Facebook Google+ Twitter

Łódzki modernizm. Wandalizm wobec modernistycznego zabytku

Rozrastająca się po I wś Łódź potrzebowała drugiej zajezdni tramwajowej dla rozwijającego się taboru szynowego. Wzniesiono taki obiekt w 1928 roku u zbiegu ulic Kilińskiego i Dąbrowskiego (dawniej Dąbrowskiej).Zobaczmy co z niego zostało.

1 z 17 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Obiekt wolnostojący zbudowany zgodnie z zasadami modernizmu historyzującego. Założony na planie zbliżonym do litery "L". Wejście główne w zaokrąglonym narożniku. Fot. Marek Chorążewicz
Obiekt wolnostojący zbudowany zgodnie z zasadami modernizmu historyzującego. Założony na planie zbliżonym do litery "L". Wejście główne w zaokrąglonym narożniku. Fot. Marek Chorążewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Panie Sławku, dzięki za ciepłe słowa.

Wiem, że zajmuje mnie temat mniej ciekawy niż te, które przewijają się w głównych mediach. Znam go jednak na tyle dobrze, że chcę zostawić jakąś dokumentację o ciekawych obiektach "topniejących w oczach" mimo prowadzonych wielu prac remontowych.

POPiS-owe dyskusje przyprawiają mnie o mdłości, gdy widzę jak ludzie "skaczą" sobie do gardeł, że aż strach zbliżyć się do monitora na bliższą odległość... bo w łeb można zarobić za niekorzystne powiedzenie o którymś guru...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, coś Panu powiem, że Pan świetne tematy porusza i dobrze, sam je śledzę, ale nie zawsze mogę coś lepszego dopowiedzieć....nie mam odpowiedniejszej wiedzy ale dzięki własnie Panu ją mogę pozyskać, dzięki...Pozdrawiam...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyż ten pożar nie kojarzy się z pożarami z "Ziemi obiecanej"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podałem link w opisie zdjęcia do filmiku na You Tube o pożarze hali zajezdni, ale mógł on być niezauważony. W związku z tym podaję go jeszcze raz tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=eRQit-RFHi0

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na zdjęciu numer 3 - jak dla mnie - jest bardzo widoczny akcent tzw. nurtu okrętowego (stream line style), spotykanego w tamtych latach. Czyż obiekt oglądany z tej perspektywy nie przypomina statku?

Pokazałem kiedyś gmach PZU zbudowany w okresie międzywojennym w Łodzi, gdzie okrętowe akcenty były wyraźnie widoczne. Pod tym adresem: link .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda tych ciekawych budowli. Moja mama by powiedziała, że brak u nas dobrego gospodarza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby była pełna jasność. Napisałem wandalizm wobec zabytku, ale nie jestem absolutnie wrogo nastawiony do obecnego właściciela i nie mam do niego pretensji. Wręcz jest odwrotnie. Szanuję jego decyzje i zamiary, wszak to jego święta własność. O tym napiszę kiedyś więcej w odrębnym artykule, gdy czas pozwoli.

Pretensje mam do tych, co sprzedali ten obiekt zabytkowy i oddali go w prywatne ręce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.