Facebook Google+ Twitter

Łodzianie odpowiedzieli na apel Wiadomości24.pl. Ustanowiliśmy rekord w śpiewaniu hymnu!

Łodzianie ustanowili wczoraj rekord liczby osób, które zgromadziły się, by wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Mazurka Dąbrowskiego na placu Wolności śpiewało dwa tysiące osób. Przy wtórze orkiestry dętej MPK, rozbrzmiały pełne cztery zwrotki. Śpiewali też autorzy Wiadomości24.pl, przedstawiciele redakcji, prezydent miasta, wojewoda, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i posłowie.

 / Fot. Paweł NowackiO 13 rozpoczęły się przygotowania, przedstawiciele redakcji Wiadomości24.pl i dziennikarze obywatelscy (nie udałoby się to bez pomocy m.in. Anny Korzon, Daniela Siwaka, Mirosławy Kasowskiej i Tomasza Kamińskiego) Rozdawaliśmy ulotki z pełną treścią hymnu. Ku naszej radości, nie brak było osób, które owych "ściąg" nie potrzebowały.

Materiał wideo autorstwa Daniela Siwaka:- Dziękuję, co jak co, ale treść hymnu to ja jeszcze pamiętam! - słyszeliśmy niejednokrotnie. Po przywitaniu wszystkich, którzy na plac Wolności dotarli, czekaliśmy jeszcze na uczestników oficjalnych uroczystości, którzy nadchodzili z obchodów 3 maja sprzed katedry. Lucjan Muszyński, ekspert i popularyzator tradycji niepodległościowych przypomniał historię powstania hymnu. Pochód łodzian, przedstawicieli szkół, służb mundurowych, władz i instytucji dotarł na pl. Wolności około godz. 13.10.

Po przemówieniu Jerzego Kropiwnickiego przerwano uroczyste obchody, by punktualnie o godz. 13.30 wspólnie odśpiewać hymn narodowy. To było naprawdę przeżycie! Śpiewaliśmy za aktorką teatrów łódzkich Hanną Molendą. Wszystkie zwrotki oficjalnej wersji. Naprawdę trudno o okazję, by usłyszeć również i tę, ostatnią, zaczynającą się od słów "Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany (...)"

Zobacz galerię z właśnie zakończonego bicia rekordu.

Jak zwykle, przy premierze, nie ustrzegliśmy się niedociągnięć; między innymi dlatego liczbę osób określiliśmy na razie szacunkowo. Na podstawie własnych obliczeń, po konsultacji z obecnymi na placu dziennikarzami i przedstawicielami policji, mogliśmy ustalić liczbę uczestników próby ustanowienia rekordu (nikt przed nami tego nie robił, zatem sami dziś rekord ustanowiliśmy) na dwa tysiące osób. Bardzo liczymy na na dokumentację wideo i fotograficzną dzisiejszego wydarzenia. Tym bardziej, że w porozumieniu z władzami miasta chcemy jak najszybciej przygotować wystawę fotografii, ukazujących wspolne śpiewanie hymnu. Pokażemy je w wielkich witrynach, "citylight-ach", jakie ustawione zostały wokół placu Wolności. Chcesz być współautorem wystawy? Już dziś zarejestruj się i prześlij zrobione przez siebie zdjęcia do redakcji Wiadomości24.pl.

Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyjść dziś i razem zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Jesteście wspaniali! Bardzo wdzięczny jestem tym, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu, poświęcając swój czas. Nie udałoby się to bez współpracy z władzami Łodzi, bez entuzjazmu, z jakim podeszły do mojego pomysłu Muzeum Historii Polski i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Łodzi, podczas której zapowiadałem próbę ustanowienia rekordu. / Fot. Archiwum UMŁSiedziba muzeum. / Fot. Muzeum Hymnu Narodowego. / Fot. Muzeum Historii Polski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

myślę że remis z Wisłą to sukces a nie 3 zwrotki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pereł, jesteś kibicem a ja ironicznie pisałem o kibolach.
Co do zwrotek, to jakoś Marsyliankę zawsze Francuzi śpiewają w całości, hymn Włoch takze cały.
A 3 zwrotki Piasta to wielki sukces:)
jeszcze raz brawo za inicjatywę

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.05.2009 21:13

Pięknie, brawo! A na przyszły rok w całej Polsce - czemu nie? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dwa tysiące, w sumie niezły wynik i ciekawy pomysł. Ale i tak nie ma co porównywać takiego wyniku do sportu.
Wojciechu, na stadionach nie śpiewa się całego hymnu tak samo jak przy innych okazjach. Sam jestem kibicem a cały hymn znam na pamięć od dziecka. Swoją drogą, 1 maja kibice Piasta Gliwice odśpiewali 3 zwrotki hymnu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

właśnie. na stadionach przed meczami reprezentacji piłkarzy, 40tys gardeł hymn śpiewa ale tylko pierwszą zwrotkę i refren bo kibole raczej nie pamiętają reszty, lub tez nie wiedzą ze jest wiecej niz jedna zwrotka
w każdym razie plus dla Łódzkich dziennikarzy obywatelskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże żałuję, że dopiero wróciłem do Łodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z tego mają wiadomosci24?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.05.2009 06:19

Śpiewajcie, do zdarcia gardeł.
Kiedyś, jak słyszałem nasz hymn to mi ciary chodziły po ciele.
Życzę powodzenia, to w sumie pokaz patriotyzmu, co by to słowo nie znaczyło w dzisiejszych czasach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2009 19:13

Nie umiem dobrze śpiewać, ale takiej imprezy na pewno nie przegapię.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko nie zapraszajcie Jarka, bo znowu zaśpiewa... "Z ziemi polskiej do wlosk Polski..." :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.