Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6978 miejsce

Łódzkie zabytki na liście UNESCO?

Łódź rozpoczęła walkę o wpisanie części tamtejszych zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rezydencje miejskie / Fot. Ewelina KoperCmentarz Żydowski, rezydencje miejskie i elementy historycznego krajobrazu miasta przemysłowego: Centrala Scheiblerowska z Pałacem na Placu Zwycięstwa oraz kaplicą na Starym Cmentarzu, osiedle robotnicze „Księży Młyn” z willą Herbsta i przędzalnią przy ul. Tymienieckiego, Biała Fabryka z przyległościami oraz Zespół Bielnikowy z elektrownią scheiblerowską – to lista łódzkich zabytków proponowanych do wpisu na listę Pomników Historii, która zostanie przedstawiona do akceptacji przez prezydenta RP.

Umieszczenie obiektów na prezydenckiej liście jest niezbędne do wpisania ich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wymienione zabytki wytypował specjalny zespół ekspertów, powołany przez prezydenta Łodzi Zabytki przemysłowej Łodzi / Fot. Ewelina Koper 25 lipca 2008 r., w ślad za uchwałą nr XXX/602/08 rady miejskiej w Łodzi z 23 kwietnia 2008 r.

Inicjatorem wpisania łódzkich obiektów zabytkowych na listę UNESCO był wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Krzysztof Piątkowski.

K.Piątkowski / Fot. Ewelina Koper- Dzięki temu łódzkie obiekty – pomniki historii i nasze chluby będą bardziej znane w Polsce i na całym świecie. Obiekty i ich otoczenie będzie lepiej chronione, co np. uniemożliwi ich burzenie przez inwestorów i stawianie w ich miejsce kolejnych wieżowców. Ułatwione będzie również pozyskiwanie na nie środków finansowych - wyjaśnia Piątkowski.Zabytki przemysłowej Łodzi / Fot. Ewelina Koper

Jednak wpisanie zabytków na listę nie jest łatwe.

Cmentarz Żydowski / Fot. Ewelina Koper- UNESCO obecnie szuka zabytków głównie poza Europą, np. w Afryce czy Azji - mówi wiceprzewodniczący.- Jeśli UNESCO nie zaakceptuje naszych łódzkich propozycji, nie będzie można ich ponownie zgłosić w przyszłości w takim samych kształcie. Ryzyko jest duże, każdy błąd może zakończyć się porażką - dodaje Piątkowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.