Facebook Google+ Twitter

Łodzianie jako pierwsi w Polsce skorzystali z uwłaszczenia

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-09-06 09:19

Bogumiła i Włodzimierz Popławscy z bloku przy ul. Urzędniczej w Łodzi nie kryli wczoraj swojego szczęścia. Jako pierwsi w Polsce skorzystali z możliwości uwłaszczenia mieszkania za symboliczną złotówkę.

Po podpisaniu aktu notarialnego w obecności prezesa spółdzielni państwo Popławscy stali się właścicielami 61-metrowego mieszkania w wieżowcu. / Fot. Express IlustrowanyLokatorzy bloku przy ul. Urzędniczej zapłacili po kilka tysięcy złotych, ale są w spółdzielni bloki (prezes pokazuje na planie), gdzie spółdzielcy uwłaszczą się za 3-5 zł. Prezes spółdzielni Wiesław Cyzowski nie krył satysfakcji, że jego spółdzielnia dokonała uwłaszczenia pierwsza w kraju.

Państwo Popławscy mają 61-metrowe mieszkanie w wieżowcu. Za przejęcie go na własność musieli zapłacić 95 złotych i 73 grosze - bo tyle wynosiła wysokość umorzonego kredytu. Ale to nie były jedyne koszty, jakie ponieśli.

- Musieliśmy rozliczyć się ze wszystkich zobowiązań wobec spółdzielni. Spłaciliśmy więc jednorazowo raty za termomodernizację budynku, budowę osiedlowej telewizji kablowej oraz wymianę windy - wylicza pan Włodzimierz. - W sumie w kasie spółdzielni zapłaciliśmy nie takie znowu grosze, bo 7 079 zł. Ale warto było!

- Gratuluję uzyskania własności - mówił Wiesław Cyzowski, prezes spółdzielni Mieszkaniowej im. Wł. Jagiełły. Wręczył kwiaty państwu Popławskim oraz trzem rodzinom, które zaraz po nich podpisały wczoraj akt notarialny przekształcający mieszkanie lokatorskie na odrębną własność. Wszyscy ci lokatorzy mieszkają w jednym bloku.

Małżonkowie od razu też wystąpili ze spółdzielni. Uznali, że jako właścicielom nie jest im ona potrzebna.

- Spółdzielnia oczywiście będzie nadal administrowała budynkiem, bo nie mamy zastrzeżeń do obsługi - oświadczyli zadowoleni, byli spółdzielcy.

Mają się z czego cieszyć- Koszty, jakie ponieśli, są znikome wobec wartości rynkowej mieszkania, które w każdej chwili mogą sprzedać za co najmniej 270 tysięcy złotych - śmieje się prezes.

Do końca października właścicielami zostanie kolejnych 129 rodzin z tej spółdzielni.

Niestety rezygnuje część z 760 osób, które złożyły wnioski o uwłaszczenie. Starsi samotni lokatorzy z płaczem tłumaczą, że nie mają kwoty, jakiej wymaga spółdzielnia do rozliczenia.

W "Jagielle" są też jednak bloki, gdzie wpłaty za uwłaszczenie wyniosą 3-5 złotych... To budynki, gdzie lokatorzy zapłacili już za modernizację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.