Facebook Google+ Twitter

Łódzkie Muzeum Sztuki wychodzi w teren

W dniach 4-5 kwietnia rozpoczęła się realizacja projektu "Sąsiedzi", realizowanego przez łódzkie Muzeum Sztuki we współpracy z Grupą Pewnych Osób, w ramach kilkutygodniowego cyklu działań pod nazwą "MS3 Re:akcja".

Oficjalny plakat projektu "Sąsiedzi". / Fot. Katarzyna JasińskaProjekt, podobnie jak cała "Re:akcja", jest przedsięwzięciem o charakterze bardziej społecznym niż artystycznym i ma na celu zaangażowanie lokalnej społeczności w działania o charakterze artystycznym. "Sąsiedzi" są jednak działaniem o tyle bardziej zaawansowanym, że są próbą bezpośredniego dotarcia do mieszkańców, a w szczególności do najbliższych sąsiadów muzeum, czyli mieszkańców osiedla Stare Polesie (dawna dzielnica Wiązowa). W kontaktach z lokalną społecznością pomocna okazała się Grupa Pewnych Osób działająca już od jakiegoś czasu na tym terenie w ramach inicjatywy Lipowa odNowa , której pomysłodawcą - i zarazem koordynatorem "Sąsiadów" - jest Marcin Polak.

Zgodnie z projektem, różne grupy społeczne wprowadzane są w świat sztuki przez różnych opiekunów. Pan Andrzej Chętko, wykładowca ASP, poprowadzi młodzież z liceum, Łukasz Ogórek (również ASP) - emerytów, Galeria Wschodnia - dzieci ze świetlicy środowiskowej, a fotograf Tomasz Komorowski - grupę fotograficzno-dokumentacyjną, której zadaniem będzie dokumentowanie działa "re:akcyjnych". Z Warszawy przyjechał również Massmix, grupa street art, znana z angażowania widzów w proces twórczy. Warszawscy artyści mają wprowadzać dzieci i młodzież w świat sztuki ulicznej. I to właśnie prowadzone przez nich warsztaty oficjalnie rozpoczęły akcję "Sąsiedzi".

Warsztaty street art - 4-5 kwietnia 2009 / Fot. Marek JurkiewiczWarsztaty rozpoczęły się w sobotę, 4 kwietnia, na podwórku przy ulicy Lipowej 44/46. Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie - oprócz podopiecznych pogotowia opiekuńczego i świetlicy środowiskowej, na miejsce ściągnęła liczna grupa uczniów (w różnym wieku) z Lipowej i okolic. Pogoda dopisała, a atmosfera była iście piknikowa, zwłaszcza, że Muzeum Sztuki zapewniło skromny poczęstunek dla uczestników imprezy.

Artyści demonstrowali poszczególne etapy tworzenia malowideł ulicznych - począwszy od przygotowania ściany, poprzez wycięcie szablonów i najprzyjemniejszy chyba punkt: malowanie po ścianie, aż po odklejenie taśm zabezpieczających krawędzie i podziwianie efektu końcowego. Po kilku godzinach na podwórkowym płocie powstało wspólne dzieło. Każdy malował, co mu w duszy gra: dominowały kształty geometryczne i abstrakcyjne, ale pojawiły się również czaszki, płomienie, słońca i - jak przystało na Polesie - "Łódzki KS".

Drugi dzień warsztatów przebiegł w bardziej kameralnej atmosferze. Tym razem przeniesiono się w inne miejsce podwórka - za obiekt malowania posłużyła ściana kamienicy, na której malowano nową bramkę (ten fragment podwórka służy za boisko do piłki nożnej - z braku prawdziwego boiska). Dzieciaki postanowiły pokolorować również szare płyty chodnikowe.

Zdjęcia z warsztatów obejrzeć można na oficjalnej stronie inicjatywy Lipowa od Nowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.