Facebook Google+ Twitter

Łódzki zjazd harcerzy z całej Polski

Od 1 czerwca ponad 200 instruktorów z Polski w Harcerskim Ośrodku w Załęczu Wielkim (woj. łódzkie) obraduje nad atrakcyjnością harcerstwa dla młodego pokolenia. Zjazd jest podsumowaniem ponad dwuletniej dyskusji instruktorów z całej Polski.

Dyskusja miała spowodować refleksję wszystkich harcerskich liderów nad tym, jakie wartości przekazują młodemu pokoleniu, jakie wartości przyjmują sami jako dorośli ludzie, czy Związek Harcerstwa Polskiego jest atrakcyjny dla młodego pokolenia i co zrobić, aby program organizacji był jeszcze ciekawszy.

W piątek delegaci z całej Polski wysłuchali wielu wystąpień na temat postrzegania harcerstwa w społeczeństwie, wartości ideałów harcerskich, pomysłów na przyszłość. Przewodniczący ZHP hm Andrzej Borodzik zauważył, że choć przez lata zmieniał się styl życia to zafascynowanie skautingiem nie ginie. Zastanawiał się w czym tkwi sekret trwałości i niezmienionej atrakcyjności harcerstwa,

Bożena Harasimowicz (konsultantka WOM w Częstochowie) podkreśliła, że ZHP ukazuje się jako organizacja daleko patrząca w przyszłość jeśli chodzi o wychowanie młodego człowieka. Zwróciła uwagę, że swoistym wyróżnikiem pracy harcerskich instruktorów jest wychowanie przez działanie, a to najlepszy sposób na rozwój młodego człowieka. Z kolei Andrzej Jankowski (członek międzynarodowego gremium ds.edukacji w Unii Europejskiej) stwierdził, że współczesny człowiek (tym samym harcerz) powinien kształtować samego siebie poprzez zdobywanie wiedzy i pracę na rzecz innych, bo człowiek może być coraz lepszy i mądrzejszy tylko przez samodoskonalenie i pracę dla innych.

Zgodnie z wystąpieniem dh hm Jacka Czarnoty (doktoranta pedagogiki) rozpoczynając prace nad programem ZHP każdy delegat powinien sobie postawić pytanie – dla kogo są harcerze? Równocześnie przypomniał, że jest tylko jedna odpowiedź. Harcerze służą ojczyźnie i narodowi tak jak uczył hm Andrzej Małkowski: „harcerze powinni się dowiedzieć, czego Polska od nich potrzebuje i to wykonać”. Nic więcej, ale i nic mniej.

W sobotę delegaci pracują w grupach problemowych. Naczelniczka ZHP hm Teresa Hernik poprosiła delegatów, aby wszystkie podejmowane decyzje były odpowiedzialne i przemyślane, aby następne pokolenia mogły nadal cieszyć się harcerstwem, aby Związek Harcerstwa Polskiego cieszył się coraz większą popularnością i mógł w godny sposób służyć społeczeństwu. Dziś podsumowanie trzydniowych obrad.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dziękuję :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.