Facebook Google+ Twitter

Łodzianie bronią Jacka Kuronia. Ze zniczy zrobili serce

Mieszkańcy chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko "niszczeniu jego pamięci i zakłamywaniu historii". – Przeciwko tym ideom występujemy tutaj razem z Jackiem. Nie chcemy nowej dyktatury! – mówił na manifestacji Marek Edelman.

fot.: Michał Andrzejak Punktualnie o godzinie 12 wraz z pierwszymi taktami łódzkiej Prząśniczki, płynącej z pobliskiego magistratu, łodzianie zapalili znicze ułożone w kształt serca.
fot.: Michał Andrzejak
Protest był bezpośrednią odpowiedzią na artykuł w Życiu Warszawy, w którym przedstawiono informacje zebrane przez IPN, mające świadczyć o negocjacjach jakie prowadził Jacek Kuroń z bezpieką. W związku z ta publikacją dwaj posłowie LPR Arnold Masin i Bogusław Sobczak oświadczyli, że jeśli się to potwierdzi, należy zrewidować decyzję o odznaczeniu Kuronia Orderem Orła Białego. Byłego działacza "Solidarności" bronią historyczni przywódcy, wśród nich Lech Wałęsa.

Według zgromadzonych Jacek Kuroń był dobrym, otwartym dla wszystkich i kochającym ojczyznę człowiekiem. "Dzięki temu człowiekowi mamy wolność", "On jest czysty i pozostanie czysty" – słychać było wśród manifestujących. – Człowiek żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim. My tej pamięci złym ludziom nie pozwolimy zniszczyć – powiedział lider łódzkich demokratów Witold Rosset.

fot.: Michał Andrzejakfot.: Michał AndrzejakNa demonstrację przybył także Marek Edelman – ostatni z żyjących przywódców powstania w getcie warszawskim. – Wolność to nie coś tylko dane od Boga. O wolność należy walczyć nieustannie – mówił. Przestrzegał także przed niebezpieczeństwami, jakie jego zdaniem dzieją się w obecnej Polsce. Powiedział, że nowa władza chce zniszczyć to, o co walczono przez ostatnie lata. – Przeciwko temu, przeciwko tym ideom występujemy tutaj razem z Jackiem. Nie chcemy nowej dyktatury! – ogłaszał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Poszedłem dziś na Powązki. Zapaliłem znicz na grobie Pana Kuronia, myśląc: na pohybel niegodnym Twoim oszczercom. Apeluję do wszystkich uczciwych - zapalcie za naszego Pana Jacka świeczkę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm, o co chodzi Edelmanowi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.