Facebook Google+ Twitter

Łódzkie: duże zagrożenie powodziowe

Na terenie województwa łódzkiego w dalszym ciągu istnieje wysoki poziom zagrożenia powodziowego.

Stan wód na wszystkich rzekach utrzymuje się powyżej stanów alarmowych, za wyjątkiem rzeki Bzury, gdzie poziom wód jest powyżej stanów ostrzegawczych. Sytuację w zlewni powyżej Sieradza pogarszają gwałtowne - lokalne burze, które przekładają się na wzrost stanów wody na dopływach Warty (Widawka i jej dopływ Grabia). Poniżej zbiornika Jeziorsko w korycie rzeki Warty utrzymuje się wysoki poziom wody z dalszą tendencją wzrostową.

W związku z powyższym, na terenie 26 gmin wprowadzono alarm przeciwpowodziowy (Świnice Warckie, Łęczyca, Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, m. Łęczyca, Poddębice, Wartkowice, Sędziejowice, Łask, Widawa, m. Tomaszów Maz., Inowłódz, Działoszyn, Nowa Brzeźnica, Szadek, Galewice, Wieruszów, Radomsko, Żytno, Gidle, Burzenin, Aleksandrów i Sulejów), zaś w kolejnych 8 pogotowie przeciwpowodziowe (Witonia, Daszyna, Uniejów, Pęczniew, Zadzim, Dalików, Dobroń, Przedbórz).

Kulminacyjna fala powodziowa przemieszcza się na rzece Warcie i w chwili obecnej przechodzi przez Sieradz (stan wody 552 cm - co stanowi ponad 132 cm powyżej stanu alarmowego), zaś na rzece Pilicy mija Sulejów (stan wody 352 cm - co stanowi 122 cm powyżej stanu alarmowego) i dociera już do zbiornika sulejowskiego.

Od kilku dni prowadzone są zwiększone zrzuty wody ze zbiorników Sulejów (do wartości 181 m3/s) i Jeziorsko (od godz. 20.00 do wartości 360 m sześć./s, gdyż dopływ do zbiornika wynosi ok. 430 m sześć./s), które mają na celu przygotowanie ich do zretencjonowania większej ilości wód powodziowych. Powoduje to jednak istotny wzrost zagrożenia powodziowego (podtapianie terenów) poniżej zapór czołowych obu tych zbiorników. Aktualne rezerwy objętości na tych zbiornikach wynoszą ok. 9 proc.

Poziom piętrzenia wody na zbiorniku Jeziorsko systematycznie podnosi się i w ciągu ostatnich 5 godzin wzrósł o 5 cm. Trwa napełnianie wodami powodziowymi zbiornika Sulejów, napełnienie zbiornika wyraźnie rośnie, wezbranie kulminacyjne jest magazynowane w zbiorniku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.