Facebook Google+ Twitter

Łodzianie uporządkują i oznaczą groby bohaterów przed 1 listopada

W związku z nadchodzącym listopadem zachęcamy łodzian do tego, aby przyłączyli się do akcji porządkowania oraz oznaczania grobów osób zasłużonych dla Niepodległości Polski. To nie tylko dowód naszej pamięci - to również lekcja patriotyzmu.

To już czwarty raz, kiedy łodzianie będą mogli uczestniczyć w tego typu akcji. Rokrocznie chętnych jest coraz więcej, co znacznie przekłada się na efekty naszych działań - porządkujemy więcej nagrobków, przed każdym z nim stawiając tabliczkę informującą, że w tym miejscu pochowana jest osoba zasłużona dla Niepodległości Polski. Każdy nagrobek oznaczamy również biało-czerwoną tasiemką.

Łodzianie porządkują groby osób zasłużonych dla niepodległości. / Fot. Sebastian Grochala Łodzianie porządkują groby osób zasłużonych dla niepodległości. / Fot. Sebastian Grochala
W tym roku, w związku ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego chcemy dodatkowo uporządkować groby uczestników tego wydarzenia pochowanych na Starym Cmentarzu w Łodzi - jednej z najstarszych łódzkich nekropolii. Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na to, że wśród wielu lekarzy, prawników, przemysłowców, przedstawicieli starych łódzkich rodów Stary Cmentarz jest również miejscem pochówku wielu uczestników walk o niepodległość kraju, wielu zasłużonych dla rozwoju Łodzi - jej sztuki, oświaty, kultury.

Łodzianie porządkują groby osób zasłużonych dla niepodległości. / Fot. Sebastian GrochalaŁodzianie porządkują groby osób zasłużonych dla niepodległości. / Fot. Stanisław ŚwierkowskiŁodzianie porządkują groby osób zasłużonych dla niepodległości. / Fot. Stanisław ŚwierkowskiZachęcamy łodzian do poświęcenia kilku godzin swojego czasu w sobotnie przedpołudnie i wzięcia udziału w tym wydarzeniu - jest to dowód naszej pamięci o tych, którzy zasłużyli się dla historii naszej Ojczyzny i naszego miasta. To świetna lekcja patriotyzmu i historii.

Corocznie bierze w niej udział spora grupa młodzieży, pojawiają się również rodzice z dziećmi i starsze osoby. Dzięki ich pracy w dniach podczas których odwiedzimy cmentarze i groby naszych bliskich, uprzątnięte i oznaczone groby uczestników walk o niepodległość będą o nich przypominały (często niestety są to już grobowce o które nie ma kto dbać). Będą świadectwem naszej wdzięczności i pamięci. Szacunku dla poniesionej przez nich, najcenniejszej ofiary - własnego życia.

Łodzianie porządkują groby osób zasłużonych dla niepodległości. / Fot. Sebastian GrochalaŁodzianie porządkują groby osób zasłużonych dla niepodległości. / Fot. Sebastian Grochala
Spotykamy się w sobotę 26 października o godzinie 10:00 przed bramą wejściową na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Ogrodowej.


Akcja porządkowania grobów jest elementem Projektu "Tydzień Patriotyczny" związanego z obchodami Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada). Zainteresowanych poznaniem harmonogramu wydarzeń zachęcamy do odwiedzin strony: www.tydzien.zhr.pl

Tydzień Patriotyczny - www.tydzien.zhr.pl - wyjdź i świętuj z nami! :) / Fot. Sebastian Grochala

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.