Facebook Google+ Twitter

Łódzcy studenci wystartują w wyścigu aut solarnych World Solar Challenge. Zorganizowali też warsztaty robotyczne

Każdy, kto odwiedził 28 lutego 2015 roku galerię handlową w łódzkiej Manufakturze mógł wziąć udział w warsztatach robotycznych i pokazach zorganizowanych przez studentów miejscowych uczelni tworzących Łódź Solar Team.

Studenci z Łodzi chętnie opowiadali o swoich dokonaniach i planach. / Fot. Krzysztof KrzakDwudziestoosobowy zespół tworzą studenci Politechniki Łódzkiej pracujący w studenckich kołach naukowych: Miłośników Motoryzacji oraz Młodych Mikroelektroników, którzy mają na swoim koncie m.in. stworzenie legendarnego Żuka V8. Posiadają również doświadczenie w konkursach międzynarodowych, w tym dwukrotny udział w wyścigu Shell Eco Marathon organizowanym w Holandii. Współpracują oni aktywnie ze Studenckim Kołem Naukowym Marketingu MarkeTEAM działającym na Uniwersytecie Łódzkim. Jako pierwsi w naszej części Europy zakwalifikowali się do konkursu World Solar Challenge, najbardziej prestiżowego wyścigu aut solarnych.Do niektórych stoisk ustawiały się kolejki. / Fot. Krzysztof Krzak

World Solar Challenge to wyścig, który odbywa się co dwa lata od 1987 roku w Australii. Trasa biegnie z miejscowości Darwin do Adelaide przez prawie 3000 kilometrów. Wszystkie pojazdy, które biorą udział w wyścigu są podzielone na 3 klasy: Challenger Class, Cruiser Class (w tej wystartują studenci z Łodzi) i Adventure Class. Mogą być napędzane jedynie energią pozyskaną z promieni słonecznych i odzyskiwanej energii kinetycznej. Zawodnicy przemierzają pustynię codziennie w godzinach 8 -17. W tym czasie mogą przebyć tyle kilometrów ile im się uda. Łódzcy studenci chcą również pobić rekord w swojej klasie, który wynosi 33 godziny i 3 minuty, a został ustanowiony przez drużynę z Holandii. Wyścig odbędzie się w październiku 2015 roku, a weźmie w nim udział 40 drużyn z 23 krajów.

Najwięcej radości z pokazów czerpali najmłodsi. / Fot. Krzysztof KrzakPrzygotowując się do udziału w World Solar Challenge studenci z Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej od marca ubiegłego roku pracują w uczelnianym garażu nad swoim bolidem. Musi to być lekka i trwała konstrukcja. Bolid ma ważyć około 300 kilogramów i osiągać maksymalną prędkość 100 kilometrów na godzinę. Na jego wyposażeniu będą dwa silniki elektryczne i sześć paneli słonecznych. Aby wyjazd polskich studentów na tę prestiżową światowej rangi imprezę mógł dojść do skutku zorganizowali oni społeczną zbiórkę środków finansowych, które zostaną przeznaczone na transport całego zespołu i pojazdu do Australii, a także by kupić brakujące elementy konstrukcji samochodu. Szczegółowe informacje na temat tej zbiórki znaleźć można na portalu www.polakpotrafi.pl.

Robot układający kostkę Rubika. / Fot. Krzysztof KrzakPopularyzacji dzieła łódzkich studentów towarzyszą też wszelkiego rodzaju akcje, takie jak warsztaty robotyczne zorganizowane w łódzkiej Manufakturze w ostatnią sobotę lutego. Młodych naukowców wsparła grupa Roboty i Spółka, która od kilku lat na terenie kilku miast w Polsce (Warszawa, Katowice, Gdańsk) prowadzi warsztaty i kursy z robotyki i eksperymentów, eventy dla dzieci, takie jak zabawy urodzinowe, ferie letnie i zimowe, pikniki dla dzieci i dorosłych. I to przywiezione przez tę grupę cudeńka techniki (np. robot układający kostkę Rubika) przyciągały uwagę zwłaszcza dzieci, ale i towarzyszących im dorosłych. Podczas rozmowy z kompetentnymi pasjonatami wiedzy technicznej można było łyknąć sporą dawkę najnowszych informacji z najnowszych dziedzin techniki. Należy też mieć nadzieję, że tak interesujące pokazy pomogą wybitnie uzdolnionym studentom z łódzkich uczelni zdobyć odpowiednią ilość środków i zrealizować swój cel.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.