Facebook Google+ Twitter

Lofty - synergiczna przemiana architektury

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-16 19:39

Loft - z ang. oznacza poddasze, stryszek, galerię, gołębnik, górne piętro składu lub fabryki. Lofty to mieszkania o wysokich standardach, urządzone w miejscach dawnych fabryk. Znane w innych zakątkach świata pojawiły się również i u nas.

Wzrost zainteresowania modernizacją obiektów poindustrialnych jest zauważalną tendencją ogólnoświatową. Lofty to wymysł amerykańskich artystów, którzy adaptowali do celów mieszkalnych pustostany oraz podupadłe budynki w dzielnicach przemysłowych. To właśnie przekształcenia w takich miejscach jak Manhattan, czy Broadway sprawiły, że otworzył się zupełnie nieznany kierunek w architekturze na świecie. Bardzo szybko mieszkania o unikalnej atmosferze, swoistym klimacie zyskały przychylność poszukujących nowych rozwiązań i niestandardowych konstrukcji.

Hamburg jest przykładem na to, że nawet budynek filharmonii może powstać na dachu starego spichlerza. Jest to plac najbardziej spektakularnej budowy w Europie. Budynki powstające w dzielnicy spichlerzy „HafenCity”, a także wspomniana filharmonia „Elbphilharmonie" staną się przykładem na to, jak doskonale można połączyć nowoczesne spojrzenie i wyobraźnię architektów tak, aby wygenerować miejsca o niepowtarzalnej strukturze i bogatej historii.

Od 2001 roku można było zobaczyć kompleks mieszkalno-biurowy wraz z parkiem rozrywki w jaki przekształcono dziewiętnastowieczne wiedeńskie zbiorniki gazu. Obiekt ten nazywany The Gasometer został zaprojektowany przez zdobywcę Nagrody Pritzkera - Jean Nouvel’a.

Pierwszą polską budowlą powstającą w myśl założeń, aby łączyć funkcjonalną przestrzeń starych hal fabrycznych z nowoczesnym trendem w budownictwie, jest aranżacja XIX-wiecznej fabryki Karola Scheiblera w Łodzi. Mieszkania na Księżym Młynie sprzedano w zadziwiająco szybkim tempie, co jednoznacznie ukazuje zapotrzebowanie na nowe, często kontrowersyjne, próby zachowania szczątków historii miasta.

Obecnie zainteresowanie inwestorów i klientów loftami wzrasta. Kupcy to przede wszystkim osoby szukające niestandardowych rozwiązań, ciekawych wykończeń, a także oryginalnego położenia mieszkania. Kupcy to osoby sytuowane, dla których cena nie gra roli. Ustawiają się w kolejkę po mieszkania, których ceny nie są nawet wstępnie oszacowane. Czekają, aby nabyć zupełnie niespodziewaną konstrukcję, choćby w łaźniach pokopalnianych. Tak jest w Bytomiu, gdzie w sąsiedztwie loftu Łukasika ma powstać 9 luksusowych apartamentów, które już mają swoich właścicieli.

Zagospodarowany zostanie również budynek dawnego spichlerza w Gliwicach przy ulicy Zawiszy Czarnego, Kazimierza Wielkiego, Zygmunta Starego i Kościuszki. Znajduje się tu już Sąd Okręgowy, oraz Biblioteka, ale ręce zacierają już potencjalni klienci i developer.

Zapowiedź adaptacji budynku żyrardowskiej przędzalni lnu z 1913 roku jest kolejnym miejscem na mapie Polski gdzie lofty znajdą swoich właścicieli. Duma żyrardowskiej architektury otrzyma zupełnie nowy design. Planowanych 200 mieszkań o powierzchni 100m2 i 30 penthausów już znajduje swoich lokatorów.

Zdaje się, że lofty już na stałe zagoszczą w architekturze polskich miast. Coraz częściej poszukuje się miejsc, gdzie można w ciekawy sposób zachować cząstkę historii w nowoczesnej ramce. Jest to świetny sposób na zwiększenie atrakcyjności architektury miejskiej w Polsce, a także kolejny element podnoszący efektywność polityki sprzedażowej developerów. I słusznie!

Autor: Angela Mikołajczuk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.