Facebook Google+ Twitter

ŁÓDZKIE BUDŻETOWANIE OBYWATELSKIE

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-09-20 14:04

Od soboty głosujemy na projekty obywatelskie. Jakie szanse mają małe osiedla, nieliczne społeczności, pojedyńczy inicjatorzy?

Od jutra będziemy mogli głosować na projekty łodzian, które sfinansuje budżet miasta w 2014 roku. Idea słuszna, ale wątpliwości wiele. Projekty zgłoszono różne, wiele bardzo ciekawych, świadczących o kreatywności ich autorów. A tymczasem na plan pierwszy wybijają się projekty naprawy ulic czy chodników. Czy naprawdę trzeba obywatelskiej inicjatywy, żeby chodniki były równe a drogi mniej dziurawe. Ideą budżetów obywatelskich powinny byc projekty, które w przestrzeni miejskiej będą tworzyły ciekawe miejsca, wydarzenia i imprezy. Powinny służyć małym społecznościom, określonym grupom odbiorców (mieszkańcom osiedli, uczniom szkół, itd. itp.) Tymczasem jeśli w projekcie znajdzie się np. naprawa drogi wyceniona na 2 000 000 zł, to głosem mieszkańców jednego osiedla, gdzie stoją wieżowce, może on pochłonąć 1/3 budżetu przyznanego na dzielnicę. A potrzeby mają nie tylko mieszkańcy dużych osiedli czy szkoły o dużej liczbie uczniów, którzy będa głosować na swoje projekty. Co z małymi społecznościami, czy one się nie liczą. Wątpię, aby np. mieszkańcy wielkiego osiedla, np. Retkini, zagłosowali na remont małej ulicy na Zdrowiu, przy której mieszka 150 osób. Kogo z Retkini obchodzi jakaś mała uliczka. A dla jej mieszkańców jest bardzo ważna. Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Łodzi pozwoli, mam nadzieję, inicjatorom pomysłu na refleksje i dopracowanie zasad głosowania w latach następnych.
Mam kilka propozycji, które myśle warto przemysleć i wyciągnąć wnioski. 1. Określenie kwoty maksymalnej projektu (mamy szansę usatysfakcjonować większą ilość projektodawców). 2. Zawężenie zadań ma które można składac projekty (ulice, chodniki, drogi rowerowe, oświetlenie czy przejścia dla pieszych zostawmy ZDiT-owi). 3. Wydzielenie z budżetu obywatelskiego kwoty na działania tzw. miękkie (dla wielu osób ważniejszy jest prosty chodnik niż orkiestra flażoletowa). 4. Weryfikacja projektów ze względu na charakter lokalny ( dzielnicowy) czy ogólnomiejski (projekty budowy boiska sportowego obok szkoły znajdują się zarówno w jednej jak i drugiej grupie projektów).

Jeszcze prośba do władz miasta. Przygotowanie komórek merytorycznych do opiniowania projektów było fatalne. Podczas obrad Komisji i opiniowania przez nią wniosków można było się momentami popłakać, tylko nie wiadomo czy ze śmiechu czy z żałości. Przedstawiciele niektórych wydziałów UM czasami sprawiali wrażenie, jakby wniosków nigdy nie widzieli na oczy a wystawiali im pozytywną rekomendację. Czyżby obywatele Łodzi obnażyli również nieudolność i niekompetencję pracowników magistratu. Mam nadzieję, że w przysżłym roku będzie lepiej i opiniowanie wniosków obejdzie się bez wpadek, takich jak pozytywne zaopiniowanie wniosków o budowę chodnika na prywatnym terenie z pieniędzy publicznych. Brakowało mi również konsolidacji - połączenia wniosków, które były złożone przez obywateli na te same lub podobne inwestycje. W rezultacie możemy głosować na dwa oddzielne wnioski dotyczące tych samych obszarów. Szkoda, że urzędnikom się nie chciało ich skonsolidować i tym samym zwiększyć ich szansę na realizcję.

I ostatnia refleksja. Władze miasta są dumne z Łodzian, że złożyli tak ogromną liczbę projektów (ponad 900). Ale tak naprawdę trudno mieć satysfakcję z tego, że Budżet Obywatelski pokazał jak ogromne są potrzeby tego miasta. Budżet Obywatelski niestety obnażył naszą rzeczywistość, a łodzianie pokazali, że jedynie w ten sposób mają szansę na poprawę swojego otoczenia. Mieszkańcy Łodzi sami muszą pokazywać władzy jak zaniedbane jest miasto, jakich wymaga inwestycji i na co nie ma pieniędzy. Autorzy projektów marzą, aby na ich zadania oddano najwięcej głosów i ich inwestycja została zrealizowana. Sama jestem współautorką 4 projektów dla małego łodzkiego osiedla (Montwiłła-Mireckiego i w parku na Zdrowiu) i mam nadzieję na powodzenie.
(Agnieszka Durka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.