Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20091 miejsce

Łódzka siła tańca na lodzie

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-09-07 09:21

We wrześniu w TVP 2 rusza show "Gwiazdy tańczą na lodzie". O główną nagrodę - "Lodową gwiazdę" - będzie rywalizować 14 par, które stworzą znani aktorzy, piosenkarze, prezenterzy i profesjonalni łyżwiarze - medaliści i olimpijczycy.

Sebastian Kolasiński (w czerwonym dresie), olimpijczyk z Łodzi, jest głównym choreografem wielkiego show TVP2 "Gwiazdy tańczą na lodzie". / Fot. Marek KowalNajwiększa grupa zawodowych łyżwiarzy to łodzianie, z głównym choreografem widowiska, Sebastianem Kolasińskim, na czele.

Łódź potęgą łyżwiarstwa

Gros profesjonalistów, których popisy na lodzie w towarzystwie ulubieńców publiczności będziemy podziwiać już pod koniec września, pierwsze łyżwiarskie kroki stawiało na łódzkich lodowiskach.

Są to: Aleksandra Kauc, olimpijka z Turynu, tańczy z Zygmuntem Chajzerem, słynnym prezenterem; Agnieszka Dulej-Urbańska, wicemistrzyni Polski seniorów, wystąpi w parze z aktorem Piotrem Zeltem (także łodzianinem); Agata Rosłońska, mistrzyni Polski juniorów, uczy jeździć na łyżwach boksera Przemysława Saletę, a Filip Bernadowski (mistrz juniorów i medalista mistrzostw seniorów) - prezenterkę Annę Popek; Łukasz Jóźwiak, mistrz Polski juniorów, jest partnerem słynącej z największego biustu w Polsce piosenkarki Ewy Sonnet, natomiast Sławomir Janicki, wicemistrz Polski seniorów, prezenterki Beaty Sadowskiej; Sławomir Borowiecki, uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów, kręci piruety z aktorką Olgą Borys.

Pozostałą część ekipy stanowi pięcioro tancerzy z Warszawy i Gdańska oraz Czeszka i Kanadyjka. Ta siódemka zatańczy z Rafałem Mroczkiem (aktor), Katarzyną Glinką (aktorka), Jarosławem Kretem (prezenter pogody), Przemysławem Babiarzem (prezenter), Marysią Sadowską (piosenkarka), Eweliną Serafin de la Cruz (aktorka) oraz Cristiną Bien (piosenkarka).

- To fantastyczna przygoda! - mówią zgodnie łódzcy tancerze. - Wszyscy zakończyliśmy już kariery sportowe. Teraz możemy jeździć dla przyjemności.

Łodzianie zaczęli trenować jazdę figurową na lodzie mając 4-5 lat. Prawie wszyscy uczyli się w Szkole Podstawowej nr 46 w klasie łyżwiarskiej. - W Polsce są dwa najważniejsze ośrodki tego sportu - opowiada Ola Kauc. - Pierwszy to Gdańsk, a drugi właśnie Łódź. - Dlatego organizatorzy programu nie mieli problemu z wybraniem zawodowych tancerzy.

- Poznali wcześniej nasze osiągnięcia - relacjonuje Łukasz Jóźwiak. - Casting polegał więc na długiej rozmowie. Pytano nas m.in. czy udźwigniemy ciężar sławy. Tymczasem właśnie na nią łódzcy tancerze liczą najbardziej. - Mamy nadzieję, że łyżwiarstwo stanie się tak popularne jak taniec towarzyski - mówi Filip Bernadowski. - Chcielibyśmy, aby więcej osób próbowało swoich sił na tafli i pokochało ten sport tak, jak my.

Wycisk na treningach

Pary trenują od początku sierpnia przez 6 dni w tygodniu. Łodzianie w niedzielę odpoczywają w rodzinnym mieście wśród bliskich i przyjaciół. - Gdy rozpocznie się program, będziemy harować non stop - mówią. Obowiązkowa zaprawa z choreografem i trenerem trwa 1,5 godziny. Potem łyżwiarze umawiają się z gwiazdami na prywatne lekcje. - Bezgranicznie nam ufają - zapewnia Filip Bernadowski, który jeździ z Anną Popek. - To miłe, kiedy partnerka dzwoni z problemem lub dobrym słowem. - Ja muszę uważać, kiedy tańczę z Ewą Sonnet - śmieje się Łukasz Jóźwiak. - Ona na każdy trening przychodzi ze swoim chłopakiem.

Łyżwiarze przyznają, iż na początku obawiali się, że zupełnie początkujące gwiazdy nie poradzą sobie na tafli. - Szybko jednak zauważyliśmy, że wszyscy są bardzo zdeterminowani i udział w programie traktują tak, jak my kiedyś uczestnictwo w mistrzostwach świata - dodają. Agnieszka Dulej, która trenuje z Piotrem Zeltem, twierdzi, że najważniejsze jest pokonanie lęku przed lodem. Jej partner z łatwością "śmiga" po tafli, gdyż jako dziecko trenował jazdę figurową.

- Przez 5 lat uczyłem się w słynnej podstawówce nr 46 - przyznaje aktor, rodowity łodzianin. - Ale przez 26 kolejnych lat nie włożyłem już łyżew. Najgorsze są podnoszenia. Panie startujące w programie mają łatwiej, bo doświadczony partner im pomaga. Filip Bernadowski dodaje, że gwiazdy uczą się ekspresowo figur, które oni trenowali latami. - Im dalej w las, tym trudniej - zauważa Anna Popek, partnerka łodzianina. - Już myślę, że coś mi się udało, a tu nagle krytyka trenera lub choreografa i jestem zdołowana.

W jury zasiądą: Doda, Włodzimierz Szaranowicz, Maria Zuchowicz i Igor Kryszyłowicz. - Wszyscy boją się Dody - mówią łyżwiarze. - Jest bezczelna, pyskata i zupełnie nie zna się na łyżwiarstwie. A czego jeszcze się obawiają? - Upadku na oczach telewidzów - mówią. - Jeśli gwiazda się przewróci, każdy się tylko uśmiechnie. Jeżeli któreś z nas, to będzie prawdziwy wstyd. A wszystko się może zdarzyć...


Więcej na ten temat czytaj dziś w Expressie Ilustrowanym
JPZ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.