Facebook Google+ Twitter

Łódzkie: spadki poziomu wody na rzekach

Na terenie województwa łódzkiego odnotowano na rzekach niewielkie spadki poziomu wody.

Od wczoraj na rzece Warcie odnotowano spadek poziomu wody o 10 cm, a na rzece Pilicy o 6 cm. Dziś stan wody na Warcie wynosił 525 cm, w dalszym ciągu 105 cm jest powyżej stanu alarmowego. Na Pilicy stan wody wynosił 316 cm (stan alarmowy jest na poziomie 86 cm).

Aktualnie stan wody na godzinę 19 na rzece Warcie 517 cm, a na rzece Pilicy 311 cm.

Alarm przeciwpowodziowy trwa w 21 gminach: Poddębice, (pow. poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, gm. Łęczyca, m. Łęczyca (pow. łęczycki), Sędziejowice, Widawa, m. Łask (pow. łaski), Nowa Brzeźnica, Działoszyn (pow. pajęczański), Szadek, (pow. zduńskowolski), Radomsko, Żytno, Gidle, (pow. radomszczański), Burzenin (pow. sieradzki), Galewice, Wieruszów (pow. wieruszowski), gm. Aleksandrów, m. Sulejów, (pow. piotrkowski), zaś w kolejnych 7 gminach pogotowie przeciwpowodziowe: Wartkowice, Uniejów, Pęczniew, Zadzim, Dalików (pow. poddębicki), Przedbórz (pow. radomszczański), gm. Dobroń (pow. łaski).

Jak poinformował mnie Jacek Raczyński z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, w związku z przemieszczającą się falą kulminacyjną rzeką Wartą i zwiększonego zrzutu wody ze Zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie od wczoraj się zwiększył o 5 cm i wynosi 382 cm.

Poziom wody w Uniejowie o godzinie 19 wynosił 378 cm notując spadek o 4 cm.
W celu zapoznania się z aktualną sytuacją powodziową w dorzeczu rzeki Warty w dniu dzisiejszym Pani Jolanta Chełmińska Wojewoda Łódzki wizytowała podtopiony teren w Uniejowie, analizowała z kierownictwem zbiornika Jeziorsko prowadzoną gospodarkę wodną oraz uczestniczyła w Warcie w posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z Sieradza.

Stan wody w Uniejowie powyżej stanu alarmowego wynosi 122 cm. W dalszym ciągu żołnierze wykonują prace zabezpieczające w Uniejowie. W chwili obecnej istnieje wysoki poziom zagrożenia powodziowego w dorzeczu rzeki Warty (w szczególności na odcinku Sieradz - Uniejów - woj. wielkopolskie).

Dotychczas na ewakuację zdecydowały się 94 osoby. Podtopionych zostało 2000 budynków mieszkalnych, 17 obiektów użyteczności publicznej, 23 obiekty sportowe, 50 szkół, 5 przychodni lekarskich, 3 domy pomocy społecznej, 12 placówek kultury, 21 oczyszczalni ścieków i 100 ujęć wody. Uszkodzeniu uległo 520 km dróg oraz 720 kładek i przepustów drogowych

Na 15 posterunkach wodowskazowych przekroczone są stany alarmowe, na 4 kolejnych stany ostrzegawcze. Łączne straty na terenie województwa łódzkiego oszacowano wstępnie na kwotę 160 mln zł.

W dniu dzisiejszym uzyskano z budżetu państwa, na wniosek Wojewody Łódzkiego, środki finansowe w wysokości 1.503.000 zł, zapotrzebowane przez 25 gmin na wypłatę specjalnych zasiłków celowych dla 514 poszkodowanych rodzin.

Wczoraj strażacy z Łodzi pojechali na pomoc do Gdańska 12 samochodami, łącznie 50 osób. Jak mówi Arkadiusz Makowski rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, do dyspozycji strażacy zabrali 2 pompy motorowe, 4 pompy szlamowe, 2 łodzie wiosłowe, ponton z silnikiem motorowym, płaszcze deszczowe oraz wyposażenie każdego strażaka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.