Facebook Google+ Twitter

Łódzkie babcie nadają, latają i czarują

"Odlotowe super babcie zamiast włożyć ciepłe kapcie latać nagle zapragnęły i się wnet do dzieła wzięły..." O projektach dla seniorek w stowarzyszeniu Kobiety.lodz.pl.

Portal Aktywnych Kobiet / Fot. kobiety.lodz.plHistoria "babć nadających" zaczęła się przeszło rok temu na portalu kobiety.lodz.pl. Babcie wtargnęły do siedziby portalu razem z dwoma włamaniami. Od tej pory legenda portalowa mówi, że owe niewyjaśnione włamania były zapowiedzią równie ekspresyjnej działalności babć, które najpierw nadawały a teraz latają i uprawiają czary-mary tropiąc tajemnice łódzkich zakamarków.

Misją kobiety.lodz.pl jest inspirowanie kobiet do rozwoju, odkrywania pasji i siły płynącej z niezależnego myślenia. Dotyczy to kobiet w każdym wieku, od nastolatek, młodych mam do dojrzałych starszych pań, często bardzo młodych duchem. Z poczucia owej misji co rusz pojawiają się nowe projekty i inicjatywy. Projekt "Babcia nadaje" wykorzystywał kreatywność, twórczy zapał i doświadczenie życiowe pań mających powyżej 55 lat a w niektórych przypadkach znacznie powyżej...

Babcia nadaje - projekt kobiety.lodz.pl / Fot. archiwum kobiety.lodz.plGrupa dwudziestu energicznych babć podczas cyklu warsztatów zdobywała umiejętność pisania, opowiadania i promocji bajek. W sprawie pisania bajek doradzała znana pisarka Grażyna Bąkiewicz. Aktorskiego przedstawiania bajek uczyła Jowita Popow-Romanowska, aspektu psychologii bajek - Marta Zielke, a zasad budowania eventów i promocji - Bogna Stawicka.

Babcie nadawały podczas wieczorów bajek, spotkań z dziećmi w przedszkolach, domach kultury, w lokalnej telewizji i radio. Wydały książeczkę o tym jak pisać bajki i z przykładami własnej twórczości. Stały się rozpoznawalne i ciepło przyjmowane w wielu środowiskach. Swoją energią potrafiły nas na tyle poruszyć, że czasem pod nosem mruczałyśmy "gdzie diabeł nie może, tam babcie pośle" i patrzyłyśmy na kolejne pomysły naszych babć. Po roku intensywnych działań babcie z bycia animowanymi same stały się animatorkami kolejnych przedsięwzięć. Obecnie realizują dwa projekty: "Latające babcie" i "Łódzkie czary-mary".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Kolejny wspaniały artykuł, pisany darem lekkości pióra i przesłaniem energetyzującej refleksji.
Pozdrawiam serdecznie przyszłą Wspaniałą Babcię, która razem z podobnymi sobie:
;) :)
"...Zbiorą wszystkie bajki potem
I wyruszą w świat do dzieci
Nie przylecą samolotem
Ale dotrą tam gdzie chcecie
Z nimi bajki całkiem nowe,
Tak, jak babcie - odlotowe."
/Urszula Machcińska/

od ok. 2,5 lat już AliBaba swojej parki Wnucząt :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Vivat wspaniałe Babcie! +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, tekst na 5+! Czyli jednak okazuje się, że z tym chowaniem babci dowodu coś jest nie tak. Kiedyś babcia i dziadek, ze względu na posiadana wiedzę życiową byli autorytetami. Teraz młodzi ludzie spychają ich na margines, bo "przyszło nowe" i demokracja. To że do demokracji nam jeszcze daleko, to widać w każdym miejscu naszego życia, a że babcie wzięły stery w swoje ręce, to chwała im za to.

I jeszcze Isabella: No cóż. Co kraj, to obyczaj i nic się nie przejmuj, może dożyjesz takich czasów, gdy wnuki i prawnuki będą Ci przynosić kwiaty i upominki na Dzień Babci! Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Babcie i Dziadkowie to normalni ludzie mający swoje życie, po co te wyolbrzymianie !!! To poskomunistyczne swięto z modelem Babuszki w hustce i dziadka z brodą niech w końcu się skończy. Sama jestem Babcią ale na szczęście w Niemczech takich świąt nie ma. Z wnuczką jestem na TY i tak jest nam dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.01.2010 18:29

Świetny tekst! 5* Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znałem 33 letnią babcię. aż nie chciałem wierzyć. Gdy pokazała swoją metrykę i córki i to że córka poszła w jej ślady to już nic nie mówiłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst. Babcia, dziadek - cudowne osoby. Znam co najmniej kilkanaście babć, a dwie świeżo upieczone babcie, mają po 42 lata, ich mamy mają ok. 60. Wszystkie dbają o siebie, świetnie się ubierają, znakomicie wyglądają, normalnie obsługują komputer znają języki obce (to dzisiaj modne i niezbędne), często studiują, podróżują, jeżdżą własnymi autami, bo mają prawa jazdy. Wszystkie są czynne zawodowo i żadna nie myśli o emeryturze. Kochają swe wnuki, mają z nimi znakomity kontakt, ale ich nie wychowują - mają własne życie, pracę, sprawy, ciągle nowe zainteresowania i wyzwania. Co nie znaczy, że nie pomagają jeśli jest to niezbędne. Tacy są (w ogromnej większości) dzisiejsi: babcie i dziadkowie. Natomiast media przedstawiają ich jako staruszków, źle ubranych, niedożywionych, biednych, zagubionych w dzisiejszym świecie. To okropne! To po prostu zwykłe kłamstwo! Wstyd dla mediów i autorów różnych dziwacznych tekstów na ten temat Nawet moja ulubiona Trójka (radio) dzisiaj się nie popisała...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje osobiste babcie i dziadkowie też nie żyją od wielu lat.
Przed laty przeczytałam o projekcie "adoptuj sobie dziadka lub babcię" i mnie urzekł. Ten wspaniały potencjał ludzi starszych, którzy w naszej kulturze często wypadają poza nawias razem z przejściem na emeryturę może być wykorzystany dla wspólnego zadowolenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje babcie już nie żyją , dziadkowie też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.