Facebook Google+ Twitter

Łódzkie lofty na czarnej liście

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-07-26 07:54

Apartamenty w dawnej fabryce Scheiblera to najgłośniejsza ostatnio inwestycja na łódzkim rynku mieszkaniowym.

Fabryka Scheiblera / Fot. Dziennik ŁódzkiMNE Inwestments, budująca "Lofty u Scheiblera", oraz 8 innych firm z regionu znalazło się na czarnej liście deweloperów, ogłoszonej wczoraj przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wobec pięciu deweloperów zostało wszczęte postępowanie o naruszenie zbiorowych interesów klientów, które może się skończyć nałożeniem przez UOKiK wielomilionowych kar finansowych (do 10 procent ubiegłorocznego przychodu). W tej grupie są:

1. Tom-Bud ze Zgierza - upominany już w ubiegłym roku przez UOKiK za stosowanie nieuczciwej reklamy mieszkań przy ul. Okoniowej na łódzkim Radogoszczu (chodziło o podawanie cen netto, znacznie niższych od faktycznych kosztów zakupu nieruchomości).
2. Zeptri-Rembud - znana firma, mająca na koncie inwestycje w Łodzi przy ul. Jutrzenki, Liściastej, Przybyszewskiego, Tatrzańskiej, Wrześniewskiej i kilka innych.
3. M&K Concept - najbardziej znana inwestycja to apartamentowiec przy ul. 6. sierpnia w Łodzi.
4. Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Zgierzu.
5. Eko-bud ze Skierniewic - inwestuje w woj. mazowieckim.

UOKiK skierował też do czterech firm pisma przedsądowe, wzywające do zaniechania nieuczciwych praktyk. Są to:

1. MNE Investments - spółka wchodząca w skład australijskiej grupy Opal, buduje słynne lofty, czyli luksusowe apartamenty w dawnej przędzalni Scheiblera przy ul. Tymienieckiego w Łodzi.
2. Ezbud z Tomaszowa - sprzedaje mieszkania na Olechowie, a także przy ul. Suchej na Widzewie.
3. Krysbud z Łodzi.
4. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe WALKO w Łodzi.

Dorota Urawska rzecznik MNE była bardzo zdziwiona, że UOKiK umieścił jej firmę na czarnej liście. - Od Urzędu dostaliśmy pismo z prośbą o wyjaśnienie jednego punktu w naszej umowie - powiedziała.

Jakie najczęściej grzechy popełniają deweloperzy? Z ustaleń UOKiK wynika, że na porządku dziennym jest zastrzeganie sobie przez nich prawa do zmiany ceny w trakcie budowy, ze względu np. na zmianę systemu podatkowego lub inflację. W ten sposób nabywcy, inwestując pieniądze we własne "M", nie wiedzą, ile ostatecznie przyjdzie im zapłacić.

Tradycyjnie już okazało się, że deweloperzy nierówno traktują siebie i klientów. Opóźnienia w budowie wiążą się często z czysto symboliczną karą dla dewelopera. Gdy jednak to klient zawali, nie płacąc na czas, musi się liczyć z karnymi odsetkami, przekraczającymi 30 proc. w skali roku.

Według UOKiK, deweloperzy nie mają prawa zastrzegać, iż przez kilka miesięcy lub lat będą zarządzać budynkiem. Praktyka ta jest powszechna, tymczasem uniemożliwia ona wspólnotom mieszkaniowych wybór najlepszego zarządcy.Piotr Brzózka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.