Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21314 miejsce

Łódzki modernizm. Kościół rzymsko-katolicki pw. Matki Boskiej Zwycięskiej

Obiekt, autorstwa Józefa Kabana, został zaprojektowany zgodnie z zasadami klasycyzmu akademickiego. Kościół wzniesiono obok parku im. Księcia Józefa Poniatowskiego, w okolicy zbiegu ulic Łąkowej i Mickiewicza, blisko od centrum Łodzi.

1 z 27 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Kościół bazylikowy, nieorientowany. Zbudowany na działce zbliżonej do nieregularnego ośmiokąta, wydzielonej niskim murkiem. Rzut założony na planie prostokąta. Korpus trzynawowy, 9-przęsłowy. Fot. Marek Chorążewicz
Kościół bazylikowy, nieorientowany. Zbudowany na działce zbliżonej do nieregularnego ośmiokąta, wydzielonej niskim murkiem. Rzut założony na planie prostokąta. Korpus trzynawowy, 9-przęsłowy. Fot. Marek Chorążewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Grzegorzu, ten kościół też przedstawiłem tutaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niedaleko, po drugiej stronie parku stoi łódzka świątynia ewangelickop-reformowana (kalwińska) w porządku doryckim, oddana uroczyście do użytku w 1932.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każda galeria to dla mnie odkrycie Łodzi od nowa! Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością obejrzałam tę galerię. Jest bardzo kształcąca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po utworzeniu parafii Matki Boskiej Zwycięskiej 01.07.1926 roku jej pierwszym proboszczem został ks. Dominik Kaczyński. Parafię erygował pierwszy łódzki biskup Wincenty Tymieniecki. Proboszcz z niewielką grupką wiernych w sierpniu wyruszyli na pielgrzymkę do Częstochowy w intencji pomyślnego zakończenia budowy świątyni. Od tego czasu corocznie stąd wyruszają na Jasną Górę łódzkie pielgrzymki.

Jako ciekawostka.

Jan Paweł II podarował mozaikowy obraz Jasnogórskiej Madonny, który zdobił kaplicę polską w bazylice św. Piotra w Watykanie. 13 czerwca w 1987 roku, w dniu pobytu papieża Jana Pawła II w Łodzi, ten mozaikowy obraz stał obok ołtarza na lotnisku Lublinek. Obraz jest dziełem prof. Virgillio Cassio i wykonano go w Studium Mozaiki Watykańskiej. Użyte tzw. srebro młoteczkowane pozwoliło wydobyć światłocienie i stworzyć efekt srebra antycznego. Łącznie obraz liczy ponad 45 tysięcy elementów mozaikowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.