Facebook Google+ Twitter

Łódzki modernizm. Domy dla nauczycieli w stylu romantyzmu narodowego [ZDJĘCIA]

W latach 1924-1930 w Łodzi wzniesiono zespół budynków złożony z gmachu głównego i dwóch domów dla nauczycieli. Nurt twórczy, w jakim były zaprojektowane, określano mianem romantyzmu narodowego nawiązującego do klasycyzmu stanisławowskiego.

1 z 20 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Bryła korpusu głównego czterokondygnacyjna w części środkowej, a trzykondygnacyjna z wystawkami w strefach skrajnych oraz w obrębie skrzydeł. Dachy w większości strome, wielospadowe. Twórcą obiektu był Wacław Kowalewski. Fot. Marek Chorążewi
Bryła korpusu głównego czterokondygnacyjna w części środkowej, a trzykondygnacyjna z wystawkami w strefach skrajnych oraz w obrębie skrzydeł. Dachy w większości strome, wielospadowe. Twórcą obiektu był Wacław Kowalewski. Fot. Marek Chorążewi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ojej! Nie o ortografię mi chodziło:)
Skończyłam geologię. Chociaż jestem niepraktykującym geologiem, po studiach pozostał mi nawyk uważnego obserwowania po czym stąpam. Zwracam też uwagę na budulec.
Ten włoski marmur jest bardzo drogi. Mamy w Sudetach, w masywie Śnieżnika piękny marmur o nazwie "Biała Marianna" i "Zielona Marianna" (o różowym zabarwieniu:) ).
Pomyślałam sobie, że zarówno architektura jak i materiał tych budowli świadczą o prestiżu zawodu nauczycielskiego w tamtych czasach:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli chodzi o szkołę, to jej piękno - według mnie - jest widoczne najlepiej na zdjęciu numer 1,6 i 9. Zwłaszcza na zdj. nr 9, ta 8-osiowa strefa środkowa wycofana w głąb lica z tarasem na poziomie pierwszego piętra podpartym sześcioma kolumnami prezentuje się imponująco. Szkoda, że dzieciaki porobiły "piękne" bohomazy pod tarasem... Gdy chciałem pokazać żłobkowanie kolumn, to trudno było uchwycić kadr bez tych dzieł sztuki...

Krysiu, a propos słowa "kararyjski". W słowniku pod redakcją profesora Witolda Doroszewskiego ten przymiotnik jest pisany przez jedno "r". Wiem, że miejscowość włoska ma pisownię "Carrara", a więc nasunęła mi się wątpliwość i sprawdziłem przed opisem zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Schody zbudowane z marmuru karraryjskiego... Ciekawa architektura.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.