!..nawet 2.5 tys na reke!!!-co to jest na polskie ceny w sklepach by wyzyc ,,tylko,,z rodzina z 2-ka dzieci jest niestety za malo po oplatach wszystkiego brakuje na jedzenie ni wspone o jakichs ubraniach itd wiec sie zastanowcie co piszecie i nie dziwcie sie ze uciekamy by godnie zyly nasze rodziny!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.