Facebook Google+ Twitter

Łódzki sąd: Strajkujące nielegalnie pielęgniarki muszą zapłacić

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-14 20:30

Sąd Rejonowy w Łodzi warunkowo umorzył postępowanie wobec czterech pielęgniarek, oskarżonych o kierowanie nielegalnym strajkiem. Kobiety muszą jednak zapłacić na rzecz szpitala od półtora tysiąca do czterech tysięcy złotych - tytułem strat poniesionych przez szpital.

Protest odbył się ponad roku temu w łódzkim szpitalu imienia Barlickiego.
Sąd uznał bowiem, że pielęgniarki nie zachowały wymogów, jakie stawia ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i przeprowadziły referendum strajkowe wśród wszystkich pracowników szpitala, a nie tylko wśród swojej grupy zawodowej. Jak zaznaczył uzasadniając wyrok sędzia Tomasz Krawczyk, strajk był nielegalny, ale tylko w kwestii ważności przeprowadzenia referendum. Jak dodał sędzia - nie doszło jednak do naruszenia terminu, jaki powinien być zachowany między powiadomieniem dyrekcji o ogłoszeniu strajku a momentem jego rozpoczęcia.

Strajk pielęgniarek w "Barlickim" odbył się we wrześniu ubiegłego roku. W tym czasie pacjentami opiekowali się lekarze, pielęgniarki oddziałowe oraz te, które nie przyłączyły się do akcji. Uczestniczki strajku domagały się podwyżki płac w zależności od stażu pracy i stanowiska.
Zanim doszło do porozumienia, dyrekcja szpitala złożyła doniesienie do prokuratury o podejrzeniu nielegalności strajku. Wyliczyła, że nielegalny protest pielęgniarek naraził szpital na stratę miliona złotych.

I choć sąd dziś postępowanie umorzył, szefowa związku Małgorzata Hiżewska, która kierowała strajkiem, jest zawiedziona wyrokiem. Przypomniała, że strajk lekarzy w 2007 roku trwał dwa miesiące i nikt nie analizował wówczas strat, choć mogły one wynieść nawet 6 milionów złotych. Tymczasem dyrekcja placówki postanowiła złożyć do prokuratury zawiadomienie, mimo iż straty związane z protestem pielęgniarek były zdecydowanie mniejsze.

W ocenie sądu oskarżone naruszyły obowiązujące przepisy, ale działały z nieświadomością, która wynikała z opinii radcy prawnego.

Wyrok jest nieprawomocny, obrońca pielęgniarek zapowiedział apelację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.