Facebook Google+ Twitter

Łódzkie mieszkania kuszą Irlandczyków

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-06-21 07:10

Kupują szybko, bez zbędnego oglądania, wybrzydzania i negocjacji. Irlandczycy, którzy uznali, że Łódź to dobre miejsce do inwestowania pieniędzy, coraz częściej wykładają kilkaset tysięcy złotych i kupują dwa, trzy mieszkania w okolicach ul. Piotrkowskiej albo na którymś z nowych, strzeżonych osiedli.

Jan Nowakowski z Łodzi wystawił niedawno na sprzedaż mieszkanie w okolicach placu Dąbrowskiego w centrum miasta. Ogłoszenie skusiło Irlandczyków: - W ogóle nie byli zainteresowani stanem mieszkania. Ważne było tylko, że jest w dobrym punkcie - opowiada Nowakowski. - Dopytywali o dwie rzeczy: ile będzie kosztowało miesięcznie utrzymanie pustego lokalu oraz czy w najbliższych latach okolica nie zostanie przebudowana w sposób, który obniżyłby wartość nieruchomości. Byli bardzo konkretni, nie negocjowali, od razu powiedzieli, że mogą dać 5 tysięcy za metr kwadratowy. Zwierzyli się, iż w Łodzi chcą kupić pięć do dziesięciu nieruchomości.

Skąd takie zainteresowanie? W ubiegłym roku wielki komputerowy koncern Dell zdecydował, że wybuduje w Łodzi fabrykę. Wydarzenie to było szeroko komentowane w Irlandii, gdzie mieści się główny europejski zakład Della.

Iwona Janicka, rzecznik koncernu, mówi, że z gazet Irlandczycy nie tylko dowiedzieli się o istnieniu Łodzi, ale i zobaczyli na zdjęciach piękną architekturę miasta. A że mają prawdziwego bzika na punkcie nieruchomości...

- Rzeczywiście, pojawiło się wielu inwestorów z Irlandii. Ich zainteresowanie jest w dużej mierze efektem dobrego public relations związanego z inwestycją Della - potwierdza Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości. - Zazwyczaj ich zakupy mają charakter spekulacyjny. Inwestorzy liczą, że za dwa lata sprzedadzą nieruchomość z zyskiem. - Mam też jednak kilku klientów, którzy będą pracować lub współpracować z Dellem. Dlatego chcą tu mieć mieszkanie - dodaje Błeszyński.

Nieoficjalnie wiemy, że sam koncern Dell szuka mieszkań dla pracowników, głównie na nowych osiedlach na Janowie i Olechowie, ale także po drugiej stronie miasta - na Zielonym Romanowie i w centrum. - O moje mieszkanie ludzie z Della pytali już dwa razy - mówi jeden z lokatorów nowego apartamentowca przy ul. Struga, w centrum miasta.

Wśród Irlandczyków inwestujących w łódzkie nieruchomości, przeważają osoby prywatne, ewentualnie drobne fundusze. Czy zawyżają w ten sposób ceny na łódzkim rynku? Zdaniem ekspertów, nie, aczkolwiek bardziej niż Polacy skłonni są płacić tzw. ceny ofertowe, czyli proponowane przez sprzedających. Nie targują się zajadle o każdy tysiąc złotych. Dla nich 5 albo 6 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania w dobrej lokalizacji to i tak wielka okazja. Na Wyspach Brytyjskich cena metra w większych miastach dochodzi do 12 tys. euro.

W dużej mierze Irlandczycy, którzy dziś inwestują w Łodzi, wcześniej zarabiali na nieruchomościach w Hiszpanii oraz Portugalii. Gdy przestało się to opłacać, zainteresowali się kolejnym wschodzącym rynkiem - Polską. Eksperci przewidują, że za dwa, trzy lata i tutaj ich już nie będzie. Mieszkania pójdą na sprzedaż, a zyski zostaną ulokowane na Dalekim Wschodzie - w Chinach i Malezji.

Nie wiadomo, ilu Irlandczyków kupiło ostatnio mieszkania w Łodzi - nikt takich statystyk nie prowadzi.

Ci, którzy boją się, że nasze mieszkania wykupią "obcy", powinni jednak zachować spokój. Iwona Piłata, kierownik w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Łodzi- / Fot. Dziennik ŁódzkiŚródmieścia: - Z naszych obserwacji wynika, że 99,9 procent mieszkań w Łodzi wciąż nabywają Polacy.

Ile kosztują mieszkania w Łodzi


• Mieszkania używane: średnio 4.700 zł. W lokalizacjach preferowanych przez zagranicznych inwestorów, a więc w ścisłym centrum - ceny zaczynają się od 5 tysięcy i dochodzą do 8 tys.
• Mieszkania nowe: średnio 5200 zł. Za apartamenty o podwyższonym standarcie trzeba zapłacić przynajmniej 5 tys. za metr, w najlepszych punktach miasta ceny dochodzą do 8, a nawet sporadycznie 12 tysięcy złotych.
Piotr Brzózka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

dla tych co wybierają się do Irlandii lub już tam sa polecam www.nadajemy.ie - społecznościowy serwis Polaków w Irlandii

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ostatnim punkcie artykulu moglbys dodac do kazdej ceny wzmianke ze to za metr kwadratowy bo pierwsza taka informacja pojawia sie dopiero przy 5 cenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.