Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26243 miejsce

Łódzki WORD testuje symulator do nauki jazdy

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-10-21 17:14

Wychwytuje nawet najdrobniejsze błędy kierowcy, karci za nadmierną prędkość, jazdę bez świateł czy nieumiejętne puszczenie sprzęgła. Wczoraj w łódzkim WORD firma z Sochaczewa zaprezentowała profesjonalny symulator nauki jazdy dla kandydatów na kierowców kat. B.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. archiwum EIUrządzenie, czyli komputer ze specjalnym oprogramowaniem, ma oczywiście kierownicę, dźwignię zmiany biegów, pedał gazu, hamulca i sprzęgła oraz zestaw przełączników: światła, kierunkowskazy itp. Wirtualna jazda wyświetlana jest na monitorze lub monitorach (może być tylko jeden, ale wówczas kierowca ma ograniczone pole widzenia - nie dostrzega tego, co dzieje się po bokach).

- To nie jest gra komputerowa, w której zdobywamy punkty za szybki przejazd czy efektowne poślizgi - mówi Jacek Jeznach, współtwórca szkoleniowego symulatora pojazdów i maszyn. - Głównym zadaniem symulatora jest zapoznanie kursanta z samochodem, z włączaniem biegów, puszczaniem sprzęgła, kręceniem kierownicą, obserwowaniem drogi, znaków itp. Osobie, która nigdy nie siedziała za kółkiem, zapoznanie się z tymi podstawami zajmuje często kilka godzin z obowiązkowych, płatnych jazd. Symulator zapewnia to samo bez płacenia za paliwo czy bez późniejszych wizyt w serwisach i napraw sprzęgła, skrzyni biegów itp.

Przejechaliśmy symulatorem kilka tras - każda ma określone zadania i stopnie trudności. Jest np. nauka ruszania i hamowania, jazdy w zakrętach, po mieście, poza obszarem zabudowanym, na placu manewrowym i w labiryncie. Wrażenia z podróży symulatorem są pozytywne, choć od urządzenia za około 12 tys. zł spodziewaliśmy się czegoś więcej. O ile zachowanie wirtualnego samochodu podczas jazdy jest bardzo realistyczne, o tyle np. praca dźwigni zmiany biegów ma już niewiele wspólnego z rzeczywistością. Najtańszy zestaw (program plus samochodowe akcesoria), który można podłączyć do komputera, kosztuje około 4 tys. zł.

(tj)
-
Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.