Facebook Google+ Twitter

Łódzkie: Trudna sytuacja w Uniejowie

W miejscowości Uniejów umacniane i podwyższane są wały powodziowe.

W związku z przemieszczającą się falą kulminacyjną rzeką Wartą i zwiększonego zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie zwiększa się i wynosił 377 cm o godzinie 21. Stan wody przekroczył 117 cm powyżej stanu alarmowego. Stan wody na rzece Warcie wynosił 535 cm o godzinie 21, gdzie 115 cm było powyżej stanu alarmowego. Na rzece Pilicy odnotowano 322 cm, 92 cm o godzinie 21 było powyżej stanu alarmowego.

W związku z narastającym zagrożeniem w Uniejowie Wojewoda Łódzki wystąpiła wczoraj wieczorem do Ministra Obrony Narodowej o użycie Sił Zbrojnych do pomocy w umacnianiu i podwyższaniu wałów przeciwpowodziowych. Do działań zostało skierowanych 20 żołnierzy z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. Dziś w godzinach porannych dokonano wymiany składu osobowego żołnierzy.

Według wstępnych informacji, na skutek istniejących niekorzystnych warunków hydrologicznych, na terenie województwa łódzkiego podtopieniu uległo ponad 279 tys. ha, przez co ponad 34,5 tys. osób jest poszkodowanych. Dotychczas na ewakuację zdecydowało się 86 osób oraz 1,1 tys. szt. zwierząt gospodarczych. Podtopieniu uległo blisko 1800 budynków mieszkalnych, 16 obiektów użyteczności publicznej, 23 obiekty sportowe, 43 szkoły, 5 przychodni lekarskich, 3 domy pomocy społecznej, 10 placówek kultury, 18 oczyszczalni ścieków i 95 ujęć wody. Uszkodzeniu uległo 500 km dróg oraz 680 kładek i przepustów drogowych.

Wojewódzki Magazyn Przeciwpowodziowy prowadzony przez samorząd województwa łódzkiego, dotychczas wydał 149,9 tys. worków, 1,6 tys. m2 folii izolacyjnej, 1,1 tys. m2 geowłókniny, 19 pomp i 1 agregat prądotwórczy.

W dniu dzisiejszym na podstawie otrzymanych z 32 gmin i 7 powiatów uruchomiono kwotę 1.088.550 zł na dofinansowanie akcji powodziowej (m.in. na zakup paliwa do pomp i pojazdów, worków, narzędzi, środków dezynfekcyjnych oraz na wynajem samochodów do przewozu ewakuowanych osób)

W dalszym ciągu trwa zbieranie wniosków z gminnych ośrodków pomocy społecznej dotyczących przyznawania specjalnych zasiłków celowych w wysokości do 6 tys. zł dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi. Wsparcie to przewidziane dla osób, które poniosły straty w gospodarstwach domowych i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, w której nie mogą zaspokoić swoich niezbędnych potrzeb życiowych w oparciu o posiadane środki własne. Na podstawie danych otrzymanych z 25 gmin Wojewoda Łódzki wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przekazanie kwoty 1.503.000 zł na specjalne zasiłki celowe dla 514 poszkodowanych rodzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.