Facebook Google+ Twitter

Łódzkie. Sytuacja powodziowa powoli, ale wraca do normy

W dorzeczu rzeki Bzury poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, w zlewni Pilicy do strefy stanów ostrzegawczych, zaś w zlewni rzeki Warty nadal utrzymuje się w strefie stanów alarmowych.

Zdjęcie ilustracyjne | Sytuacja powodziowa powoli, ale wraca do normy. Teraz strażacy pomagają wypompowywać wodę z zalanych budynków. / Fot. Piotr PanfilSytuacja powodziowa w województwie łódzkim powoli wraca do normy. Kulminacyjne fale powodziowe przemieszczające się na rzekach Pilica i Warta opuściły teren województwa, płynąc dalej w stronę Wielkopolski.

Decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie nastąpił zrzut wody ze zbiornika Sulejów na rzece Pilicy, dzięki czemu rezerwa powodziowa zbiornika aktualnie wynosi 11,1 proc. Decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu nastąpił zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko, dzięki czemu odtworzona zostaje rezerwa powodziowa na zbiorniku, która teraz wynosi 12,6 proc. W dalszym ciągu jedenastu żołnierzy wykonuje prace zabezpieczające w Uniejowie.

Z uwagi na podtopienia lub zalania - dla bezpieczeństwa użytkowników - wyłączono z eksploatacji wodociągi w Grabostowie (pow. bełchatowski), lokalny POD "Poziomka" w Bełchatowie, zakładowy "POLGRUNT" (pow. bełchatowski), lokalny Nadleśnictwa Bełchatów oraz lokalny Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sieradzu. Wyłączono także z eksploatacji studnię ujęcia wody wodociągu Zelów, z uwagi na możliwość zalania jej przez wody opadowe. Wodociąg pracuje jednak normalnie.

Dotychczas na ewakuację w województwie łódzkim zdecydowały się 94 osoby, a służby pomogły w ewakuacji 26,2 tys. sztuk zwierząt gospodarczych. Podtopieniu uległo blisko 1900 budynków mieszkalnych, 18 obiektów użyteczności publicznej, 26 obiektów sportowych, 57 szkół, 9 przychodni lekarskich, 14 placówek kultury, 22 oczyszczalnie ścieków oraz 102 ujęcia wody.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, uszkodzeniu uległo 771 kilometrów dróg oraz 821 kładek i przepustów drogowych. Łączne straty na terenie województwa łódzkiego oszacowano wstępnie na kwotę 129 mln. Ponieważ są to wstępne szacunki, cały czas trwa aktualizacja tych danych.

- 25 maja uzyskano z budżetu państwa, na wniosek Wojewody Łódzkiego, środki finansowe w wysokości 1.503.000 zł, zapotrzebowane przez 25 gmin na wypłatę specjalnych zasiłków celowych dla 514 poszkodowanych rodzin. Powyższe środki finansowe zostały w całości uruchomione dla gmin - poinformował Jacek Raczyński Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.