Facebook Google+ Twitter

Łodzianie zostali objęci profilaktyką raka jelita grubego

Do końca listopada wybrane placówki wykonywać będą badania profilaktyczne zlecone przez Urząd Miasta. Tym razem pod lupę zostanie wzięty nowotwór jelita grubego.

Wykres przedstawiający współczynniki zgonów na nowotwory złośliwe do 2004 roku. / Fot. Ministerstwo Zdrowia i Opieki SpołecznejPo raku piersi i szyjki macicy, nowotwór jelita to najczęstsza odmiana tej choroby (najwyższe wskaźniki zachorowalności odnotowuje się w Europie Zachodniej, gdzie zapada na niego blisko 400 tys. osób rocznie). Wśród czynników wywołujących raka jelita, prócz genetycznych uwarunkowań, znajdują się przede wszystkim nawyki żywieniowe, palenie papierosów i brak wysiłku fizycznego. Choroba ta należy do jednych z najbardziej dokuczliwych. Wśród objawów wymienia się m.in. krwawienie lub niedokrwistość, bolesność, brak apetytu, zmiany rytmu wypróżnień i gwałtowne chudnięcie.

Wśród badań, umożliwiających wykrycie zmian nowotworowych, prócz klasycznego USG, tomografii czy badań laboratoryjnych, najczęściej stosowanym jest kolonoskopia, czyli badanie za pomocą wziernika zaopatrzonego w kamerę i końcówki do pobierania wycinków zmian.

Od marca do listopada br. Wydział Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta zaprasza mieszkańców Łodzi na bezpłatne badania profilaktyczne. Objęte nimi zostaną osoby w wieku:
- od 50 do 70 lat (bez objawów raka jelita),
- od 40 roku życia (bez objawów raka jelita, ale w sytuacji gdy osoba o pierwszym stopniu pokrewieństwa chorowała, lub jest chora).
Badania obejmą ankietę, konsultację i wspomnianą wyżej kolonoskopię.

Wykaz placówek objętych kontraktem znajduje się na stronie łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.