Facebook Google+ Twitter

Łódzkie. Rzeki grożą wylaniem

Na terenie województwa łódzkiego występują na razie lokalne podtopienia, rzeki grożą wylaniem, a spodziewane są jeszcze silne burze.

Rzeka. Tak, wydawałoby się, spokojna. / Fot. P.Głowacki- Obecnie występują podtopienia lokalne we wszystkich gminach województwa łódzkiego, leżących w pobliżu rzek. Są to podtopienia, które polegają na wdarciu się wody do piwnic, budynków gospodarczych. Państwowa Straż Pożarna wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną, obecnie realizuje około 2000 interwencji na terenie woj. łódzkiego. Interwencje polegają na usuwaniu i wypompowywaniu wody z piwnic, ale również umacnianiu wałów i wzmocnieniu workami z piaskiem terenu przyległego do rzek, by zabezpieczyć się przed wylewami - mówi Krzysztof Janecki - kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

Jak powiedział mi Krzysztof Janecki, wczoraj został uruchomiony wojewódzki magazyn sprzętu przeciwpowodziowego, który prowadzony jest przez marszałka województwa. Od środy do chwili obecnej wydawany jest sprzęt, którego zabrakło w powiatach i gminach. Fala kulminacyjna w obrębie Warszawy na Wiśle spodziewana jest w piątek około godziny 17, co wynika z prognoz IMiGW. Fala przesuwa się obecnie szybciej niż prognozował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W dopływach Wisły woda się podniesie, a szczególnie na rzece Pilicy, która uchodzi do Wisły około 50 km przed Warszawą. W przypadku podniesienia się wody w Wiśle, może dojść do cofnięcia się wód do Pilicy i stany wód będą się zwiększać.

W województwie łódzkim dzisiaj są przewidziane burze, opady gradu i porywisty wiatr. Mogą im towarzyszyć również trąby powietrzne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.