Facebook Google+ Twitter

Łodzianie (sznurem) przywiązani do zabytku

W świąteczny poniedziałek przed południem grupa łodzian wzięła udział w akcji w obronie kolejnego z obiektów, które padły ofiarą tzw. łódzkiej szkoły konserwacji zabytków. Tym razem chodziło o Resursę Rzemieślniczą przy ul. Kilińskiego 121/123.

Zdjęcie grupowe na tle Resursy. / Fot. Stefan Brajter Akcja pod nazwą "Jestem przywiązany do tego zabytku" miała na celu zademonstrowanie władzom miasta oraz służbom konserwatorskim, że jest w mieście grupa obywateli, którym los tego, jak również innych zabytków nie jest obojętny. By zademonstrować przywiązanie do Resursy, uczestnicy pozowali do zdjęć na tle budynku (w tym również przywiązani dosłownie, sznurkiem), a następnie ustawili się do zdjęcia grupowego, zainspirowanego fotografią z 1920 roku.

Detal ściany frontowej Resursy. / Fot. Adam Brajter Resursa Rzemieślnicza powstała w latach 1913-14 z inicjatywy założonego w 1911 stowarzyszenia o tej samej nazwie (w 1915 zmieniło nazwę na "Resursa Rzemieślnicza Chrześcijańska"), a budowa finansowana była ze składek rzemieślników. Stowarzyszenie znane jest ze zorganizowania w 1912 roku Wystawy Rzemieślniczo-Przemysłowej "Popierajmy Przemysł Krajowy" na terenie Ogrodu na Dzielnej (obecnie park im. Stanisława Staszica), gdzie stanął Pomnik Pracy. W komitecie honorowym wystawy znaleźli się m.in. przedstawiciele wielkich rodów fabrykanckich: Robert Biedermann (syn), Karol Eisert, Emil Geyer, Henryk Grohman i Maurycy Poznański, a kronika wystawy jest najstarszym, zachowanym do dziś filmem nakręconym w Łodzi.

"Miasto z Innej Beczki" - Resursa Rzemieślnicza

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Obawiam się, że póki co niewiele to daje. A szkoda.
Widocznie jest nam tak dobrze, że ... nie stać nas na prawdziwy i powszechny sprzeciw. Ale kropla drąży ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram akcję pod nazwą "Jestem przywiązany do tego zabytku".W końcu ktoś musi zadziałać .Trzymajcie się . Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po prostu świetna akcja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.