Facebook Google+ Twitter

Łodzianin z chorobą szalonych krów!

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-11-23 08:08

39-letni łodzianin trafił w piątek do szpitala im. WAM przy ul. Żeromskiego z objawami niezwykle rzadkiej na świecie choroby Creutzfeldta-Jacoba, zwanej chorobą szalonych krów (gąbczaste zwyrodnienie mózgu).

 / Fot. Janusz Kubik, "Express Ilustrowany"Niespełna 10 lat temu Europa przeżyła szok. Tysiące krów na Wyspach Brytyjskich, we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii wybito z powodu zarazy. Choroba pojawiła się również w Polsce. Mężczyzna jest otępiały, przestał mówić, jednocześnie jest bardzo pobudzony ruchowo i wylękniony.

- Przyjęliśmy go na oddział w piątek przed południem - mówi dr n. med. Jarosław Zagórski z Kliniki Neurologii i Epileptologii szpitala im. WAM. - Kontakt z pacjentem jest niezwykle ograniczony, ponieważ nie mówi i wykonuje tylko niektóre polecenia. Wymaga 24-godzinnej opieki, gdyż nie ma świadomości tego, gdzie jest i co się z nim dzieje.

39-latek jeszcze na początku roku wydawał się okazem zdrowia. Pierwszy raz zgłosił się do lekarza w połowie stycznia. Skarżył się na niepokój, apatię, gorsze samopoczucie. Od tego czasu odwiedził już kilka placówek medycznych, gdzie był obserwowany m.in. przez lekarzy psychiatrów.

- Ta choroba, szczególnie na początku, objawia się zaburzeniami psychicznymi i może przypominać np. stany depresyjne - wyjaśnia dr Jarosław Zagórski. - Dopiero w kolejnych etapach dochodzą inne dolegliwości: zaburzenie zdolności do wykonywania codziennych czynności, głębokie otępienie.

Lekarze psychiatrzy po wielotygodniowych obserwacjach orzekli właśnie otępienie niewiadomego pochodzenia.

- Biorąc jednak pod uwagę wszystkie objawy, z jakimi mamy do czynienia, jesteśmy niemal pewni, że mężczyzna cierpi na chorobę Creutzfeldta-Jacoba - mówi lekarz. - Pewność będziemy mieli za kilkanaście dni, po zbadaniu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Tomasz Jabłoński - " Express Ilustrowany"

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O matko....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.