Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6174 miejsce

Login ADMIN, hasło ADMIN1? Eksperci o zabezpieczeniu stron rządu

Specjaliści ostro krytykują zabezpieczenie informatyczne rządowych serwisów. Hakerzy ujawnili, że login do panelu administracyjnego strony premiera brzmiał ADMIN, a hasło ADMIN1. "To skandal i śmieszność" - podkreślają specjaliści.

Dr Jacek Kosiński z katedry Informatyki AGH, zwraca uwagę na fakt, że nawet osoba, która nie posiada dostatecznie dużej wiedzy z zakresu informatyki, może przejąć kontrolę nad stroną. / Fot. Tobias Schula, Creatice Commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Samsung_NC10.jpg?uselang=pl Jeżeli dane przekazane przez hakerów potwierdzą się, oznaczałoby to, że niemal każdy użytkownik mógłby zmienić treści na stronie premiera. Tak prosty w użyciu login i hasło, można bez trudu zwyczajnie zgadnąć. "Login ADMIN to często taki standardowy login używany w sieci. Hasło do niego ADMIN jest bardzo podstawowe. To zakrawa na śmieszność" - mówi w rozmowie z RMF24.pl Rafał Tylman z Politechniki Gdańskiej.

Czytaj także: Boni: "Polska podpisze ACTA"

Dr Jacek Kosiński z katedry Informatyki AGH, zwraca uwagę na fakt, że nawet osoba, która nie posiada dostatecznie dużej wiedzy z zakresu informatyki, może przejąć kontrolę nad stroną. Jego zdaniem to kwestia motywacji. "Są narzędzia, które można pobrać z internetu i wykorzystać przeciwko witrynie. Szczególnie, jeśli wie się, że ta witryna nie jest często aktualizowana, jeżeli oprogramowanie tam na niej znajdujące się nie jest świeże" - zaznacza dr Kosiński. Znacznie utrudnia to znalezienie sprawcy.

Czytaj także: Śledź wojnę o ACTA minuta po minucie

Zdaniem ekspertów hakerzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Przejmując kontrolę nad serwerem, mogą wykorzystać go do dalszych ataków. Dr Jacek Kosiński podsumowuje, że główny cel hakerów został osiągnięty. Zwrócili na siebie uwagę. Gdyby zależało im na wykradzeniu danych, nie robiliby tyle zamieszania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

stanislawa krystyna zdrodowska (cytuję)"a to pasuje mi jak ulal ...zawsze tak bylo w Polsce"

No właśnie - dlatego ja ogólnie nie narzekam jakoś strasznie, bo w sumie nie było powodów by oczekiwać, że tym razem będzie zupełnie inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
xfgdf
  • xfgdf
  • 24.01.2012 09:30

bo to prosty dekiel jest......... jak doda

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wszystko zaczyna przybierać niemiłe zapachy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Miroslaw Kraszewski - robiłem co mogłem. W podziemnej "S", w Komitetach Obywatelskich, starając się głosować na tych którzy wydawali się dawać więcej wolności i nie wyglądali na prymitywnych łobuzów.
Niestety na naszym "rynku polityków" mało jest osób inteligentnych, które jednocześnie miały by aż tak grubą skórę żeby móc uprawiać zapasy w błocku i jednocześnie miały by tak silne poczucie przyzwoitości, żeby nie zapomnieć natychmiast po wygranej kto ich wybrał i dlaczego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kolos
  • kolos
  • 23.01.2012 23:29

zobaczcie co sie dzieje.

http://www.youtube.com/
user/vonLubenau

Komentarz został ukrytyrozwiń
root
  • root
  • 23.01.2012 23:28

Hasło premiera świadczy o tym jak nas lekceważy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Admin 007
  • Admin 007
  • 23.01.2012 23:18

To jest właśnie pokaz kompetencji tych smutnych kolesi, kolesi kolesi i innej maści neonomenklatury. Komuna mogła by być dumna z twórczego rozwinięcia jej niewątpliwych "dokonań".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz Wink Dzisiaj 22:40
Trzeba było zostać w Polsce i teraz działać w rządzie, a nie krytykować siedząc w obcym kraju...
============================================
No tak panie Wink, panska krytyka mojej publicystyki jest bezprzedmiotowa. Ja bylem Lekarzem i robilem to na czym sie znam, jak mnajlepiej. W Niemczech. Bo w Polsce nie bylo to mozliwe.

Ale co pan robil? Dlaczego wybieral pan glupszych od siebie zamiast madrzejszych? Przeciez potrafi pan dobrze pisac i nie narobilby pan wstydu Polsce w ambasadzie Japonii - wiec wedlug mnie jest pan lepszym kandydatem na prezydenta niz pan Bronislaw Komorowski, ktory nawet nie potrafil napisac poprawnie jednego zdania po polsku. Elektryk tez byl prezydentem. A Pan? Ma pan kompleks nizszosci? Nie ma pan wyksztalconych znajomych na ktorych warto by bylo glosowac?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba było zostać w Polsce i teraz działać w rządzie, a nie krytykować siedząc w obcym kraju...

Komentarz został ukrytyrozwiń

stanislawa krystyna zdrodowska Dzisiaj 21:16
zatrudnionych tamze ludzi, ktorzy przecież nie moga byc madrzejsi od zwierzchnikow....

a to pasuje mi jak ulal ...zawsze tak bylo w Polsce
=========================================
Zgoda. Ale dlaczego? Poniewaz na kierowniczych stanowiskach zawsze byli ustawieni antypolscy aparatczycy. Dzisiaj widac to wyrazniej niz kiedykolwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.