Facebook Google+ Twitter

Łódzka Manufaktura wzorem do naśladowania dla Gdańska

Moda na zagospodarowywanie postindustrialnych obiektów szczęśliwie dotarła do Polski. Łódź może się pochwalić sukcesem, jakim jest Manufaktura, Gdańsk ciągle... planuje.

fot. Ewa Kowalska

fot. Ewa Kowalska

Łódź pociąga

 

Tereny fabryczne z „Ziemi obiecanej”, o łącznej powierzchni 27 ha,   ponownie tętnią życiem. Francuska firma deweloperska, która zakupiła terytorium XIX wiecznego „króla bawełny” Izraela Poznańskiego, w maju oddała do użytku pierwszą część kompleksu, zaprojektowanego jako centrum handlowe, kulturalne i rozrywkowe oraz hotelowe i usługowe. Autorem tego oszałamiającego przedsięwzięcia jest   architekt polskiego pochodzenia Andre Mrowiec, który w imponujący sposób połączył elementy nowoczesności z klimatem starej, czerwonej cegły.
fot. Ewa Kowalska

Najnowocześniejszym technologiom budowlanym towarzyszą architektoniczne detale XIX wiecznego budownictwa, plusk najdłuższej w Polsce fontanny oraz cichy szum sunącego wzdłuż Rynku, stylizowanego tramwaju. Całości dopełnia radość malująca się na twarzach dumnych z nowego centrum miasta łodzian.

A Gdańsk się ociąga

 

Tereny postoczniowe w Gdańsku, kuszące dostępem do wody i bliskością historycznego centrum miasta, już dziesięć lat czekają na swoje „pięć minut”.

Po ogłoszeniu w 1996 roku upadłości stoczni, natychmiast rozgorzały dyskusje dotyczące przyszłości atrakcyjnego terenu, o niebagatelnej powierzchni 73 hektarów. Decyzja o wybudowaniu Młodego Miasta, nowego centrum Gdańska zapadła niemal w mgnieniu oka. Niestety, jak to często bywa, sprawy formalne stanęły na drodze do szybkiej rewitalizacji terenu. Dopiero w 2004 r. został uchwalony nowy plan zagospodarowania przefot. Ewa Kowalskastrzennego, zfot. Ewa Kowalskaezwalający na przeobrażenie się kolebki „Solidarności” i od tego czasu rozpoczęło się poszukiwanie inwestorów.

– Zagospodarowanie całych postoczniowych terenów potrwa kilkanaście lat i pochłonie miliardy. Takiego czegoś, jak tu szykujemy, jeszcze w Polsce nie było. Myślę o skali, o nadwodnym położeniu nowej dzielnicy i historii tego miejsca – mówił w grudniu 2005 na łamach „Dziennika Bałtyckiego” prezes Synergii (właściciela terenu) Janusz Lipiński.fot. Ewa Kowalskafot. Ewa Kowalska

Pierwsze prace deweloperskie ruszą w przyszłym roku. W pobliżu miejsca, gdzie  w sierpniu koncertował David Gilmour mają powstać domy mieszkalne, biurowiec i centrum handlowe. Takie są plany ...

A tymczasem po rozległych terenach hula wiatr, hale stoczniowe straszą powybijanymi szybami, atrakcyjne architektonicznie budynki z czerwonej cegły niszczeją, a jedynie historyczny budynek BHP byłej Stoczni Gdańskiej cieszy się trwającą rewitalizacją.

fot. Ewa Kowalska


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Piotr
  • Piotr
  • 28.12.2010 12:33

Tylko czemu daliście same najgorsze budynki z Gdańsska?! Są też inne takie jak w Łodzi. A w Łodzi są takie też jak na tych zdjęciach . ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.10.2006 18:25

No racja :-] Coż to może ty zrobisz dla mnie galerie zdjęc z Manu powołując się na syndrom "słodkiej idiotki" ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jak tu się dziwić biednej Nowej Soli, w której szpecą ruiny dawnej fabryki nici Odra - 20 ha (likwidacja ciągnie się od 1997), a która też chciałaby jakoś te tereny zagospodarować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oliwio, oczywiście, że Młode Miasto żyje, głównie dzięki artystom zresztą. Tu przecież parę lat znalazł miejsce Andrzej Świetlik z Galerią Bezdomną, tu gości Instytut Sztuki Wyspa, tu jak pamiętasz znalazło się też miejsce dla małego poletka marihuany :) Miejmy jednak nadzieję, że z czasem stanie się to prawdziwa, kulturalna wizytówka miasta, a nie jak piszesz, dla wtajemniczonych :)
Patryku, właśnie wróciłam z Krakowa i wiem oczywiście o Waszej Galerii Kazimierz, ale tym razem nie doszłam tam z aparatem (byłam w lutym, ale nie robiłam zdjęć), znam też Stary Browar w Poznaniu - zostawiam Wam - mieszkańcom Krakowa i poznaniakom pole do popisu :) Piszcie :)
Danielu - Manufaktura mnie absolutnie zachwyciła ! :) A ochroniarze? No cóż, mnie wypada udawać "słodką idiotkę" - Tobie nie :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.10.2006 13:20

Widzę Ewo, że wkońcu trafiłaś do Łodzi i do Manufaktury ;-) Mam nadzieję, że wrażenia lepsze od tych, które przedstawiałem ja na zdjęciach ;-) Pochwal się ile zrobiłaś zdjęć w Manu i czy ochroniarze Ciebie nie ganiali :-]?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Krakowie budynki przylegające do Galerii Kazimierz (restauracje, galerie) są, tak jak w Łodzi, odnowionymi obiektami, które kiedyś pełniły zupełnie inną funkcję (o ile się nie mylę, to były to budynki rzeźni?). :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł stworzenia dzisiejszej Manufaktury w Łodzi powstał wiele lat temu. Niestety trudności były tak ogromne, że na początku projekt był traktowany jako jeden z tych określanych mianem "sciente fiction". Jak widać determinacja wykonawców i ich wielkie zaangażowanie odniosły odpowiedni skutek. Manufaktura stała się zaraz po ulicy Piotrkowskiej wizytówką Łodzi.
Myślę że takie inwestycje trzeba chwalić, nagłaśniać i popierać tak jak Ty to robisz, dzięki temu nasze miasta bedą piękniejsze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze Stoczni pozostanie jedynie sala BHP...
Te cegły, skoro nie będą tynkowane, to pewnie są (będą) czymś przezroczystym pokryte.
*prezes Synergii* - raczej *Synergi* (Synerga, Omega, Ładoga).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młode Miasto jakoś działa, na terenie stoczni odbywają się imprezy taneczne i artystyczne warsztaty, owszem - na razie dla garstki "wtajemniczonych". No i czekam z niecierpliwością na pierwsze w trójmieście lofty :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.